Polskie państwo podziemne. Przewodnik po podziemiu z lat 1939-1945

978-83-247-1033-1
wojna, okupacja, podziemie
historia
ssilence

Monografia Polskiego Państwa Podziemnego, istniejącego w latach 1939-1945: wyjątkowego tworu zarówno w najnowszych dziejach Polski jak i antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie. W czasie II wojny Polska trwała jako Państwo Podziemne, uznane przez koalicjantów (z wyjątkiem ZSRR), kierowane - z wolnych krajów sojuszniczych - przez legalne władze naczelne. Słynna, doskonale udokumentowana książka wybitnego działacza, patrioty i emigranta, którego nazwisko wykreślono całkowicie z życia PRL.

Paździoch | 2013-10-17

Prawdziwe kompendium wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym ułożone chronologicznie i pokazujące jakim przeobrażeniom ulegało podziemie polityczne, a także wojskowe (ten element nie jest zbyt rozwinięty w książce).
Mozaika ugrupowań politycznych, o różnych poglądach, ułożona w system któremu przyświecał przede wszystkim jeden cel - walka o niepodległa Polskę.
Jest to o tyle ciekawe, że autor znajdował się w centrum tych wydarzeń i mógł obserwować różne tarcia i ewolucje poglądów. Np. ma bardzo krytyczną opinię nt. NSZ, co przy obecnej wiedzy o tej organizacji może czytelnika zaskoczyć. Można też wyraźnie zaobserwować poglądy ówczesnego Stronnictwa Ludowego znane nam obecnie z zachowania PSL - gumofilce dogadają się z każdym :).

Jako ciekawostkę można podać że, ze schematu, wiedzy i materiałów zgromadzonych przez cywilne jednostki Państwa Podziemnego bardzo chętnie skorzystali komuniści przy przejmowaniu fabryk i majątków na ziemiach zachodnich oraz organizacji struktur państwa....

patrycja | 2011-07-18
Przeczytana: 11 maja 2011

Przewodnik po Polskim Podziemiu z lat 1939-1945 jest książką, która wyszła spod ręki człowieka, który sam tworzył Polskie Państwo Podziemne. Przedstawiciel Stronnictwa Ludowego, Członek Politycznego Komitetu Porozumiewawczego, Delegat Rządu na Kraj, szef Kierownictwa Walki Cywilnej, Stefan Korboński postanowił wydać na świat dzieło, które opisywałoby działania tajnego polskiego rządu, struktury wojskowe, człon cywilny polskiego podziemia a wszystko to na tle życia codziennego w okupowanej Polsce.

Korboński podjął się zadania nie lada łatwego, wydania dokumentu, który opisywałby struktury Polskiego Państwa Podziemnego z lat 1939-1945 włączając w to zarówno człon wojskowy jak i cywilny. Od początku wojny aż do jej końca ukazując przy tym realia życia na zajętych przez hitlerowców i sowietów ziemiach polskich na których mimo przeciwności, z inicjatywy polityków przebywających na okupowanych ziemiach zostało utworzone Polskie Państwo Podziemne, które było ewenementem na skalę...

Karolina | 2015-06-22
Na półkach: Nauka, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Bardzo przystępnie napisana i rzetelna książka, opisująca polskie podziemie. Zabrakło mi jednak szczegółów pracy w konspiracji, autor skupił się przede wszystkim na historii i aspektach politycznych funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego. Polecam ze względu na wartość informacyjną, jednak nie polecam, jeżeli szuka się szczegółowych opisów akcji, jakie w ramach działalności podziemia były przeprowadzane.
Jednak charakter książki wynika z tego, że jej autor - Stefan Korboński - pełnił bardzo ważną funkcję w strukturach Państwa Podziemnego. Można powiedzieć, że mimo bezosobowego sposobu przedstawienia faktów, tekst ma skazę perspektywy samego Pana Korbońskiego.

Kobi | 2016-11-30
Przeczytana: 27 listopada 2016