Miedzy młotem a kowadłem

Wydawnictwo: Prohibita
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
opowiadania
jarr74

Prezentowana tu książka Stefana Karbońskiego, w przeciwieństwie od jego innych (bardziej historycznych czy popularnonaukowych) publikacji jest zbiorem kilkunastu, luźno powiązanych ze sobą, opowiadań (napisanych w trzydziestą rocznicę wkroczenia na nasze ziemie wojsk niemieckich i sowieckich) osadzonych w realiach II wojny światowej oraz latach po jej zakończeniu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Ela | 2019-01-07

Dramat dokonywania właściwych wyborów i moralności w czasach, których nie mamy prawa oceniać.

jarr74 | 2016-04-14
Przeczytana: 2016 rok

„Czas wojny odcisnął się głęboko w świadomości i choćby domknięto dokładnie jego bieg, to od konsekwencji, przenoszonych w powojenne lata i sferę okupacji sowieckiej, nie sposób uciec. Urazy, blizny, syndromy wojenne, fizyczne i psychiczne, obciążają tak samo osobowość autora jak i postaci jego świata imaginacji.[...] Nie ma uwolnienia od tragedii „czasu kurz” i w każdym, kto doświadczył tego ukąszenia, tkwi on niczym zadra”.

Cieszę się niezmiennie iż wydawnictwo Prohibita podjęło się trudu wydania i przybliżenia współczesnemu czytelnikowi (zwłaszcza najmłodszemu pokoleniu, często pozbawionemu odpowiednich wartości i wzorców) literacko-historycznej spuścizny Stefana Karbońskiego. Bezapelacyjnie jednej z najważniejszych postaci minionego wieku-choć przez dziesięciolecia PRL-u świadomie marginalizowanej i skazywanej na niepamięć. Jest to również, bez wątpienia, próba podkreślenia artystycznego dorobku polskiej emigracji, która ze względu na istniejący w tym okresie ...