rozwińzwiń

Miedzy młotem a kowadłem

Okładka książki Miedzy młotem a kowadłem Stefan Korboński
Okładka książki Miedzy młotem a kowadłem
Stefan Korboński Wydawnictwo: Prohibita powieść historyczna
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Prohibita
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361344858
Tagi:
opowiadania
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
283
105

Na półkach:

Dramat dokonywania właściwych wyborów i moralności w czasach, których nie mamy prawa oceniać.

Dramat dokonywania właściwych wyborów i moralności w czasach, których nie mamy prawa oceniać.

Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

„Czas wojny odcisnął się głęboko w świadomości i choćby domknięto dokładnie jego bieg, to od konsekwencji, przenoszonych w powojenne lata i sferę okupacji sowieckiej, nie sposób uciec. Urazy, blizny, syndromy wojenne, fizyczne i psychiczne, obciążają tak samo osobowość autora jak i postaci jego świata imaginacji.[...] Nie ma uwolnienia od tragedii „czasu kurz” i w każdym, kto doświadczył tego ukąszenia, tkwi on niczym zadra”.

Cieszę się niezmiennie iż wydawnictwo Prohibita podjęło się trudu wydania i przybliżenia współczesnemu czytelnikowi (zwłaszcza najmłodszemu pokoleniu, często pozbawionemu odpowiednich wartości i wzorców) literacko-historycznej spuścizny Stefana Karbońskiego. Bezapelacyjnie jednej z najważniejszych postaci minionego wieku-choć przez dziesięciolecia PRL-u świadomie marginalizowanej i skazywanej na niepamięć. Jest to również, bez wątpienia, próba podkreślenia artystycznego dorobku polskiej emigracji, która ze względu na istniejący w tym okresie geopolityczny układ sił na świecie, nie miała okazji włączyć się w nurt odbudowy, zrujnowanego przez wojnę i okupację kraju.

Prezentowana tu książka Stefana Korbońskiego, w przeciwieństwie od jego innych (bardziej historycznych czy popularnonaukowych) publikacji jest zbiorem kilkunastu, luźno powiązanych ze sobą, opowiadań (napisanych w trzydziestą rocznicę wkroczenia na nasze ziemie wojsk niemieckich i sowieckich) osadzonych w realiach II wojny światowej oraz latach po jej zakończeniu.

Osią tych opowieści jest ukazanie całej złożoności i dramaturgii losów, które stały się udziałem naszych rodaków, wrzuconych w wir dziejowych wydarzeń oraz zderzenie się z mechanizmem totalitaryzmu i rzeczywistością z której nie zawsze udaje się wyzwolić czy wyjść zwycięsko. Szczególny nacisk położony został na wewnętrzne, psychologiczne aspekty życia poszczególnych bohaterów i ich reakcje w skrajnych, ekstremalnych warunkach. To jak dramatyczne wybory oraz sytuacje w których się znaleźli wpływają na ich życie i jak zmienia się ich osobowość i osądy dotyczące rzeczywistości i przyszłości. Nie obyło się, bo i obyć się naturalnie nie mogło, bez ukazania całego okrucieństwa i wynaturzenia hitlerowskich czy stalinowskich oprawców, dążących za wszelką cenę do eksterminacji najbardziej wartościowej tkanki narodu polskiego, wszelkimi dostępnymi metodami i środkami.

„Od nagłego uderzenia z tyłu w głowę sto świateł błysnęło mu w oczach i stracił przytomność. Gdy ją odzyskał w celi, po paru godzinach, mógł liczyć siniaki i rany na skatowanym ciele. I tak trwało to na zmianę przez kilka miesięcy”

„Badano go w więzieniu przez czternaście dni bez przerwy, przy zmieniających się oficerach NKWD, nie pozwalając w dzień położyć się na pryczy w separatce, by zasnąć chociaż na chwile. Gdy siedząc samotnie w celi zapadał w sen, otwierały się drzwi i brutalna ręka zrzucała go ze stołka”.

Jest to również barwna i trochę sentymentalna opowieści o tym jak czasami przedziwnie krzyżują i układają się ludzkie losy, oraz jak zupełnie nieprzewidywalne czy wręcz nieprawdopodobne jest to co przynosi nam przeszłość. I jak wiele jest prawdy w tym, iż historia, zwłaszcza polska, kołem się toczy...

„-A był krzyż żelazny- podchwycił spokojnie chłop- i tablica na nim z napisem, że tu leży czterdziestu powstańców poległych w 1863 roku w bitwie w tych lasach[...] Okrzyk „Niech żyje Polska” zlał się z salwa plutonu egzekucyjnego i głośnym krakaniem spłoszonych kruków, które zerwały się z drzew całą chmarą i jakimś krzykiem w kolumnie samochodów. Major odwrócił wzrok od skłębionych ciał, z których krew wsiąkała w ziemię, łącząc się z krwią wylana w tym samym miejscu, z takich samych skłębionych ciał, przed blisko stu laty”.
Książka Stefana Korbońskiego „Miedzy młotem a kowadłem” to bez wątpienia znakomita lektura i unikalne, wielopoziomowe, historyczne świadectwo, które stać się powinno pokazową lekcja patriotyzmu i zaangażowania w sprawę niepodległości naszej ojczyzny.

Gorąco polecam.

„Czas wojny odcisnął się głęboko w świadomości i choćby domknięto dokładnie jego bieg, to od konsekwencji, przenoszonych w powojenne lata i sferę okupacji sowieckiej, nie sposób uciec. Urazy, blizny, syndromy wojenne, fizyczne i psychiczne, obciążają tak samo osobowość autora jak i postaci jego świata imaginacji.[...] Nie ma uwolnienia od tragedii „czasu kurz” i w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    3
  • Polityka
    1
  • Chcę kupić
    1
  • 2018
    1
  • 1
    1
  • Literatura polska
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Miedzy młotem a kowadłem


Podobne książki

Przeczytaj także