Mitologia Słowian - Księga Tura

Cykl: Mitologia Słowian (tom 1)
Wydawnictwo: Slovianskie Slovo
7 (16 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
BethLuisNion

Inne wydania

Ta niezwykła publikacja stanowi najobszerniejszą jak dotąd literacką prezentację kultury duchowej Słowiańszczyzny. Zebrane przez autora mity i podania z obszaru od Bałkanów po Polskę i od Połabia po wschodnie krańce Ukrainy i Rosji zostały skomponowane w jedną całość, tworząc zrąb mitologii starosłowiańskiej. Jest to beletrystyczna, chronologiczna opowieść o tym, co działo się od stworzenia...

Zebrane przez autora mity i podania z obszaru od Bałkanów po Polskę i od Połabia po wschodnie krańce Ukrainy i Rosji zostały skomponowane w jedną całość, tworząc zrąb mitologii starosłowiańskiej. Jest to beletrystyczna, chronologiczna opowieść o tym, co działo się od stworzenia świata aż po czas mitycznych początków pierwszych państw słowiańskich.

Książka w swoim układzie jest wzorowana na Mitach greckich Roberta Gravesa. Autor nadał jej kształt trójwarstwowy. Pierwsza warstwa to wartka opowieść fabularna - czysta treść mitu, podania, legendy czy opowieści bajecznej, pozbawiona komentarzy. Drugi poziom stanowią przypisy umieszczone pod każdym rozdziałem. Zawierają one poszerzony opis oparty na kronikach historycznych i materiałach naukowych z wielu dziedzin. Trzecia warstwa to przypisy do przypisów - część stworzona z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby zgłębić temat.

Mitologia Białczyńskiego, mimo wieloletniej pracy badawczej autora z wykorzystaniem narzędzi i żródeł naukowych oraz ogromu wiedzy, nie jest po prostu naukowym opracowaniem tematu. Stanowi piękną, wciągającą, literacką - a rzetelną z naukowego punktu widzenia - wizję, udaną próbę zebrania w spójną jedność bogatej, a nieznanej kultury Słowian. To wspaniała literatura, posługująca się bogatym, poetyckim, stylizowanym językiem, pełna barwnych postaci i dramatycznych wątków.

Mocną stroną planowanego wydawnictwa są fantastyczne ilustracje Jana Pola (Jerzego Przybyła), stanowiące już mitologiczny kanon ikonograficzny. Pol z dużą swobodą porusza się na gruncie symboliki i treści mitologicznych. Posiadł wielką wiedzę na ten temat, jest też obdarzony niezwykłą wyobrażnią i dużym talentem narracyjnym. Stworzył bogatą, udaną artystycznie i ikonograficznie galerię bogów i innych postaci mitologicznych, które - niczym Poczet Królów Polskich Jana Matejki - na trwałe zapadną w świadomości Polaków.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl

źródło okładki: zdjęcie własne

Anna | 2013-08-22
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Religia i zwyczaje Słowian są bardzo mało znane – nawet badaczom kultury. Do naszych czasów nie zachowało się żadne bezpośrednie źródło, z opisem zwyczajów czy wierzeń. Badania opierają się, więc na źródłach pośrednich, gdzie obraz religii może być znacznie przeinaczony poprzez stopniową chrystianizację społeczeństwa przez chrzest Polski w 966 roku. Rodzi się wiele koncepcji i domysłów, które nadal są sprawdzane i konfrontowane ze sobą. Pewną wskazówką jest obraz folkloru zachowany w pewnym zwyczajach (np. widocznych w obchodach Wielkanocy) czy inspiracjach literackich („Dziady” A. Mickiewicza). Generalnie przyjmuje się zasadę politeizmu i axis mundi, czyli w dużym skrócie, wyobrażenie Wszechświata jako mitycznego drzewa.
Czesław Białczyński jest kojarzony jako pisarz SF i scenarzysta. Jego dokonania są imponujące, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcje telewizyjne. Coś co szczególnie wyróżnia tego autora to miłość do wszystkiego co słowiańskie. Od ponad 20 lat studiuje prehistorię...

Radogost | 2011-08-16
Przeczytana: 2007 rok

Opisy w książce są godne uwagi. Ale dlaczego taka słaba ocena? Ponieważ autor w recenzji pisze że jest to zbiór prawdziwych informacji na temat mitologii słowiańskiej. Zagłebiając się w lekturę znajdujemy sporo błędów oraz pomysłów nie popartych żadnymi badaniami. Ot, taka sobie historyjka. Wielki minus za wprowadzanie czytelnika w błąd - jest to powieść fabularna a nie książka naukowa, historyczna.

Artbooks | 2017-03-24

Księga Tura jest pierwszym tomem Mitologii słowiańskiej Czesława Białczyńskiego .
Ta niezwykła publikacja stanowi najobszerniejszą jak dotąd literacką prezentację kultury duchowej Słowiańszczyzny .Kilka lat temu- po wydaniu leksykonu Stworze i zdusze – jej autor został przez krytyków nazwany polskim Tolkienem.
Księga Tura potwierdza , że w pełni zasłużył na to miano. Zawiera ona mity o powstaniu świata, narodzinach bogów i toczonych między nimi wojnach. W fascynujący sposób przedstawia także historię pojawienia się ludzi na ziemi. Książka zadowoli najbardziej wytrawnych miłośników kultury słowiańskiej . W następnych latach ukażą się kolejne tomy czworoksięgu Białczyńskiego : Księga Ruty, Księga Tanów i Księga Wiedzy.

Książka dostępna w regularnej sprzedaży na stronie www.artbooks.pl

Mateusz | 2016-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Bardzo ciężko było mi ocenić tę książkę. I też bardzo długo ją czytałem. To nie jest książką do której można usiąść i przeczytać kilka rozdziałów. Żeby ją zrozumieć trzeba mieć odrobinę czasu i potrzeba wyciszenia. Na pewno jest to książka ważna bo nie ma zbyt wielu dostępnych książek traktujących o naszej, słowiańskiej, mitologii. I dlatego daję tyle gwiazdek. Szkoda trochę, że została napisana takim a nie innym językiem. Jest bardzo trudny, przypisy czasami są dłuższe od samego tekstu. Ale gdyby nie one książka byłaby niemożliwa do zrozumienia. Dlatego wielkie wyrazy szacunku dla autora, który widać, że poświęcił dla tej pozycji wiele serca, czasu i zdrowia. Moim małym marzeniem jest to aby ktoś kompetentny podjął się zadania opisania mitologii słowiańskiej w formie fabularnej. A może ktoś już to zrobił, ale nie wiem o tym. Jeśli tak to proszę o informacje. Książka nie dla każdego, ale dla osób interesujących się to co nasze, naszą historią nieznaną, pozycja obowiązkowa.

ljaguszka | 2017-04-04
emilaster | 2017-03-03