83-89951-62-2

Kolejny tom antologii już zamknięty. Mamy tu opowiadania doświadczonych autorów, jak Zimniak i Baraniecki (come back po latach), mamy gwiazdorów dzisiejszego boomu i jego kontestatorów, a także autorów mniej znanych. To świadczy o tym, że w "Wizjach" miały się znaleźć opowiadania dobre, różne tematycznie i pisane w rozmaitych poetykach. A taki efekt można osiągnąć tylko przez różnorodność. To szósty tom antologii, pierwszy ukazał w 1990 roku, nakładem Araxu. Drugi wydał Rebis, kolejny Zysk i S-ka, pozostałe Solaris. "Wizje alternatywne" to antologia nie periodyczna, zabieram się za nią specjalnie co kilka lat, kiedy sytuacja w polskiej fantastyce zmienia się, pojawiają się w niej nowe twarze. Konfrontuję tych nowych autorów z tymi z poprzednich pokoleń, wciąż aktywnymi pisarsko. Dzięki temu powstaje wielogłos, który coś znaczy. Jedno się tylko nie zmieniło - zawsze są to opowiadania nigdzie wcześniej nie publikowane. Wojtek Sedeńko Do antologii weszły opowiadania: Krzysztof Kochański "Latarnia" Łukasz Orbitowski "Włócznia i nóż" Izabela Szolc "Czas Snu" Maciej Guzek "Julia i Potwory (Niebajka)" Piotr Witold Lech "Polecamy czynny wypoczynek" Wojciech Szyda "Fałszerze" Joanna Kułakowska "Wiatr i głodne kwiaty" Andrzej Zimniak "Randka z Homo sapiens" Iwona Michałowska "Arka" Marek Baraniecki "Dzień Grzechu" Jerzy Rzymowski "Lekko nawiedzony dom" Maja Lidia Kossakowska "Rekwiem dla niewinnych"

Marek Rygiel | 2015-03-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 marca 2015

Kolejna kolekcja przeciętniaków jak na mój gust. Z wyjątkiem Kossakowskiej - jej autorstwa to bym i książkę telefoniczną przeczytał. Ale reszta to mniej lub bardziej nie moja bajka.

Wydaje mi się, że coraz bardziej fantastykę toczy wirus fantasy. Nie chcę urazić fanów gatunku, ale ja nie przepadam. A już przede wszystkim nie cierpię mieszania. To się udało raz, w Gwiezdnych Wojnach i to tylko dwóch pierwszych filmach. I wystarczy. Więcej nie będzie z tego nic dobrego. Casa finita.

A tu nawet nie o klasyczne motywy chodzi, nie o scenografię, tylko o te jakieś wizje koszmarnie się ciągnące. Może trochę z pogranicza Strugackich, może trochę z co bardziej szalonego Dicka, ale przegięte co najmniej o rząd wielkości. Duchy, transy, narkotyczne wizje, latające domy... Nawet jak obcy to demiurdzy w n-tym wymiarze... duszne to strasznie i z porządną fantastyką dla mnie niewiele ma wspólnego.

Gdzie się podziała stara, dobra, klarowna sci-fi? Chciałem napisać "prosta," ale bym...

Adam | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Miałem nadzieję, że co tom, tym będzie lepiej. Tymczasem szósta część Wizji Alternatywnych jest słabsza od piątej. Najciekawsze są chyba opowiadania Zimniaka, Baranieckiego i Lecha.

Beorn | 2011-10-30
Przeczytana: 2010 rok