Batman: The doom that came to Gotham
Batman, Superbohaterowie, DC Comics
komiksy
Rebe

BATMAN-ZAGŁADA GOTHAM Pierwotnie wydano jako BATMAN:THE DOOM THAT CAME TO GOTHAM #1-3, listopad 2000 roku - styczeń 2001 roku. Gotham City, rok 1928. Bruce Wayne wraca do domu po dwudziestu latach, aby wyjaśnić zagadkę klątwy, która doprowadziła do śmierci jego rodziców. Trop wiedzie do istoty przypominającej gada, a "Testament Ghula" wieszczy straszliwą przyszłość. Aby odkryć prawdę, Bruce...

BATMAN-ZAGŁADA GOTHAM

Gotham City, rok 1928. Bruce Wayne wraca do domu po dwudziestu latach, aby wyjaśnić zagadkę klątwy, która doprowadziła do śmierci jego rodziców. Trop wiedzie do istoty przypominającej gada, a "Testament Ghula" wieszczy straszliwą przyszłość. Aby odkryć prawdę, Bruce Wayne będzie musiał przywdziać strój nietoperza.

Zeszyt BATMAN - GOTHAM KNIGHTS #36
Pierwsze wydanie w lutym 2003 roku.

Zeszyt THE DEMON #1
Pierwsze wydanie we wrześniu 1972 roku.

Wezwany przez Merlina do pomocy w walce z Morganą Le Fay w obronie zamku Camelot demon Etrigan otrzymuje ludzką postać.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Thomas886 | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2015, Komiksy...
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Zagłada Gotham...
Udany komiks, który mnie nie zawiódł.
Interesująca historia, wiele wątków oraz kolejna odsłona charakteru superbohatera.

Godne polecenia...

Wkp | 2018-03-13

PRZYSZŁA NA GOTHAM ZAGŁADA

Jeśli chodzi o klasycznych bohaterów komiksowych, to nikt tak bardzo nie czerpał nigdy z wiktoriańskiej sztuki i klasyki literackiego horroru jak Batman. Nasz bohater, jakby ucieleśnienie wampira (tylko bez jego krwiożerczych cech), jest przede wszystkim zamaskowaną wersją Sherlocka Holmesa, a jego świat zaludniają często postacie z angielskich rymowanek (Salomon Grundy) czy literatury (Two-Face / Doktor Jekyll i pan Hyde). Nie zapomniano także o sięgnięciu do dorobku jednego z najważniejszych autorów grozy w historii – H. P. Lovecrafta. To od niego zaczerpnięto choćby nazwę Arkham, którą obdarowano azyl dla obłąkanych psychicznie przestępców. Ale jeszcze dalej posunięto się w albumie Zagłada Gotham, który już samym tytułem odwołuje się do Zagłady Sarnathu, przenosząc na gothamski grunt mitologię Cthulhu pomieszaną z paranormalnymi elementami uniwersum DC Comics. I trzeba przyznać, że twórcom (wśród których znalazł się „ojciec” Hellboya, Mike Mignola)...

Dorian_LC | 2017-04-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy, 2017
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

HORROR W GOTHAM

9,5

Batman: Zagłada Gotham - zbiór komiksów wydawanych na przełomie 2000-2001 roku, a fabułę stworzyli Mike Mignola (twórca postaci Hellboy) i Richard Pace (m.in. "Batman").

Dawno, dawno temu... Wydanie poprzedza wprowadzenie do cyklu Elseworlds, w którym to autorzy osadzają superbohaterów w zamierzchłych czasach.
Akcja została przeniesiona do lat 20-ych ubiegłego wieku. Autorzy drobiazgowo oddali realia tamtego okresu. Człowiek Nietoperz nie dysponuje żadnymi futurystycznymi gadżetami; tym razem znacznie mu bliżej do Sherlocka Holmesa, niż Jamesa Bonda.
W fabule zainspirowanej twórczością H. P. Lovecrafta umiejętnie wpleciono wątki postaci znanych z uniwersum. W zasadzie z najbardziej rozpoznawalnych nie pojawili się tylko Bane, Catwoman i Joker.

Im głębiej w las tym ciemniej, aby pod koniec opowieść o Batmanie stała się faktycznie oderwanym od rzeczywistości horrorem.

=
"Zagłada Gotham" to innowacyjny pomysł wnoszący powiew świeżości w cykl Batmana....

PolishPopkulturę | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Zdecydowanie najlepszy z czytanych przeze mnie komiksów o Batmanie (a przypominam, że wzgardziłem takimi klasykami jak "Zabójczy żart" czy "Azyl Arkham"). Świeże spojrzenie na skostniałe od lat uniwersum. Polecam absolutnie wszystkim - także tym, którzy za Batmanem w ogóle nie przepadają.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Adawar | 2017-04-23

Jako że czytam obecnie opowiadania Lovecrafta ( od których nie mogę się oderwać ) , postanowiłem poszukać komiksów w tych klimatach ... i nie musiałem długo szukać , ponieważ ktoś (Dokładniej Mike Mignola , który zasłyną głównie tworząc komiksy z Hellboyem ) postanowił połączyć klimaty lovecraftowskich opowiadań z moim ulubionym Gackiem . Z połączenia tego wyszło całkiem ciekawie połączenie które mocno trzyma się gęstego niepokojącego klimatu oraz zgrabnie wprowadza postacie z uniwersum DC .

Jako że czytałem wersję z WKKDC to muszę również wspomnieć o bardzo króciutkim czarno-białym komiksie znajdującym się już po "Zagładzie Gotham" , lecz przedstawionym w podobnym klimacie za który również spory plus się temu tomowi należy

Oren | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Połączenie Batmana z przedwiecznym? Czemu nie? Udało się to dobrze i czytało się przyjemnie. Kilka postaci znanych z filmów oraz komiksów przewija się w Gotham z lat 20. Polecam dla fanów i nie tylko.

The_5nake | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Batman w zupełnie innym czasie i wydaniu. Tym razem bez swoich gadżetów, może polegać tylko na swoich instynktach. 'Zagłada Gotham' to opowieść osadzona w roku 1928, Bruce Wayne jest podróżnikiem, który rusza w misje poszukiwawczą wyprawa Capplebotta. Przywozi w zamian zamarznęte cialo człowieka, który nadal żyje (wariacja na temat Mr. Freeze'a).
Sama historia jest inspirowana opowiadaniami H.P. Lovecrafta i już sam ten fakt powinien zachęcić do zapoznania się z tym tytułem fanów horroru. Faktycznie, dostajemy tutaj prawiecznego, dostajemy dżina, a wiele sytuacji przypomina fabułę 'w górach szaleństwa'.
Końcówka to czysty horror, co nie za bardzo mi odpowiadało w zestawieniu z Batmanem, ale sama koncepcja bardzo świeża, nieszablonowa. Rysunki bardzo dobre, oddające sytuację i emocje. Jako 'duże dziecko' jestem absolutnie zafascynowany komiksami, a tutaj oprócz wspaniałej opowieści graficznej dostaje całkiem niezły kawałek literatury.

Jestem świeżo po powtórce. Przez lata wiele złego naczytałem się o tym komiksie. Ja mimo wszystko dalej uważam go za bardzo dobrą pozycję, którą na półce powinien mieć każdy fan Batmana i każdy fan HPLa.

Największym problemem owej historii zdaje się "zalesienie" pomysłów na metr kwadratowy - komiks staje się jedynie reklamowym folderem alternatywnego HPLowego Gotham - przez co nie zostaje miejsca na budowanie napięcia, dramaturgię itd. Rozdmuchanie tej mini serii z 150 do 500 stron mogłoby wyjść tylko na dobre....

Exodus | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Bardzo ciekawy komiks. Nie wiedziałem, że taka seria Elseworld istnieje nawet.
Zgrabne połączenie kilku różnych pomysłów, o Przedwiecznym nie wspomnę już, sama wyprawa na skute lodem obszary przypomniała mi film Coś itp. Dobre wykonanie, miło się czytało.
Rozglądnę się za innymi takimi alternatywnymi pozycjami.

Johnny_Malini | 2017-05-08
Przeczytana: 07 maja 2017

Bardzo mi się podoba ten komiks - styl, kolorystyka, charakter, to coś innego niż do tej pory.
Kolory są bardzo oszczędne, stonowane, takie ponure, ale jakże wymowne, świetnie oddają nastrój scenerii - na początku lodowe ostępy Antarktyki, później samo Gotham i jego podziemia.
Styl też nietuzinkowy - prosta, z pozoru niechlujna kreska, taka od niechcenia, lecz idealnie pasująca do gotyckiego, czerpiącego z mitologii Lovecraft'a klimatu historii.
Warstwa graficzna to wielki atut "Zagłady Gotham".

Bardzo mi się podoba ten komiks - historia, pomysł, klimat, przedstawienie postaci.
Historia pokazuje grzechy ojców, które naprawiać muszą ich synowie, muszą zapłacic cenę za ich błędy, a cena jest wielka.
To taka alternatywna wersja Batmana - inne czasy, inne okoliczności, ale juz te same postacie, tylko inaczej przedstawione, to samo Gotham ale z inną historią i wiszącą nad nim klątwą.
Pojawia się wiele znanych już wcześniej postaci, ale są one na nowo wykreowane, ich geneza jest na nowo...