Rezerwat dla naukowców część II

Okładka książki Rezerwat dla naukowców część II Kir Bułyczow
Okładka książki Rezerwat dla naukowców część II
Kir Bułyczow Wydawnictwo: Solaris Cykl: Rzeka Chronos (tom 4.2) Seria: Galaktyka Gutenberga fantasy, science fiction
Rzeka Chronos (tom 4.2)
Galaktyka Gutenberga
Заповедник для академиков
Solaris
2016-01-01
2016-01-01
Witold Jabłoński

1923

"Jak mogło być" - tak zaczyna się część druga Rezerwatu dla naukowców. I już wiemy że mamy do czynienia z historią alternatywną nie tylko Związku Radzieckiego, ale i całej Europy. Zarzewiem historii jest (tu lekki spoiler) budowa przez Rosjan bomby atomowej jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Widzimy metody, jakimi władza wpływała na pracę naukowców, metody jakimi nie licząc się z życiem ludzkim parła do celu i jak chciała wykorzystać swoje dzieło do narzucenia własnego porządku całemu światu. Autor daje nam wizję tego co mogło się zdarzyć w 1939 roku gdyby Stalin miał taki atut w ręku, jak zareagowałby na to Hitler, a jak inne Państwa koalicji antyhitlerowskiej. Jest też wątek Polski, jak się okazuje nie bez znaczenia, ale nie zdradzam szczegółów. Czy byłoby lepiej? - trudno powiedzieć. Siły mogące wpływać na bieg historii uznały że był to ślepy zaułek i historia potoczyła się wszyscy wiemy jak. Generalnie bardzo dobra książka Bułyczowa, inna niż historie z Wielkiego Guslaru, Przełęcz czy książki o przygodach Alicji, ale to tylko świadczy o wielkości autora - trzymał poziom niezależnie o czym pisał.

Część I "Rezerwatu dla naukowców" to właściwie historia kryminalna z malutką domieszką fantastyki i historii alternatywnej na tle stalinowskiej Rosji wczesnych lat 30. Akcja dzieje się w sanatorium, w zamkniętym kręgu postaci, z krwiożerczym oficerem NKWD, pięknymi kobietami i szalonymi naukowcami. Bułyczow bawi się historią bomby atomowej, jakie drobne wypadki decydują o losie planety.
W Części II mamy historię alternatywną, Stalin dostaje w prezencie od NKWD bombę. Co będzie dalej?
Najciekawsze w części II są fantazje Byłyczowa o tym jak archipelag Gułag mógłby być wykorzystany do prac nad bombą, a nawet w samym kluczowym eksperymencie. No i jest jeszcze wątek Polski i Piłsudskiego, zresztą kluczowy dla części II.
Polecam.

• Chcę przeczytać - Książki i ebooki
  • SF,Fantasy
  • Chcę - książki
  • .x Galaktyka Gutenberga (Solaris)
  • (F) Galaktyka Gutenberga

Dodaj cytat z książki Rezerwat dla naukowców część II