Krüger. Lis

Cykl: Willhelm Krüger (tom 4)
Wydawnictwo: WARBOOK Sp. z o.o.
cARTon

Stworzono go, by zadziwiał Świat, lecz on ten Świat postanowił podbić.
Inteligentny, bezwzględny, drapieżny. Złodziej.
Doskonale przystosowany do czasów, w których przyszło mu żyć.

źródło opisu: http://warbook.pl/ksiazka/81/krger-lis-tom-iv

źródło okładki: http://warbook.pl/ksiazka/81/krger-lis-tom-iv

veinylover | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Zatem koniec ostatniego tomu, póki co, chyba że autor szykuje jakąś kontynuację.
To dobra książka, tyle że jej nie lubię. Działała na mnie przygnębiająco.
Bohaterstwo i poświęcenie grupy ludzi - a na końcu i tak wiadomo, jak się potoczyły losy Polski w kontekście historycznym.
Autor stawia tezę, że być może zgoda na warunki Hitlera w pierwszym etapie negocjacji, oddanie Gdańska i korytarza opóźniłoby wojnę, a może dałoby jakieś szanse, a tezę tę stawia sam główny bohater, z pochodzenia Żyd.
Czy dałoby się wtedy ochronić naszych obywateli pochodzenia żydowskiego w tych negocjacjach? Im wcześniej by je zaczęto, tym bardziej być może tak, ale inna jest nasza mądrość dzisiaj, a inna świadomość rzeczywistości i mądrość w tamtym czasie. A gdyby Hitler zaatakował potem Francję, z którą łączył nas pakt? Zaatakowałby na pewno i wówczas to my musielibyśmy wykazać się wiarołomstwem. A może udałoby się Hitlera przekonać, że Francja nie zaatakuje Niemców i najlepszym rozwiązaniem jest atak na...

Miras | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Wielka szkoda, że to już koniec serii. Jak dla mnie historia Krugera mogłaby wciąż trwać. Jest coś fascynującego, a zarazem tragicznego w naszej nie tak znów odległej historii. Warto przeczytać mimo, że to tylko fikcja literacka. Chociaż któż to wie.

DontFreakOut_PL | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

RECENZJA powstała na potrzeby portalu internetowego „Nowa Strategia” - www.nowastrategia.org.pl

W dniu 24 maja br. nakładem wydawnictwa Warbook ukazała się kolejna powieść o dobrze znanym czytelnikom pisarza Marcina Ciszewskiego niezwykle inteligentnym, bezwzględnym i przebiegłym Wilhelmie Krügerze. „Lis” stanowi ostatnią część cyklu i opowiada o przebiegłych akcjach i „dramacie człowieka w przededniu wybuchu największej wojny” w historii ludzkości.

Jest 24 sierpnia 1939 roku – minęło 17 lat od momentu zakończenia akcji zawartej w trzeciej części cyklu. Wilhelm Krüger wraz ze swoją ekipa, w której skład wchodzą znani z poprzednich części Cygan, Mentor i Ewelina prowadzą niebezpieczną grę w Berlinie, stolicy Rzeszy Niemieckiej.

Po przejęciu dowodzenia w swojej złodziejko-wywiadowczej organizacji doświadczony przez życie Wilhelm Krüger stawia przed sobą, jak i swoimi wspólnikami niezwykle ciężkie zadania. Wykonując rozkazy swoich przełożonych i świetnie przygotowaną przykrywkę,...

Marcin | 2017-05-29
Przeczytana: 27 maja 2017

Chyba najsłabsza ze wszystkich części książka i jak dla mnie pociągnięta tak już aby tylko coś napisać. Mija 17 lat od momentu zakończenia tom 3 i Kruger razem ze swoją ekipą tym razem "pracują" w Niemczech. Kruger udaje malarza a na "boku " nadal obrabia banki i zdobywa informacje dla Polskiego wywiadu. Cała książka to dwa dni sierpnia 1939 roku kiedy Kruger kończy swoje plany w Berlinie a także w końcu zemścić się na Kolcowie, który oczywiście tym razem pracuje dla Gestapo (ma chłop rozmach najpierw wywiad Carski potem Czeka a teraz Gestapo). Średnio mi się podoba, chociaż ma parę smaczków w postaci skomplikowanej i jak się później okazuje wielowarstwowej intrygi.

Uleczkaa38 | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Każda opowieść, nawet ta najbardziej intrygująca, barwna i udana, musi dotrzeć kiedyś do swego krasu... Zostaną zamknięte rozpoczęte wątki, postawione pytania doczekają się swych odpowiedzi, zaś bohaterowie podążą swoimi własnymi ścieżkami, już nie widocznymi i niedostępnymi dla czytelników... Taki koniec budzi nasz smutek, żal i poczucie niedosytu, ale jednocześnie także i tę swoistą radość i wdzięczność dla autora, iż dane nam było przez tak długi czas cieszyć się naszym spotkaniem z ową historią, która wniosła sobą wiele dobrego, ekscytującego i pięknego w nasze czytelnicze życie... Dokładnie tak ma się rzecz z ostatnią odsłoną porywającego cyklu Marcina Ciszewskiego pt. "Willhelm Krüger", który to w bardzo spektakularny sposób wieńczy powieść "Krüger. Lis", mająca swoją premierę przed kilku dni za sprawą Wydawnictwa Warbook.

Fabuła tej książki przenosi nas do upalnego Berlina roku 1939, a ściślej rzecz ujmując do dnia 24 sierpnia. Wilhelm Krüger, Cygan, Mentor i Ewelina...

Księgowy | 2017-06-11
Przeczytana: 03 czerwca 2017

REWELACJA. z czystym sumieniem stwierdzam, ze jest to najlepsza część cyklu. Dynamiczna akcja, duża doza tajemniczości i zagmatwania, ponownie zaskakujące zakończenie i ponownie pozostaje duży niedosyt po zakończeniu. na szczęście zakończenie daje minimalną nadzieję, że p. Ciszewski napisze w przyszłości kolejną cześć Krugera.
Akcja całej książki trwa dwa dni, ale są to bardzo intensywne dwa dni, do tego dochodzi trochę wspomnień z okresu pomiędzy Lwem a Lisem i mamy wręcz pozycję doskonałą.

dnf | 2017-07-05

Seria jest fajna ale z ciekawej historii na koniec wyszło moim zdaniem coś nijakiego. Wątek kolcowa rozwiązany jakoś tak przy okazji, sama tematyka napadów troszkę powtórzona z pierwszej książki i jeśli miało to być zakończenie serii to jak dla mnie skończone w połowie na szybko i bez pomysłu bo po przeczytaniu zastanawiałem się o czym właściwie była ta część i do czego dążyła. Troszkę zaczął mnie też irytować sposób zaznaczania "zajebistości" danej postaci, jak ona doprowadziła coś do perfekcji, jaka jest świetna itp. No i gryzie mnie ciągle czy w tamtych latach na pewno operowali odciskami palców?

Poza tym książka jest ok w podobnym tonie jak poprzednie.

dejker | 2017-07-20

To jest inna powieść niż pierwsze 3 tomy. Nagle przeskakujemy 20 lat do przodu i wskakujemy do świata bardziej przypominającego "Majora" niż poprzednie części cyklu. I do tego jeszcze to głupie zakończenie (beznadziejny epilog w Warszawie w stylu political fiction) -litości! Szkoda, że autor tak postąpił. Mógł umieścić bohaterów na Kresach jako agentów "dwójki" i np. opisać t.zw. polską akcję NKWD. No cóż, może jeszcze nic straconego?

Czytalski | 2017-06-02
Przeczytana: 29 maja 2017

Być jak lis

Sierpień 1939 roku. Krüger jest na szczycie listy najbardziej poszukiwanych przestępców w Niemczech. Jednak nadal ma do wyrównania rachunki z Kolcowem, a depcząca mu po piętach policja nie ułatwia tego zadania.

Każda historia ma swój koniec, nawet ta której końca byśmy nie chcieli. "Lis" to ostatnia część cyklu o niezwykle utalentowanym przestępcy, który zostaje rzucony w wir walki m.in. z bolszewicką nawałą. Wykorzystując swoje wrodzone i nabyte zdolności, mając wsparcie osób, które uważa za rodzinę, stara się zrobić to co najważniejsze - przetrwać, pomimo, że z każdej strony czyha na niego niebezpieczeństwo.
"Lis" od poprzednich tomów znacznie się różni. Po pierwsze - akcja dzieje się prawie dwadzieścia lat po zakończeniu "Lwa". Po drugie - całość wydarzeń zamyka się w "pi razy drzwi" 24 godzinach. Po trzecie - niemal nie ma tu scen walki. A co do pozostałych kwestii, to nadal jest to solidna historia sensacyjna, ale kryjąca w sobie drugie dno. Tym razem autor...

Pawello | 2017-07-04

Po dość słabych drugiej i trzeciej częściach nie robiłem sobie nadziei na dobre czytadło ale przyjemnie się zdziwiłem. Nieoczekiwane zwroty akcji, piętrowa intryga szpiegowska i zaskakujące zakończenie - z furtką do kolejnej części. Ciszewski się postarał!