Krüger. Lis

Cykl: Willhelm Krüger (tom 4)
Wydawnictwo: Warbook
cARTon

Stworzono go, by zadziwiał Świat, lecz on ten Świat postanowił podbić.
Inteligentny, bezwzględny, drapieżny. Złodziej.
Doskonale przystosowany do czasów, w których przyszło mu żyć.

źródło opisu: http://warbook.pl/ksiazka/81/krger-lis-tom-iv

źródło okładki: http://warbook.pl/ksiazka/81/krger-lis-tom-iv

veinylover | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Zatem koniec ostatniego tomu, póki co, chyba że autor szykuje jakąś kontynuację.
To dobra książka, tyle że jej nie lubię. Działała na mnie przygnębiająco.
Bohaterstwo i poświęcenie grupy ludzi - a na końcu i tak wiadomo, jak się potoczyły losy Polski w kontekście historycznym.
Autor stawia tezę, że być może zgoda na warunki Hitlera w pierwszym etapie negocjacji, oddanie Gdańska i korytarza opóźniłoby wojnę, a może dałoby jakieś szanse, a tezę tę stawia sam główny bohater, z pochodzenia Żyd.
Czy dałoby się wtedy ochronić naszych obywateli pochodzenia żydowskiego w tych negocjacjach? Im wcześniej by je zaczęto, tym bardziej być może tak, ale inna jest nasza mądrość dzisiaj, a inna świadomość rzeczywistości i mądrość w tamtym czasie. A gdyby Hitler zaatakował potem Francję, z którą łączył nas pakt? Zaatakowałby na pewno i wówczas to my musielibyśmy wykazać się wiarołomstwem. A może udałoby się Hitlera przekonać, że Francja nie zaatakuje Niemców i najlepszym rozwiązaniem jest atak na...

ZaaQazany | 2018-05-23
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2018

Tomem czwartym Ciszewski, teoretycznie, kończy serię o przygodach Willhelma Krugera i jego „towarzyszy podróży życiowej”, Cygana, Mentora i Eweliny oraz jego walki z książkowym antagonistą, Kolcowym. Autor zdecydowanie musi mieć zamiłowanie do ważnych wydarzeń historycznych. Tom trzeci kręcił się wokół Bitwy Warszawskiej, a akcja tomu czwartego dzieje się 19 lat później, w przededniu ataku Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę, rozpoczynającego II wojnę światową.
Spis treści to zaznacza, więc nie zdradzę niczego nowego. Akcja dzieje się na przestrzeni kilkudziesięciu godzin. A te kilkadziesiąt godzin na kilkuset stronach książki pełne są wartkiej dynamicznej akcji. Dojdzie do ostatecznej rozgrywki pomiędzy bohaterami, a Kruger po raz n-ty wykaże się nie lada sprytem i smykałką. Kruger występuje w nowej nieco roli, której przykrywką jest fach złodziejski, a celem – budowanie potęgi Polski niepodległej.
Czy w seriach „WWW” i „Jakub Tyszkiewicz”, czy w opiniowanym „Willhelmie...

Jolka | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

To już ostatnia część historii Krugera.Po raz ostatni spotykam się z Mentorem,Eweliną i Cyganem .Az żal kończyć,ponieważ zżyłam się z bohaterami.
"Kruger.Lis" to spory przeskok w losach bohaterów,ponieważ w tej części znajdujemy się już w przededniu wybuchu II wojny światowej.Akcja dzieje się na przestrzeni kilkudziesięciu godzin ,ale są to godziny,które umykają bardzo szybko przed czytelnikiem.To bardzo dobra i dynamiczna akcja.W końcu Kruger spotyka się ze swoim wrogiem i załatwia sprawę do końca.Szkoda trochę,że autor w tej części tak mało pokazał Eweliny .W tej części jest tylko drugoplanową postacią a motywy jej specjalnych umiejętności nie są ani szczególnie kontynuowane, ani tym bardziej rozwijane. Tak jak w poprzednich częściach jest tu ogrom wydarzeń ,niesamowitych akcji,scen walki ale autor doskonale sobie z tym poradził,a przedstawienie ich w przeciągu niecałych 48 godz.to już jest bardzo dobra robota.Tak ,muszę przyznać,że Lis to doskonałe zakończenie cyklu o ...

Miras | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Wielka szkoda, że to już koniec serii. Jak dla mnie historia Krugera mogłaby wciąż trwać. Jest coś fascynującego, a zarazem tragicznego w naszej nie tak znów odległej historii. Warto przeczytać mimo, że to tylko fikcja literacka. Chociaż któż to wie.

Marcin | 2017-05-29
Przeczytana: 27 maja 2017

Chyba najsłabsza ze wszystkich części książka i jak dla mnie pociągnięta tak już aby tylko coś napisać. Mija 17 lat od momentu zakończenia tom 3 i Kruger razem ze swoją ekipą tym razem "pracują" w Niemczech. Kruger udaje malarza a na "boku " nadal obrabia banki i zdobywa informacje dla Polskiego wywiadu. Cała książka to dwa dni sierpnia 1939 roku kiedy Kruger kończy swoje plany w Berlinie a także w końcu zemścić się na Kolcowie, który oczywiście tym razem pracuje dla Gestapo (ma chłop rozmach najpierw wywiad Carski potem Czeka a teraz Gestapo). Średnio mi się podoba, chociaż ma parę smaczków w postaci skomplikowanej i jak się później okazuje wielowarstwowej intrygi.

Uleczkaa38 | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Każda opowieść, nawet ta najbardziej intrygująca, barwna i udana, musi dotrzeć kiedyś do swego krasu... Zostaną zamknięte rozpoczęte wątki, postawione pytania doczekają się swych odpowiedzi, zaś bohaterowie podążą swoimi własnymi ścieżkami, już nie widocznymi i niedostępnymi dla czytelników... Taki koniec budzi nasz smutek, żal i poczucie niedosytu, ale jednocześnie także i tę swoistą radość i wdzięczność dla autora, iż dane nam było przez tak długi czas cieszyć się naszym spotkaniem z ową historią, która wniosła sobą wiele dobrego, ekscytującego i pięknego w nasze czytelnicze życie... Dokładnie tak ma się rzecz z ostatnią odsłoną porywającego cyklu Marcina Ciszewskiego pt. "Willhelm Krüger", który to w bardzo spektakularny sposób wieńczy powieść "Krüger. Lis", mająca swoją premierę przed kilku dni za sprawą Wydawnictwa Warbook.

Fabuła tej książki przenosi nas do upalnego Berlina roku 1939, a ściślej rzecz ujmując do dnia 24 sierpnia. Wilhelm Krüger, Cygan, Mentor i Ewelina...

Ad_ | 2017-06-11
Przeczytana: 03 czerwca 2017

REWELACJA. z czystym sumieniem stwierdzam, ze jest to najlepsza część cyklu. Dynamiczna akcja, duża doza tajemniczości i zagmatwania, ponownie zaskakujące zakończenie i ponownie pozostaje duży niedosyt po zakończeniu. na szczęście zakończenie daje minimalną nadzieję, że p. Ciszewski napisze w przyszłości kolejną cześć Krugera.
Akcja całej książki trwa dwa dni, ale są to bardzo intensywne dwa dni, do tego dochodzi trochę wspomnień z okresu pomiędzy Lwem a Lisem i mamy wręcz pozycję doskonałą.

Krzysztof | 2018-03-05
Na półkach: Przeczytane, Polecam, Audiobook
Przeczytana: 03 marca 2018

Czwarty tom przygód Krugera dzieje się blisko 20 lat po tomie trzecim. Miejscem akcji jest tym razem Berlin w przededniu wojny. Akcja jest wartka i wciąga. Z przyjemnością czytałem tę książkę i żałowałem, że mój czas z Krugerem i jego ekipą dobiegła końca.
Gorąco polecam!!!!

dnf | 2017-07-05

Seria jest fajna ale z ciekawej historii na koniec wyszło moim zdaniem coś nijakiego. Wątek kolcowa rozwiązany jakoś tak przy okazji, sama tematyka napadów troszkę powtórzona z pierwszej książki i jeśli miało to być zakończenie serii to jak dla mnie skończone w połowie na szybko i bez pomysłu bo po przeczytaniu zastanawiałem się o czym właściwie była ta część i do czego dążyła. Troszkę zaczął mnie też irytować sposób zaznaczania "zajebistości" danej postaci, jak ona doprowadziła coś do perfekcji, jaka jest świetna itp. No i gryzie mnie ciągle czy w tamtych latach na pewno operowali odciskami palców?

Poza tym książka jest ok w podobnym tonie jak poprzednie.

dejker | 2017-07-20

To jest inna powieść niż pierwsze 3 tomy. Nagle przeskakujemy 20 lat do przodu i wskakujemy do świata bardziej przypominającego "Majora" niż poprzednie części cyklu. I do tego jeszcze to głupie zakończenie (beznadziejny epilog w Warszawie w stylu political fiction) -litości! Szkoda, że autor tak postąpił. Mógł umieścić bohaterów na Kresach jako agentów "dwójki" i np. opisać t.zw. polską akcję NKWD. No cóż, może jeszcze nic straconego?