Sprawa Dreyfusa

Bellona
2017-03-23
2017-03-23
skandal polityka Europa XIX wiek kapitan Dreyfus

Książka raczej opisuje to co działo się wokół sprawy, w szerszym kontekście...czyli całą stronę polityczną, historyczną, socjologiczną itp...jak zwał tak zwał. Odnoszę wrażenie, że napisana jest bardziej dla osób, które znają cały kontekst historyczny i orientują się w sytuacji. Ale czyta się sprawnie i podstawową wiedzę o sprawie przekazuje... Bo większości nazwisk tych wszystkich dreyfusistow i antydreyfusistów to za nic nie będę pamietał... jutro już:)

6/10

6/10

Sprawa elektryzująca Francję, zaryzykuję, do dziś. Sama książka zawiera wiele ciekawych infromacji pokazujących społeczeństwo tamtego okresu. Moim zdaniem można było napisać to lepiej, książka czasami jest dość ciężka w czytaniu, ale mimo wszystko godna polecenia.

Warto znać zmagania Francji z Francją. Zmagania wokół osoby kapitana Dreyfusa. Młodego i zdolnego oficera który stał się symbolem wielkiego konfliktu. Żeby znać dzisiejszą Francję i spory jakie ją rozdzielają trzeba się cofnąć do końca XIX w i do tej sprawy. Książka jest w rzeczywistości dobrym portretem społeczno-politycznym tamtej Francji. Sprawa kapitana jest tylko dalekim przyczynkiem. Ważne jest tło i emocje które wzbudzała. Ludzie i wspólnoty rzadko kiedy są monolitem, książka kapitalnie to pokazuje. Czytając ją miałem wielokrotnie nieodparte skojarzenia z sytuacją polityczną naszego kraju dzisiaj. Naprawdę warto poznać tę historię.

Autor bardziej od tytułowej sprawy opisuje kontekst historyczny i dzieje XIX-wiecznej Francji w której do niej doszło. Przez ciężki, encyklopedyczny styl i słownictwo momentami ciężko było przez nią przebrnąć. Dużo łatwiejsza w odbiorze była historia Dreyfusa opisana w powieści "Oficer I Szpieg".

Autor wykazał się niemałym trudem w przeanalizowaniu poszczególnych aspektów sprawy Dreyfusa, ale jego książka nie jest tylko formą historycznego sprawozdania. To odważne spojrzenie w przeszłość, która pozwala zrozumieć teraźniejszość – Francję taką jaką ukształtowała ją m.in. sprawa Dreyfusa. W sumie więc to niezwykle cenna, a dla osób zainteresowanych dziejami Francji, wręcz obowiązkowa lektura. Nie jest napisana najłatwiejszym językiem, ale ważkość przemyśleń Michała Horoszewicza rekompensuje wszelkie w tej materii niedogodności.

Pełna recenzja książki na stronie:

Czekam na film Polańskiego, Książka bdb.

Czekam na film Polańskiego, Książka bdb.

Szeroka panorama polityczna Francji na przestrzeni 60 lat. O sprawie Dreyfusa to niewielka część książki. Najciekawsze to umieszczone na końcu książki kalendarium.
Kto chce zrozumieć istotę sprawy - polecam powieść Oficer i Szpieg Harrisa.

Kto chce zrozumieć istotę sprawy - polecam powieść Oficer i Szpieg Harrisa.

Książka bardziej niż o samej sprawie opowiada o świecie z tamtych czasów i reakcji na sprawę i przemian przez nią spowodowanych.

Sama sprawa Deyfussa jest omówiona tu pokrótce, za to dość szeroko omówione są przyczyny i skutki tej sprawy dla Francji. Książka napisana dla znawców tematu, jest nieco ciężka w czytaniu.

• Eikon ena
  • Pożyczone