Sekrety Bydgoszczy

Seria: Sekrety
Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
literatura faktu
Wielebny

Zapewne nikt nawet nie podejrzewał, że XIX-wieczna Bydgoszcz, niewielkie miasto, będzie kiedyś nazywane ,,Klein Berlin” (mały Berlin), a już w pierwszej połowie XX wieku jego dwie mieszkanki Nora Gregor i Pola Negri (symbol seksu) zrobią wielką karierę w Hollywood. Bydgoszcz miała w końcu wielkie szczęście do wybitnych ludzi. W Rzeźni Miejskiej pracował późniejszy sławny pisarz Jerome David Salinger, autor kultowego Buszującego w zbożu. A to dopiero kilka sekretów ze skarbnicy tajemnic tego miasta.

W okresie międzywojennym Bydgoszcz była jednym z najważniejszych ośrodków polskiego wywiadu. To tutaj działał słynny major Jan Żychoń oraz urodził się Marian Rejewski, sławny matematyk i kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców.

W zakonspirowanym mieszkaniu w Bydgoszczy przez kilka miesięcy pisał Historię Komunistycznej Partii Polski w świetle faktów i dokumentów największy agent II Rzeczypospolitej, człowiek o wielu twarzach i nazwiskach Józef Mützenmacher.

Te i wiele innych zaskakujących historii, m.in. o klątwie bydgoskich karmelitów i tajemniczych tunelach pod Wzgórzem Wolności można odkryć w książce Krzysztofa Halickiego.

źródło opisu: www.km.com.pl

źródło okładki: www.km.com.pl