Muzykoterapia w rehabilitacji i profilaktyce

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
9788320036992
zdrowie, medycyna

Aldona Gąsienica-Szostak jest muzykologiem rytmikiem. Zajmuje się zajęciową terapią muzyczną na oddziałach: okulistyki i ortopedii Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w Zakopanem. O książce: Autorka przedstawia rolę terapii muzycznej w rehabilitacji ogólnej, jako uzupełnienie kompleksowego usprawniania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, np. z wadami wzroku i niesprawnym narządem ruchu, po operacjach ortopedycznych. Książka zawiera nowatorską propozycję autorki kompleksowej rehabilitacji, w której m.in. lekarz, rehabilitant, psycholog i muzykoterapeuta integrują swoje działania w ramach specjalistycznego leczenia dzieci kalekich. Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji podczas zajęć z dziećmi autorka proponuje kilkadziesiąt różnych ćwiczeń ruchowych, wykonywanych z udziałem muzyki i rekwizytów, np. obręczy, wstążek. ćwiczenia te nie tylko usprawniają fizycznie, ale także pomagają przełamać opory psychiczne, motywując niesprawne dzieci do czynnego uczestnictwa w zajęciach oraz uczą pracy w grupie. Uzupełnieniem książki jest bogaty materiał ilustracyjny. Publikacja jest przeznaczona dla: lekarzy rehabilitantów instruktorów rytmiki absolwentów pedagogiki specjalnej studentów muzykoterapii

Booka | 2012-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2012