Nowy świat Pana Tompkinsa

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The New World of Mr Tompkins
Ego_Sum

Nowy świata Pan Tompkinsa to odświeżona wersja jednej z najsłynniejszych książek o fizyce w historii popularyzacji tej dyscypliny. Ów światowy bestseller opowiada historię łagodnego urzędnika Pana Tompkinsa, który próbuje odnaleźć się w świecie fizyki współczesnej, zainspirowany przez serię otwartych wykładów znanego profesora. Przydługie odczyty usypiają go jednak, a Pan Tompkins w świecie...

Ów światowy bestseller opowiada historię łagodnego urzędnika Pana Tompkinsa, który próbuje odnaleźć się w świecie fizyki współczesnej, zainspirowany przez serię otwartych wykładów znanego profesora. Przydługie odczyty usypiają go jednak, a Pan Tompkins w świecie snów tańczy walca z elektronami, przemierza kwantową dżunglę i pomaga w rozwiązaniu relatywistycznej zagadki kryminalnej.

Klasyczna książka George'a Gamowa sprzed 70 lat została dogłębnie uaktualniona przez fizyka cząstek i popularyzatora nauki Russella Stannarda, dzięki czemu wraz z Panem Tompkinsem poznajemy również najnowsze osiągnięcia fizyki.

źródło opisu: http://www.ccpress.pl/produkt/Nowy_swiat_Pana_Tompkinsa_340

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Nowy_swiat_Pana_Tompkinsa_340

Wojtek | 2017-05-06
Przeczytana: 06 maja 2017

Od dawna już przygodom pana Tompkinsa zarzucano, że średnio pasują do aktualnego stanu wiedzy, gryzą się z obecnym obrazem kultury, oraz potrzebują aktualizacji. Russell Stannard postanowił więc chwycić byka za rogi i zabrał się za dogłębną rekonstrukcję i odświeżenie książki, która od lat jest uznawana za kanon literatury popularnonaukowej. Zadanie być może łatwe nie było, ale wyszło nie najgorzej, bo czyta się to bardzo dobrze. Jest to na tyle lekka lektura, że nie powinna odstraszyć nawet osób zupełnie niezainteresowanych fizyką. Znajdziemy tutaj sporo fragmentów nadających się do czytania dzieciom (może trochę starszym niż 6-8 letnim ), ale też i takie, które dorosłemu mogą rozjaśnić to i owo. Szczerze przyznam, że czytałem w przeszłości już kilka książek traktujących o atomach, cząstkach i fizyce kwantowej, ale dopiero tutaj czytając rozdział o akceleratorze cząstek udało mi się zobrazować w głowie pewne rzeczy.

advena | 2017-06-01
Przeczytana: 04 czerwca 2017