Jądro ciemności. Ciemna materia, ciemna energia i niewidzialny Wszechświat

Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Heart of Darkness. Unraveling the Mysteries of the Invisible Universe
Ag2S

W ciągu ostatnich trzydziestu lat naukowcy przekonali się, że dwa nieuchwytne składniki naszego Wszechświata – ciemna materia i ciemna energia – nie tylko stanowią jego większą część, ale także kształtują jego losy. „Jądro ciemności” to wciągająca opowieść o gromadzeniu dowodów przemawiających za powszechnie dziś przyjętym modelem kosmologicznym Lambda-CDM (Lambda- Cold-Dark-Matter), napisana przez jednego z pionierów badań na tym polu. Jeremiah Ostriker w przystępny i wnikliwy sposób opowiada o postępach w badaniach nad ciemną materią i energią, a także wyjaśnia, jakie kwestie wciąż pozostają niewyjaśnione i w jaki sposób naukowcy mierzą się z pytaniami o pochodzenie i naturę ciemnej materii i ciemnej energii.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

galaktycznyedek | 2018-10-22

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych ostatnich lat!

MorsMetaMalorum | 2018-01-22
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Przed zabraniem się do lektury zastanawiałem się jak można napisać prawie 300 stronicową książkę popularnonaukową na temat, o którym tak naprawdę nie mają pojęcia nawet najlepsi specjaliści.
Autorzy proponują w swojej książce właściwie całą historię kosmologii, która swoją kulminację ma właśnie w odkryciu ciemnej energii i materii, którym poświęcone są dwa rozdziały. Pochwalam to rozwiązanie, jest to bardzo ciekawe ujęcie z perspektywy historii nauki.
Co jest kolejną wielką zaletą tej książki to podejście w stylu "zrób to sam" po wyłożeniu danego materiału - pokazanie jak proste jest dojście do wniosków, o których piszą autorzy stosując bardzo prostą algebrę. Do tego załączenie obszernego dodatku z wzorami i objaśnieniami bardzo działa na plus merytorycznej wartości książki.

Kain | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Ocenię nie starając się nie być subiektywnym. Książka już trochę nie dla mnie. Połowa to historia kosmologii, bardzo późno dochodzi do jakichkolwiek konkretów. Może dla laika, który wcześniej nie czytał niczego związanego z tematem, książka będzie bardzo dobra, lecz dla laika, któremu zdarzyło się już coś czytać, będzie to problem. Faktyczny temat rozwija się dopiero pod koniec i fajne jest to, że autorzy wplatają choć trochę faktycznej fizyki w opowiadanie.
Nadal mam niesmak względem teorii ciemnych składników wszechświata. Książka ładnie podsumowuje dowody na to co i dlaczego się postuluje, ale ciągle mam niedosyt i wrażenie, że czegoś nie wiemy i po prostu dodajemy kolejne epicykle/eter do układu.
Finalnie...ok.

Carmel | 2017-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2017

„Jądro ciemności. Ciemna materia, ciemna energia i niewidzialny Wszechświat” to, najkrócej opisując, historia rodzenia się ludzkiej wizji natury Wszechświata, jako całości. W książce poznajemy rozwój kosmologii na przestrzeni ostatnich 150 lat, w szczególności jej rewolucyjne ustalenia dokonane przez naukowców w ostatnim stuleciu.

To popularna praca, w której wybitni astrofizycy Mitton i Ostriker pokusili się o bardzo ciekawy eksperyment. Postawili sobie bowiem ambitny cel - uchwycenie wagi rewolucji obrazu świata rozpoczętej na początku w XX wieku, która wciąż trwa, a wielkie tajemnice pozostają niewyjaśnione. Całość wywodu jest prowadzona na maksymalnie podstawowym poziomie, z zachowaniem wymaganej jasności przekazu i w zgodzie z naukowymi ustaleniami, na szczęście bez niebezpiecznych uproszczeń, które przekreśliłyby ten ambitny plan popularyzatorski.
Jeśli ktoś wciąż uważa, że nie interesuje go kosmologia, nie ma na niego wpływu to, co ustalają naukowcy, że może pozostać...

Pete489 | 2016-05-06

Doskonała książka dla wymagającego czytelnika.

1. Kompleksowe ujęcie, podejście historyczne.
Czołowy badacz ciemnej materii i energii, pokazuje dynamikę rozwoju kosmologii "od mitu do współczesności". Postęp myśli naukowej jest pokazany w prawdziwy sposób - a więc nie jako pasmo sukcesów, dążących w jednym określonym kierunku, lecz jako wiele ślepych uliczek, wśród których tylko nieliczne stanowią właściwe tropy.

2. Dokładne opisanie aspektów naukowych.
Książka nie stara być "dla wszystkich", łącznie z bywalcami przedszkoli czy szpitali dla umysłowo chorych. Tam gdzie to niezbędne, wykorzystywane jest minimum zapisu naukowego, aby pokazać czytelnikowi, o co naprawdę chodzi w danej koncepcji. Dla bardziej dociekliwych są też dwa dodatki matematyczne na końcu książki.

3. Konsekwencja.
Obecny stan wiedzy przedstawiony jest jako naprawdę wybitne osiągnięcie ostatniej dekady czy dwóch dekad. Poprzednie teorie, wysiłki naukowców XX wieku i wcześniejszych, są ukazane jako niezbędne...

Alicja Górska | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

Chociaż od zawsze zdawałam sobie sprawę z tego, że od sposobu myślenia Einsteina dzielą mnie lata świetlne, postanowiłam się nie poddawać i w ciągu ostatniego roku sięgnęłam już po trzecią książkę dotyczącą kosmosu i wszystkich tych bardzo skomplikowanych teorii związanych z wszechświatem. Najpierw była "Jeszcze krótsza historia czasu" Hawkinga i Mlodinowa - faktycznie krótka i tak, jak wieść gminna niosła, zabawna -, później przyszedł czas na "Wszechświat w lustrzanym odbiciu. Jak ukryte symetrie kształtują naszą rzeczywistość" Goldberga - o zupełnie innym poziomie żartu ­-, a teraz "Jądro ciemności. Ciemna materia, ciemna energia i niewidzialny wszechświat" Ostrikera i Mittona, która z pewnością będzie ostatnią książką popularnonaukową z tej dziedziny, jaką przeczytałam w tym roku. I może kilku kolejnych latach.

Zgodnie z tytułową zapowiedzią o ciemność rozchodzi się (rozchodzącą się ciemność w kontekście tegoż tekstu można by nawet uznać...

wiedźma | 2015-09-02
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Publikacja autorstwa Jeremiaha P. Ostrikera i Simona Mittona została docelowo poświęcona dwóm zagadnieniom, które obecnie spędzają sen z oczu fizykom: ciemnej materii i ciemnej energii. Czym one są i jakie mają znaczenie dla współczesnej nauki oraz w jaki sposób wpływają na naszą wiedzę o Wszechświecie. Nim jednak wspomniani wyżej naukowcy przechodzą do tego problemu przedstawiają czytelnikom w jaki sposób rozwijała się fizyka od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy.

Więcej na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2015/09/jeremiah-p-ostriker-i-simon-mitton.html