Encyklopedia leczniczych aromatów

Okładka książki Encyklopedia leczniczych aromatów Scott Cunningham
Okładka książki Encyklopedia leczniczych aromatów
Scott Cunningham Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2009-01-01
2009-01-01

Okładka książki Magia domowa Scott Cunningham, David Harrington
Magia domowa Scott Cunningham, D...
Okładka książki Scooby-Doo! Nawiedzony Kemping Robbie Busch, Scott Cunningham, Sholly Fisher, Darryl Taylor Kravitz, Scott Peterson, John Rozum, Greg Thompson
Scooby-Doo! Na... Robbie Busch, Scott...
Okładka książki Scooby-Doo! Piracki skarb Jack Briglio, Robbie Busch, Scott Cunningham, Sholly Fisch, Darryl Taylor Kravitz, John Rozum
Scooby-Doo! Pi... Jack Briglio, Robbi...

Niezbędnik magicznego zielarza. W książce tej można znaleźć przepisy na praktycznie wszystko co potrzebne jest by przyswoić sobie podstawy magii zielarskiej. Są tu instrukcje wyrobów rzeczy takich jak kadzidła, napary, mydła rytualne, nalewki, sole kąpielowe i wiele więcej. Dodatkowo w książce nie zabrakło różnorakich zaklęć wywołujących konkretne efekty razem z niezbędnymi składnikami i ich proporcjami by takowe zaklęcie zrobić. Prócz przepisów i sposobów na stworzenie kadzideł, saszetek i całej reszty książka zawiera wprowadzenie do magii ziół, słowniczek nieznanych dla niektórych ludzi pojęć, oraz listę zamienników jeśli nie posiada się jakiegoś zioła. Prócz tego na końcu podaje spis sklepów z konkretnymi narzędziami zielarskimi oraz spis innych książek o magii ziół. W połączeniu z Encyklopedią Magicznych Roślin gdzie dowiesz się więcej o konkretnym ziele stanowi kompendium wiedzy zielarskiej.

Nie od dziś wiadomo, że zmysł węchu odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Za jego pomocą postrzegamy nasze otoczenie i jesteśmy w stanie rozróżnić, czy coś jest dobre, czy złe – przynajmniej w pewnym stopniu. Zapachy mogą nas odrzucać i niezwykle nas drażnić, ale mogą też działać antagonistycznie – pobudzać, relaksować, uspokajać. Jednak skąd mamy wiedzieć, jak dane zapachy na nas działają?
Na to pytanie z pewnością odpowie Wam znakomita pozycja jaką jest „Encyklopedia leczniczych aromatów” Scott’a Cunningham’a. To już kolejne dzieło tego autora, które mnie zachwyciło. Tym razem autor wprowadza nas w świat magii zapachów. Książkę możemy podzielić na trzy części. Pierwsza z nich to podstawy owej magii – proporcje, pewne techniki i wymienienie składników. Druga część jest najobszerniejsza, bowiem znajdują się w niej procedury postępowania i przepisy. Trzecia to oczywiście najcudowniejsza rzecz, jaką autor mógł nam zapewnić – substytucje, dzięki którym z pewnością będziemy wiedzieli, które substraty możemy zastąpić i czym.
Skupię się na części drugiej, bo to ona stanowi kwintesencję tej książki. Znajdziemy w niej informacje o tworzeniu kadzideł, olejków, maści, naparów, kąpieli, nalewek… jednym słowem wszystkiego, co można wykorzystać do aromaterapii. Początkowo otrzymujemy krótki wstęp z najważniejszymi informacjami – sposoby wytwarzania, uwagi, wskazówki i porady. Potem zapoznajemy się w mnóstwem różnorakich przepisów, poczynając od zdrowotnych, a kończąc na miłosnych. Jestem przekonana, że każdy znajdzie technikę aromaterapii idealną dla siebie i nie będzie miał żadnych problemów, aby z niej zacząć korzystać.
Po raz kolejny muszę pochwalić autora za jego oddanie, wiedzę i dopracowanie swojego projektu. Ten człowiek ma niesamowity dar przekazywania informacji w całkowicie zrozumiały i przyjemny sposób. Bardzo szanuję autora za to, że w jego książkach umieszcza rozdział o zamiennikach, ponieważ wiadomo – nie zawsze wszystko możemy dostać w naszym otoczeniu. Jego rady wiele ułatwiają. Dodatkowo ogromna liczba różnych przepisów sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jak się okazuje tworzenie pachnących mydeł, saszetek, proszków czy kadzideł, wcale nie jest tak skomplikowane, jakby się wydawało.
W tej książce jest wszystko to, co być powinno. To idealny zbiór wiedzy o ziołach i innych produktach wykorzystywanych w magii zapachów. To również idealny podręcznik, który pomoże każdemu – nie tylko tym początkującym, ale nawet tym, którzy już co nieco o aromaterapii wiedzą. Po prostu książka, którą powinien przeczytać i mieć każdy, kto interesuje się taką tematyką – nie widzę innej opcji. Nie sposób nie polecić tej pozycji!

"Magia wiedźm - rytuały, specyfiki i zaklęcia" - Claire, była moim pierwszym spotkaniem z tym gatunkiem. To jest drugie. Tym razem towarzyszy mi "Encyklopedia leczniczych aromatów" - Scott Cunningham, wydawnictwa Studio Astropsychologii, czyli to samo, które objęło patronat nad wcześniej wymienionym tytułem. W "Magii wiedźm..." można było zapoznać się z bardziej mistycznymi, częściej odpowiadającym przypadkowi niż prawdzie, rytuałami, które mogły: wskrzesić miłość, ochronić dom przed nieczystymi mocami lub poprawić stosunki seksualne - do wyboru, do koloru. Scott Cunningham w swojej encyklopedii przekazuje czytelnikom informacje bardziej przyziemne, w które łatwiej jest uwierzyć. W końcu zdolności lecznicze niektórych roślin zostały udowodnione naukowo, a zaklęcia na udany związek już niekoniecznie.

Scott Cunningham praktykował magię elementarną przez ponad dwadzieścia lat. Pisarz jest autorem ponad trzydziestu książek, zarówno fikcji, jak i literatury fachowej. Książki tego Pana odzwierciedlają jego szerokie zainteresowanie w ramach ruchu New Age, którego członkowie darzyli autora niezwykłym szacunkiem. Scott Cunningham zmarł 28 marca 1993 roku po długiej chorobie.

Twórcy dzieła, jakim jest "Encyklopedia leczniczych aromatów", niestety już nie ma między nami, jednak pozostała pamięć o nim oraz wiedza, z której pewnie wielu będzie czerpać. Książki autora sprzedają się nadal, o czym choćby świadczy wznowione wydanie tej pozycji. A czym się różni od poprzedniego? Co w ogóle można w nim znaleźć? Otóż, cała książka jest źródłem przeróżnych informacji o: olejkach, miksturach, kadzidłach, naparach i innych wspomagających ekstraktach, na bazie roślin. Jej rozdziały są poświęcone m.in: składnikom botanicznym, których potrzeba do stworzenia wszelakich mikstur - popularnych i rzadkich, tworzeniu własny przepisów, powstawaniu nalewek, mydeł bez tłuszczu, proszkom i tym podobnych. Książka, czego może brakować często innym, posiada swój własny słowniczek, więc zagubić się nie można. Nowe wydanie woluminu zostało stworzone przy pomocy rad i dzięki problemom czytelników wcześniejszej encyklopedii. Zawiera ono również sto nowych przepisów. Sam autor w przedmowie pisze, że każdy rozdział uległ zmianom, niektóre zniknęły w ogóle, więc to, tak jakby, zupełnie nowe wydanie.

Język i styl, którym posługuje się autor, jest bardzo przyjemny w odbiorze i powinien być zrozumiały dla każdego, kogo ta książka zainteresuje. Encyklopedia jest dostosowana dla osób zaawansowanych w magii oraz tworzeniu mikstur, jak i dla początkujących, więc ta pierwsza grupa powinna o tym pamiętać i być troszkę wyrozumiała, kiedy będzie czytać któryś raz z kolei o czymś, o czym wie od dawna. Z mojej strony tylko dodam, że denerwowało mnie częste, szczególnie na początku, używanie zwrotów: magia, czarownica, mag. Przyzwyczaiłam się czytając powieści fantasy, że te słowa mają większą moc. Magia jest czymś nadprzyrodzonym, potężnym i budzącym podniecenie, trudno więc nie krzywić się, kiedy ktoś odchodzi od takich przekonań i mieszanie roślin nazywa magią. To samo tyczy się czarownic, z podobną sytuacją mieliśmy też do czynienia w "Magii wiedźm...", gdyż z historii wiadome jest, że kobiety te zajmowały się czarami i złem, nie leczeniem. Niestety nazywanie siebie magiem, historycznie jest poprawne. Magom przypisywano czytanie z gwiazd, uzdrawianie i leczenie roślinami, ale w IV wieku p.n.e. - więc autor mógł pokwapić się o nowe nazewnictwo. Oprócz tego pisarz przytacza czytelnikowi wiele ciekawostek z historii, co bardzo mi się spodobało.

Jeżeli chodzi o samo wydanie dzieła, to jest ono iście mistrzowskie i przyciąga uwagę. Okładka jest wykonana z twardej, solidnej obwoluty, jednak to co najbardziej cieszy, to wizualnie wykonane wnętrze encyklopedii. Każdy wstęp do rozdziału zdobi misternie wykonany obrazek, tak samo jest z ilustracjami dotyczącymi zawartości tekstu, z których wszystkie zajmują całe strony. To naprawdę piękna robocizna.

"Encyklopedia leczniczych aromatów" - Scott Cunningham to bogate źródło wiedzy i to nie takiej bezużytecznej, jak wielu ignorantom może się wydawać. Publikacja nie jest tania, ale po takim wydaniu nie można spodziewać się niższej ceny, książka zresztą jest jej warta, a przynajmniej tak mnie się wydaje. O unikalności jej zawartości muszą podyskutować już eksperci w swoim gronie, bo ja jako początkująca poznająca tą wiedzę, mogę powiedzieć tylko o tym co mnie zachwyciło lub nie spodobało mi się. Ogólnie uważam, że dzieło jest warte uwagi.

"Magiczny świat wonności odkrywa wszystkie tajemnice."

Tak głosi napis na okładce tego kompendium wiedzy o kadzidłach, olejkach i naparach. Co kryje się pod hasłem „wszystkie tajemnice”? Otóż są to sekrety dotyczące właściwości licznych składników, wśród których można również znaleźć te codziennie stosowane przez nas przyprawy odgrywające w naszych kuchniach zapewne niemałą rolę. Wspomnę więc o bazylii, czy cynamonie albo choćby o imbirze lub cytrynie. To dopiero początek, gdyż poznamy także właściwości lawendy, drzewa sandałowego, róży oraz pomarańczy. Jeśli mamy ochotę na coś wyszukanego, to również się nie zawiedziemy. Tajemnice te to także gotowe receptury na magiczne mikstury. A dla osób rozpoczynających swoją przygodę z aromatami autor przygotował rozdziały poświęcone podstawowym informacjom niezbędnym do tworzenia mikstur. Ponadto autor przekazuje czytelnikowi wiedzę o tym jak napełniać mikstury mocą osobistą, by osiągnąć wyznaczony cel – przyciągnąć pieniądze, miłość czy zdrowie.

Scott Cunningham – autor niniejszej „Encyklopedii leczniczych aromatów" napisał ponad trzydzieści publikacji, a jego zainteresowania krążą wokół ruchu New Age. Należy jeszcze dodać, iż Scott Cunningham praktykował magię elementarną przez ponad dwadzieścia lat.

Autor w drobiazgowy sposób wprowadza czytelnika w świat aromatów. Wyjaśnia na czym polega rytuał i jak osiągnąć najlepsze rezultaty podczas tworzenia olejków, naparów, saszetek z ziołami czy magicznych napojów. Krok po kroku uczy jakich składników używać do realizacji określonych celów. Wymienia też substytuty jakie można zastosować w przypadku trudnej dostępności właściwego składnika. W encyklopedii zamieszcza także rozmaite przepisy na magiczne mikstury. Przyznam szczerze, że nazwy tych mikstur same w sobie brzmią magicznie i już po ich poznaniu magia unosi się w powietrzu. Weźmy na przykład Poduszkę snów, Miłosne koraliki różane, czy Miłosny miód czarownic. Prawda, że brzmią czarodziejsko?.

Cytat pochodzący z pierwszych rozdziałów encyklopedii świetnie podsumowuje jej wartość:

„Encyklopedia leczniczych aromatów” wprowadzi Cię w świat tworzenia własnych kadzideł, olejków, maści, tuszów, nalewek, kąpieli ziołowych, soli do kąpieli, naparów, mydeł rytualnych i proszków.[…] W książce znajdziesz szczegółowe informacje na temat różnorodności ziół, sposobów zdobywania składników, substytutów trudnych do znalezienia roślin, słowniczek oraz rozdział traktujący o tworzeniu własnych magicznych receptur.

"Magiczny świat wonności odkrywa wszystkie tajemnice."

Zdrowie pachnie

„Encyklopedia leczniczych aromatów” Scott Cunningham
wyd. Studio Astropsychologii
rok: 2009
str. 306
Ocena: 4/6

Czujecie jak pachnie? Nie? To dziwne, bo rozpalono kadzidła i kadzidełka. Porozstawiano olejki i zaparzono napary. W pomieszczeniu unosi się cały bukiet zapachów, który nie przytłacza, nie gnębi, nie zatyka. Wręcz przeciwnie. Te zapachy leczą. Nie wierzycie? A powinniście, bo oto nadeszła era aromaterapii.

Książka, poradnik, a w zasadzie Encyklopedia leczniczych aromatów powstała już całe lata temu. Pierwszą jej wersję autor, Scott Cunningham, wydał w 1986 roku i od razu wiedział, że to nie koniec pracy nad tym dziełem. W chwili ukazania się na rynku The Magic of Incense, Oils and Brews, Cunningham już pracował nad poprawą swojej encyklopedii. Nowe wydanie zostało wzbogacone przez autora o ponad setkę nowych, bardzo rzadko spotykanych w literaturze przepisów. Dodano kilka rozdziałów, inne zostały przepisane i gruntownie przerobione. Dzięki temu udało uzyskać się dość ponadczasową pozycję. Co więcej, twórca postanowił wzbogacić swoje dzieło o takie elementy z świata aromatów, o których raczej się nie wspomina. Mówię tu o różnorakich maściach i tuszach, które powoli odchodzą w zapomnienie. Scott Cunningham w swojej Encyklopedii… dostarcza czytelnikowi niezbędnych informacji związanych z podstawowymi zasadami magii. Dzięki tej książce każdy może nauczyć się sposobów napełniania mikstur ziołowych mocą osobistą, po to, by przyciągnąć pieniądze, miłość, uleczyć samego siebie czy też swoich bliskich.

Nie da się ukryć, że książka, w którą miałam okazję się zagłębić, jest dość niezwykła, tak samo jak i jej autor. Scott Cunningham praktykował magię elementarną przez ponad dwadzieścia lat swojego życia. Jest autorem ponad kilkudziesięciu pozycji, zarówno z dziedziny fikcji literackiej, jak i literatury fachowej. Zmarł 28 marca 1993 roku.

O tej zaskakującej pozycji powiedzieć można całkiem sporo, jednak większość z tego nie nadaje się do gołosłownego przekazu. By zrozumieć Encyklopedię leczniczych aromatów i móc wykorzystywać ją w praktyce należy przestudiować tekst od deski do deski. I to najlepiej kilkukrotnie, bo jedno czytanie na pewno nie sprawi, że zwykły człowiek od razu stanie się magikiem. Co to, to nie. Myślę jednak, iż intensywne zgłębienie lektury sprawi, że niewprawny amator w końcu będzie mógł nazwać się początkującym zielarzem.

Encyklopedia leczniczych aromatów zasadniczo składa się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczy Podstaw, czyli obejmuje wstępne informacje o magii, o proporcjach, rytuałach, które nadają moc, składnikach oraz o tym, jak układać własne przepisy. Część druga jest już dużo konkretniejsza i zawiera informację o Przepisach i Procedurach. To w tym rozdziale tkwi cała magia i zawarte zostały wszelkie informacje o kadzidłach, olejkach, maściach, tuszach, nalewkach, solach, naparach itp. Ostatnia część mówi o tajemnych Sybstytucjach.

Książkę czyta się dobrze, choć nie wyśmienicie. Jak to bywa w przypadku różnego rodzaju poradników, a tym bardziej encyklopedii, nie są to pozycje wciągające i pasjonujące. Na pewno jednak zawarte w książce informacje są bardzo interesujące, szczególnie dla osób, które mają ochotę dowiedzieć się, jak można przygotować wiele rzeczy, zwykle do kupienia w sklepach i aptekach, domowymi sposobami. Pozycję polecam przede wszystkim osobom, mającym ochotę poczarować i wypełnić swój dom niezwykłymi aromatami.

Zdrowie pachnie

„Encyklopedia leczniczych aromatów” Scott Cunningham
wyd. Studio Astropsychologii
rok: 2009
str. 306
Ocena: 4/6

Która z osób, praktykujących magię naturalną, może sobie wyobrazić życie bez kadzidełek, olejków czy też naparów? Zarówno te pierwsze, jak i te drugie potrafią polepszyć samopoczucie oraz atmosferę w domu, aczkolwiek kupno gotowych produktów jest zwykłym pójściem na łatwiznę. W końcu nigdy nie będą one w stanie dorównać własnoręcznie stworzonym preparatom. Czy ich wykonanie jest tak skomplikowane, jak może się z początku wydawać? Co potrzebne jest do ich wytworzenia? Na te i na wiele innych pytań możemy znaleźć odpowiedź w książce napisanej przez zmarłego praktykanta magii elementarnej – Scotta Cunninghama.

Napisana przez Scotta Cunninghama książka pt. „Encyklopedia leczniczych aromatów” okazała się bardzo dobrym kompendium wiedzy o aromatach, wytworzonych z różnego rodzaju roślin. Została podzielona na trzy główne części; w pierwszej z nich znajdziemy zupełne podstawy – począwszy od informacji na temat magii, niektórych rytuałów czy też sposobów pozyskiwania ziół i odmierzania proporcji, a kończąc na podrozdziale pomagającym w wykreowaniu własnych formuł i przepisów. Druga część jest całkowicie poświęcona kadzidłom, olejkom, maściom, tuszom, nalewkom, talizmanom ziołowym itp. Natomiast w trzeciej znajdziemy bardzo istotne informacje na temat odpowiedników wykorzystywanych roślin. Oprócz tego, książka bogata jest w różnego dodatki m.in. pomocny słowniczek, spis kolorów, dzięki któremu z łatwością będziemy mogli np. wybrać interesujące nas świeczki.

Spora ilość receptur i przepisów z pewnością działa na korzyść tej pozycji. Dzięki niej, nikt zainteresowany tą dziedziną magii nie będzie musiał poszukiwać kilku lub kilkunastu książek, w których, na ogół, przedstawiona wiedza okazuje się być niewystarczająca. Wszystkie przepisy, nie wliczając tych najbardziej popularnych, zostały w niej zamieszczone, a co najlepsze – nie dotyczą one jedyne kadzideł czy też olejków, ale również mydeł, soli kąpielowych itp.

Język wykorzystany przez autora jest łatwy w odbiorze, a przy tym łatwo przyswajalny. Czytelnik nie ma najmniejszych problemów w zrozumieniu i zapamiętaniu zamieszczonych informacji, ponieważ wszystkie, nawet te najbardziej podstawowe zostały klarownie wyjaśnione. Z tego powodu, osoby, które posiadają sporą wiedzę na temat magii i rytuałów mogą być zirytowane w czasie lektury pierwszej części książki, w końcu ile można czytać o tak banalnych (dla niektórych) kwestiach?

„Encyklopedia leczniczych aromatów” jest doskonałą pozycją dla osób, które interesują się tą tematyką. Estetyczne i porządne wydanie, ładne rysunki zamieszczone na niektórych stronach sprawiają, że lektura tej książki staje się prawdziwą przyjemnością. We mnie wzbudziła same pozytywne odczucia i nie potrafię wykryć w niej żadnego mankamentu. Jest profesjonalna w każdym calu, a jej największym plusem jest to, że autorowi udało się mnie zainteresować i porwać w świat leczniczych aromatów. Polecam!

• Oddałam, wymieniłam, sprzedałam...
  • D. Ezoteryka
  • Chcę kupić
  • ♦ 52 książki - 2012 ♦
  • Sprzedam / ew. wymienię - wstrzymane
  • Duchowość, ezoteryka, New Age

Dodaj cytat z książki Encyklopedia leczniczych aromatów