rozwiń zwiń
Łędina

Profil użytkownika: Łędina

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 tydzień temu
566
Przeczytanych
książek
929
Książek
w biblioteczce
438
Opinii
74 238
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
BLOG: ksiazkizaginajaczasoprzestrzen.blogspot.com KONTAKT: natiihermi@gmail.com

Opinie

Okładka książki Natura Śródziemia Carl F. Hostetter, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,6
Natura Śródziemia Carl F. Hostetter, ...

Na półkach:

"Natura Śródziemia" autorstwa Carla F. Hostettera to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Śródziemia, oferująca czytelnikom możliwość spojrzenia przez ramię profesora J.R.R. Tolkien w chwili, gdy odkrywał on swój świat. Pierwsza w historii publikacja ostatnich pism pisarza na temat Śródziemia, obejmująca szeroki zakres tematów i wątków, skompilowana i zredagowana przez Carla F. Hostettera, jednego z największych znawców twórczości pisarza.
Carl F. Hostetter - amerykański językoznawca i filolog klasyczny, znany przede wszystkim ze swoich badań nad językami sztucznymi, w tym językiem elfów z twórczości J.R.R. Tolkiena. Studiował na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Yale'a, a także przez wiele lat pracował jako wykładowca językoznawstwa na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Carl F. Hostetter był redaktorem periodyku "Vinyar Tengwar" i brał udział w pracy nad pośmiertnymi dziełami J.R.R. Tolkiena. Odpowiadał za opracowanie gramatyki języka sindarin. W ciągu swojej kariery publikował wiele artykułów naukowych i wykładał na konferencjach na całym świecie.

J.R.R. Tolkien - brytyjski pisarz i filolog, znany przede wszystkim jako autor trylogii "Władca Pierścieni" oraz powieści "Hobbit". Urodził się w Bloemfontein w Południowej Afryce, ale większość swojego życia spędził w Anglii. J.R.R. Tolkien studiował na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie później wykładał języki starożytne i literaturę anglosaską. Pracował również dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych podczas I wojny światowej. Jego pierwsze opowieści o Śródziemiu (świata, który stał się tłem dla "Władcy Pierścieni" i "Hobbita") powstały podczas I wojny światowej. W 1937 roku opublikował "Hobbita", który stał się niezwykle popularny. Jego największym dziełem jest jednak trylogia "Władca Pierścieni", składająca się z książek "Drużyna Pierścienia", "Dwie Wieże" i "Powrót Króla". Książki te stały się klasycznymi dziełami fantastyki i cieszą się ogromną popularnością do dziś. J.R.R. Tolkien zmarł w 1973 roku. Jego dorobek literacki wywarł ogromny wpływ na fantastykę i literaturę w ogóle, a jego twórczość nadal cieszy się wielką popularnością i uznaniem czytelników na całym świecie.

"Natura Śródziemia" to niezbędna lektura dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wspaniałym świecie, nad którym pisarz pracował przez całe życie. Dla autora "Władcy Pierścieni" Śródziemie było częścią nowego fantastycznego uniwersum, które należy wykreować w każdym najdrobniejszym nawet szczególe. Zebrane w niniejszym tomie szkice ujawniają, że wraz z rozrastaniem się tego świata Tolkien starał się lepiej zrozumieć swoje wyjątkowe dzieło, doprecyzowując i zgłębiając przeróżne tematy. Znajdziemy więc w książce zagadnienia tak rozległe i złożone, jak metafizyka elfickiej nieśmiertelności czy pochodzenie mocy Valarów, ale także bardziej przyziemne, jak wygląd mieszkańców różnych krain i opis skrzydlatych bestii Númenoru, geografia rzek i wzgórz Gondoru, a nawet odpowiedź na pytanie, kto i dlaczego w świecie Śródziemia nosi brody!

"Natura Śródziemia" to pozycja dla najzagorzalszych miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena, którzy pragną zgłębić jego świat w najdrobniejszych szczegółach.

Śródziemie to fikcyjny świat stworzony przez J.R.R. Tolkiena, który jest sceną wydarzeń opisanych w jego powieściach takich jak "Hobbit" czy "Władca Pierścieni". Śródziemie składa się z wielu krain, w tym: Shire, Rohan, Gondor, Mordor, Isengard, Moria i wiele innych. W tym świecie są góry, rzeki, lasy, pustynie i wiele innych krajobrazów. Zamieszkują go różne rasy, w tym ludzie, elfy, krasnoludy, hobbici i orki. W Śródziemiu magia jest obecna w różnych formach, od potężnych czarodziejów po magiczne przedmioty, takie jak Pierścień Władzy. Świat ten ma bogatą historię, która obejmuje takie wydarzenia jak wojna o Pierścień czy zjednoczenie ludzi pod rządami króla Elessara. Śródziemie to świat pełen różnych ras, kultur, języków i historii, który został szczegółowo opracowany przez jego autora, jednocześnie stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych światów literackich w historii.

"Natura Śródziemia" to książka, która pozwala nam zagłębić się w świat J.R.R. Tolkiena i poznać jego twórczość jeszcze lepiej. Pod redakcją Carla F. Hostettera, będącego znawcą i interpretatora dzieł pisarza, została zebrana późna twórczość J.R.R. Tolkiena, rozwijająca i wyjaśniająca wątki przedstawionych w uniwersum krain, ich mieszkańców oraz całej, wielokrotnie złożonej i skomplikowanej metafizyki. Książka została podzielona na trzy części, w ramach których znalazły się rozdziały dotyczące czasu i starzenia się w Śródziemiu, opowieści poruszające zagadnienia ciała, umysłu oraz duszy poszczególnych bohaterów lub społeczności, oraz opisu krain i ich mieszkańców. Każdy rozdział przynosi nowe spojrzenie na świat stworzony przez J.R.R. Tolkiena, pozwalając nam jeszcze lepiej zrozumieć koncepcje autora. Jednakże trzeba pamiętać, że "Natura Śródziemia" to pozycja skierowana tylko dla nielicznych, którzy posiadają już bogatą wiedzę na temat tego uniwersum i pragną poznać je jeszcze dogłębniej. Książka jest pozycją dla prawdziwych fanów twórczości J.R.R. Tolkiena, którzy chcą zagłębić się w świat, którego do końca nie zdołali poznać. Wymaga ona sporego nakładu czasu i koncentracji, ale wynagradza to w pełni możliwością dotknięcia geniuszu pisarza i zrozumienia, dlaczego jego dzieła przetrwały tak wiele lat i zachwycają kolejne pokolenia. Choć niektóre teksty mogą wydawać się niedokończone lub nieuporządkowane, warto pamiętać, że proces tworzenia uniwersum jest zadaniem szalonym, a J.R.R. Tolkien był mistrzem w tym, co robił. Dla pozostałych czytelników może być to zbyt skomplikowana i wymagająca lektura, nie w pełni zrozumiała lub po prostu nudna.

Tak więc ta pozycja to nie tylko kolejne opowieści z krainy Śródziemia, ale prawdziwe arcydzieło dla osób, które chcą odkryć nowe tajemnice i zagłębić się w jego historię oraz metafizykę.

"Natura Śródziemia" autorstwa Carla F. Hostettera to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Śródziemia, oferująca czytelnikom możliwość spojrzenia przez ramię profesora J.R.R. Tolkien w chwili, gdy odkrywał on swój świat. Pierwsza w historii publikacja ostatnich pism pisarza na temat Śródziemia, obejmująca szeroki zakres tematów i wątków, skompilowana i zredagowana przez...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Garfield. Tłusty koci trójpak. Tom 13" autorstwa Jima Davisa to paski stworzone w latach 1999-2001. W niniejszym albumie ponownie zebrano trzy książeczki: "Garfield robi masę", "Garfield gotuje" i "Garfield z wróblem w garści".

Jim Davis - amerykański rysownik i twórca komiksów. Urodził się w Marion w stanie Indiana. Ukończył Ball State University, gdzie studiował rysunek i animację. Po ukończeniu studiów zaczął pracować jako reklamodawca, ale marzył o tym, by zostać twórcą komiksów. Jego najbardziej znane dzieło to "Garfield". Komiks szybko stał się jednym z najbardziej popularnych na świecie. W ciągu swojej kariery Jim Davis otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym National Cartoonist Society Reuben Award. Jest również zaangażowany w wiele inicjatyw filantropijnych i jest uznawany za osobę promującą zdrowy styl życia i dbającą o dobrą formę fizyczną.

Zawsze był perfekcyjny, ale teraz jest jeszcze lepszy! Garfield, tłusty kot z gigantycznym ego, znów wraca na scenę: znęca się nad swoim tępym właścicielem Jonem i nawet podprowadza mu spodnie. Niektóre koty gonią myszy, a Garfield woli podejmować kroki prawne. Podczas wizyty na farmie miejski kot musi znosić - do czasu - Jona i jego brata wieśniaka. Nic dziwnego, że często jest w marnym nastroju. Jednak cokolwiek się dzieje, zawsze jest w nastroju do jedzenia.

Garfield, którego stworzył Jim Davis, od momentu swojego powstania stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych komiksowych bohaterów na świecie. Powstało o nim wiele filmów, a także gier komputerowych. Stał się też powodem powstania licznych zabawek. Trudno znaleźć osobę, która nie zna tego ociężałego, wiecznie głodnego kota. Jaki jednak naprawdę jest Garfield, którego powołał do istnienia Jim Davis?
 
Garfield to jeden z najpopularniejszych kotów na świecie. Popularność zawdzięcza swojemu lenistwu, wiecznemu głodowi i ironicznemu podejściu do codzienności. Garfieldowi nie brakuje poczucia humoru. Kot często drwi z otaczającego go świata, a jego humor i inteligencja sprawiają, że jest ulubieńcem wielu osób. Mimo że Garfield to leniwe i często niechętne do aktywności fizycznej zwierzę, nie brakuje mu przebiegłości i zawsze potrafi znaleźć sposób na osiągnięcie swoich celów bez wysiłku. Garfield jest także bardzo przywiązany do swojego właściciela Jona Arbuckle'a i do jego przyjaciół, a jego zabawne interakcje z nimi dodają jeszcze więcej humoru do jego historii. Wiele wskazuje na to, że Garfield jest kotem o wielkim sercu, choć czasami jego lenistwo i głód są dla niego ważniejsze niż cokolwiek innego.
 
Jak Garfield poradzi sobie z kolejnymi wyzwaniami i przygodami? Wraz z Jonem Arbuckle i Odiem ponownie nas rozbawią swoimi niezwykłymi historiami?
 
W komiksach o Garfieldzie i jego przyjaciołach główny bohater razem z towarzyszami przeżywa niezapomniane przygody, które często są pełne humoru, a czasami także nieco absurdalne i dziwaczne. Tak samo jest z historiami przedstawionymi przez Jima Davisa w albumie "Garfield: Tłusty Koci Trójpak, Tom 13". W komiksach "Garfield robi masę", "Garfield gotuje" i "Garfield z wróblem w garści"., Jim Davis w dużej mierze opiera humor na Jonie Arbuckle. Mężczyzna jeszcze bardziej desperacko niż wcześniej stara się umówić na randkę. To dla niego niełatwe zadanie. Nie dość, że jest z niego kompletna oferma, to jeszcze ma dominującego nad sobą kota. Poza niszczeniem mentalności Jona Arbuckle Garfield standardowo zajmuje się dokuczaniem sąsiadkom, konfrontacjami z psami, leniuchowaniem przed telewizorem i spektakularnymi zdolnościami przyswajania niesamowitych ilości jedzenia. Historie zawarte w albumie "Garfield. Tłusty koci trójpak. Tom 13", autorstwa Jima Davisa, nie różnią się znacząco od poprzednich. I choć ich autorowi nie można odmówić komizmu, większość scen nie zrodziła u mnie żadnych emocji. Możliwe, że powodem jest inne poczucie humoru, a może jednak spadek jakości twórczości autora. To musicie ocenić sami. 

Ilustracje w komiksach o Garfieldzie są proste i niezbyt skomplikowane. Charakterystyczną cechą dla twórczości Jima Davisa jest stosowanie jasnych i ciepłych kolorów, które dodają humoru i przyjaznego klimatu. Postaci są wyraźnie narysowane i mają wyraziste rysy, co umożliwia łatwe rozpoznanie ich osobowości i emocji. Sceny są często zaprezentowane z perspektywy osób trzecich, z dokładnie zarysowanymi detalami i elementami tła. Wszystko to wprowadza wesoły i przyjazny nastrój, który jest znakiem rozpoznawczym komiksów Jima Davisa.
 
Komiksów o Garfieldzie autorstwa Jima Davisa nie trzeba poznawać w określonej kolejności. I choć warto je znać, może nie koniecznie warto rozpoczynać od tego albumu.

"Garfield. Tłusty koci trójpak. Tom 13" autorstwa Jima Davisa to paski stworzone w latach 1999-2001. W niniejszym albumie ponownie zebrano trzy książeczki: "Garfield robi masę", "Garfield gotuje" i "Garfield z wróblem w garści".

Jim Davis - amerykański rysownik i twórca komiksów. Urodził się w Marion w stanie Indiana. Ukończył Ball State University, gdzie studiował rysunek...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Opowieść Północna" Szymona Kruga to opowieść fantastyczna z elementami grozy, w której bohaterowie zostają wciągnięci w niebezpieczną rozgrywkę z magicznymi siłami.
 
Szymon Krug - podlaski pisarz. Pracuje od wczesnych godzin rannych po późne popołudnia, za to wieczory spędza, snując się po rzadko uczęszczanych drogach. Zanim napisał swoją pierwszą książkę, pracował jako ogrodnik, model, koordynator imprez, budowlaniec, a także w biurze. Lubi burze, nosić garnitur, nie słodzi kawy i jeszcze nic nie wygrał. Mieszka z dwoma kotami w domu nieopodal lasu 

Tobi przeprowadza się wraz z rodziną do starego domu za wsią na Północy kraju.

Chłopiec nie przepada zarówno za nowym lokum, jak i powodem przeprowadzki - siostrą Sarą. Gdy pewnego wieczoru rodzeństwo zostaje samo w domu, zirytowany nieustannym płaczem Sary Tobi wypowiada słowa: „Czy ktoś mógłby ją w końcu uciszyć“, i nagle w całym domu zapada cisza. Nie zastanawiając się ani chwili, pędzi do pokoju siostry i nad łóżeczkiem dostrzega przedziwną postać... Jeszcze nie przypuszcza, że będzie to tylko początek lawiny wydarzeń i pomieszania światów, które wciągną rodzeństwo w niebezpieczną rozgrywkę z magicznymi siłami.

Jaki demoniczny plan rodzi się w czterech ścianach Północnego domostwa? Jakie tajemnice skrywają w sobie mroczni lokatorzy?

Nie jest prawdą, że w naszym kraju nie ma pisarzy, po których książki warto sięgać. Do grona autorów, których twórczość z całą pewnością warto śledzić, właśnie dołącza Szymon Krug. 
 
Dom, w jakim mieszka dwunastoletni Tobi wraz z młodszą siostrą i rodzicami, to ponure miejsce. Stoi za wzgórzami, w osamotnieniu, pośród drzew w podeszłym wieku. Nie jest wart pozazdroszczenia. Jest za to nie na czasie, nawet jak na stare nieruchomości za wsią. I zawsze spoglądając w puste okna budynku, człowieka nawiedza dziwne uczucie niepokoju. Tak, ten dom to jedno z tych przygnębiających miejsc, które zawsze stoją puste i niechciane. Prawie zawsze. Tobi i jego rodzice zamieszkali w nim ze względu na jego młodszą siostrę, Sarę. Dziewczynka jest chorowita, więc dla jej zdrowia przeprowadzili się na północ. Tobi nienawidzi swojego nowego domu. Tak samo nie lubi swojej małej siostrzyczki. Pewnego wieczoru rodzice postanawiają zostawić ich bez opieki. Wówczas czara bezradności i żalu zostaje przelana. Tobi, chcąc uspokoić swoją siostrę, wypowiada na głos słowa, których nie powinien mówić, w ten sposób zapraszając do domu starą, mroczną istotę z krawędzi świata. Od tego momentu jego siostra, jest w wielkim niebezpieczeństwie. Na szczęście dzieci nie są całkiem same. Tobiemu przychodzą na pomoc istoty, o których istnieniu nawet nie wiedział, a już na pewno nie sądził, że mieszkają wraz z nim w domu. Madame Sandra Ettling, Córka Wysokiego Rodu, Pani nad Czwartym Domem, budząca lęk i trwogę Korsarz Północnego Nieba. Niedoceniona artystka, muzyczka i malarka, a także Trzeskoszczęk, strach, którego zawsze pełno w starych domach.
 
Warto zważać na to, o co się prosi, szczególnie w północną noc. W końcu nie wiadomo, kto się nam przysłuchuje.

Książka "Opowieść Północna" autorstwa Szymona Kruga to historia niosąca za sobą przesłanie, skierowane do młodszego grona odbiorców. Metafora, która pokazuje, że na swoje słowa trzeba zważać. W końcu słowa nierzadko wypowiedziane w gniewie mogą nieść za sobą okrutne konsekwencje, które trudno cofnąć. Udowadniająca, że mimo różnic, jakie istnieją względem nas, rodzeństwem i rodzicami, rodzina jest nam bliższa, niż momentami może się zdawać. Za to dom, to miejsce, które warto doceniać. To też historia o mierzeniu się z własnymi słabościami i wadami, które rzutując na nasze zachowanie, sprawiają, że czasem zapomina się o pewnych istotnych i dobrych rzeczach. Z przewodnim bohaterem opowieści Tobim, młodemu czytelnikowi nie trudno będzie znaleźć nić porozumienia. Chłopiec jest utożsamieniem dzieci w jego wieku. Za to Madame Sandra Ettling to awanturnicza złośnica, doskonale władająca szablą, jak również słowem. Jest jeszcze Trzeskoszczęk. On, jak to na strach przystało, jest ucieleśnieniem wszelakich lęków. I ta oto gromadka, zupełnie niepasujących do siebie postaci, stawia czoła złu w najczystszej postaci. Ich przygoda jest jak ze złego snu. Mająca miejsce w nadszarpniętym zębem czasu domu, późną jesienią, wieczorem, jak również nocą, podczas której rzeczywistość przeplata się ze światem fikcji. Szymon Krug tworząc swoje dzieło, czerpał garściami inspiracje z klasycznych książek dla dzieci, przetwarzając powszechnie znane motywy w swoje własne koncepcje. I choć książka nie jest długa, autorowi udało się zapełnić ją zaskakująco dużą ilością zdarzeń. Emocji przyspieszających bicie serca nie brakuje.
 
Pisząc o "Opowieści Północnej" autorstwa Szymona Kruga nie można nie wspomnieć o oprawie samej publikacji. Wszakże została ona idealnie dopasowana do klimatu, jaki panuje w opowiadanej historii. Ciemnozielone plamy na marginesach stron i czarno-białe ilustracje, oprawione w twardą oprawę, na której ukazano bohaterów powieści na tle starego, rozpadającego się domostwa w otoczeniu zielonego nieba, świetnie ze sobą współgrają. 

"Opowieść Północna" od Szymona Kruga to przemyślana i wciągająca historia, którą warto poznać. Odpowiednia dla osób w wieku przewodniego bohatera, a także młodszych odbiorców.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję redakcji portalu Sztukater.pl

"Opowieść Północna" Szymona Kruga to opowieść fantastyczna z elementami grozy, w której bohaterowie zostają wciągnięci w niebezpieczną rozgrywkę z magicznymi siłami.
 
Szymon Krug - podlaski pisarz. Pracuje od wczesnych godzin rannych po późne popołudnia, za to wieczory spędza, snując się po rzadko uczęszczanych drogach. Zanim napisał swoją pierwszą książkę, pracował jako...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Łędina

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [8]

Jacek Piekara
Ocena książek:
6,4 / 10
53 książki
8 cykli
Pisze książki z:
1986 fanów
Justin Somper
Ocena książek:
7,4 / 10
9 książek
2 cykle
64 fanów
Felix Delep
Ocena książek:
8,0 / 10
2 książki
1 cykl
Pisze książki z:
1 fan

Ulubione

Wisława Szymborska - Zobacz więcej
Leigh Bardugo Cień i kość Zobacz więcej
Leigh Bardugo Szturm i Grom Zobacz więcej
Joseph Delaney Zemsta czarownicy Zobacz więcej
Leigh Bardugo Szóstka wron Zobacz więcej
Joseph Delaney Zemsta czarownicy Zobacz więcej
J.R.R. Tolkien Władca Pierścieni Zobacz więcej
Emily R. King Setna królowa Zobacz więcej
J.R.R. Tolkien Władca Pierścieni Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Leigh Bardugo Szóstka wron Zobacz więcej
Dawid Jurek Rosez i Corvcan. Splot Zobacz więcej
Jacek Piekara Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy Zobacz więcej
Steve Feasey Wilkołak. Dlaczego ja? Zobacz więcej
Emily R. King Setna królowa Zobacz więcej
Dawid Jurek Rosez i Corvcan. Splot Zobacz więcej
Justin Somper Wampiraci. Demony oceanu Zobacz więcej
Ed McDonald Czarnoskrzydły Zobacz więcej
John Flanagan Zaginiony książę Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
565
książek
Średnio w roku
przeczytane
38
książek
Opinie były
pomocne
74 238
razy
W sumie
wystawione
531
ocen ze średnią 6,6

Spędzone
na czytaniu
2 968
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
37
minut
W sumie
dodane
64
W sumie
dodane
27
książek [+ Dodaj]