Fascynująca medycyna

The Story of Medicine
historia, medycyna, zdrowie
zdrowie, medycyna
Bożena

Książka w przystępny sposób prezentuje historię medycyny od zarania dziejów do najnowszych osiągnięć technologii. Poszerzone opisu doczekały się choroby takie jak dżuma i kiła, odkrycie wirusów i bakterii, a także historia zawodu chirurga (od niewyspecjalizowanych znachorów, przez rzemieślników i cyrulików aż po dzisiejsze roboty chirurgiczne). Autorka przybliża znane choroby, który dotykały świata w ostatnich dziesięcioleciach (m.in. wirusy ptasiej grypy, choroba szalonych krów). Dokładnie opisuje też rozwój fascynującej dziedziny jaką jest transplantologia. Autorka nie omija też odkryć kluczowych dla dzisiejszej medycyny - techniki dezynfekcji i znieczulenia. Podsumowując należy jednak uznać, że książka ta nie jest w żadnym razie leksykonem, a jedynie wybiórczą i ciekawą opowieścią o wybranych elementach historii medycyny.

źródło opisu: http://www.bellona.pl

źródło okładki: http://www.bellona.pl

Marta | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Wiele ciekawych informacji. Prosty język. Książka świetna jako wprowadzenie do historii medycyny. Zabrakło może większej ilości ciekawostek.

JimmyConvay | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Ciekawa pozycja podejmująca zagadnienia wybranych aspektów rozwoju medycyny na przestrzeni dziejów ludzkości. Warta polecenia jako wprowadzenie dla początkujących czytelników w tej tematyce.

Wege | 2015-02-03
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Napisana przejrzyście i ciekawie. Niektóre opisy są bardzo szczegółowe. Przybliża zarys rozwoju medycyny przez wieki właściwie z kilku punktów widzenia. Książka napisana jest spójnie i zawiera wiele ciekawostek. Zabrakło mi jedynie ujęcia informacji w opisie pielęgniarek przez XX wiekiem, że były to najczęściej byłe prostytutki, ale w sumie czytelnik może sam się tego w pewnej mierze domyślić.

Nikita | 2014-02-22

Książka bardzo interesująco przedstawia historię medycyny.

Jedyna rzecz, która mi nie odpowiadała to układ graficzny i łamanie tekstu.
Bibliografie ludzi są źle zaprojektowane w stosunku do tekstu właściwego, co wprowadza chaos w czytaniu.

Oprócz tego bardzo serdecznie polecam.

kasia2133 | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

Książka dobra razem z autorką analizujemy chronologicznie historię medycyny. Niestety nie zachwyciła mnie... napisana prostym językiem nie trzeba być więc medykiem żeby ją zrozumieć

eletariel | 2017-09-01
Monika | 2016-09-08