Joga. Ilustrowany przewodnik anatomiczny

Okładka książki Joga. Ilustrowany przewodnik anatomiczny Leslie Kaminoff
Okładka książki Joga. Ilustrowany przewodnik anatomiczny
Leslie Kaminoff Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Yoga Anatomy, Ypur illustrated guide to postures, movements, and breathing techniques.
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2010-03-01
2010-03-01
978-83-7377-396-7
Karolina Bochenek
joga przewodnik anatomiczny leslie kaminoff

Czy każdemu praktykującemu jogę potrzebny jest taki przewodnik? Odpowiedź brzmi: nie. Nie każdy potrzebuje bowiem tak wnikliwej analizy pracy mięśni i stawów. Jednak wchodząc na pewien poziom jogi, trzeba znać się na takich rzeczach. Bo gdy coś zaczyna boleć, bądź też podczas ćwiczeń czujemy dyskomfort, dobrze jest go nazwać i doprecyzować. Chociażby po to, by zastosować dobre leczenie. Myślę, że „Joga. Nowy ilustrowany przewodnik…” nie jest absolutnym „musi have” w życiu wielbiciela jogi. Jednak czasem warto do niego zaglądać, by zrozumieć, jak funkcjonuje nasz organizm. Nie tylko podczas ćwiczeń.

Zadziwiające jest to, w jaki sposób ludzkie ciało wprawiane jest w ruch. Zadziwiające jest również to, jak małą wiedzę ma potencjalny człowiek o swoich własnych mięśniach i kościach. I jeśli wiedzę tę połączy się z praktycznym przewodnikiem po najbardziej podstawowych asanach jogi – powstaje niezwykle wartościowa i godna uwagi książka.

Jak wskazuje sam tytuł, jest to ilustrowany przewodnik anatomiczny. I wierzcie mi, że żadne ze słów składających się na ten zwrot, nie jest tu umieszczone na wyrost.

- Po pierwsze - ilustrowany: w książce znajduje się kilkadziesiąt czytelnych i atrakcyjnych rysunków przedstawiających poszczególne narządy odgrywające istotną rolę w ćwiczeniach jogi, np. płuca. Co więcej, każda z opisanych w książce asan opatrzona jest rysunkiem przybierającego tę pozycję człowieka. Na ciele ćwiczącego zaznaczone są poszczególne mięśnie (z polską i łacińską nazwą),pracujące podczas wykonywania danej asany.

- Po drugie – przewodnik: bez wahania stwierdzam, że i to słowo pasuje tu naprawdę dobrze. Jestem pod olbrzymim wrażeniem niezwykle dokładnych opisów każdej z asan. Dzięki temu każdy początkujący adept jogi jest w stanie dobrać sobie takie ćwiczenia, które pozwolą mu na rozwinięcie tych mięśni, na których wzmocnieniu najbardziej mu zależy. Początkowe rozdziały książki poświecone są mechanizmowi oddychania i kręgosłupowi – jego budowie i ruchom, które może wykonywać.

- Po trzecie – anatomiczny: ktoś, kto niewiele wie o swoich mięśniach, dzięki tej książce znacznie powiększy swoją wiedzę. Ja dowiedziałam się z niej, które z moich mięśni pracują przy najczęściej wykonywanych przeze mnie asanach. To bardzo przydatne, choćby dlatego, że wiem, które ćwiczenia są dla mnie najlepsze. Co więcej, każda z asan opisana jest za pomocą kilku podpunktów. Najpierw jest „klasyfikacja i poziom”, z której dowiemy się, czy dana asana jest łatwa, czy trudna, czy jest dobra dla początkujących, czy może dla zaawansowanych. Następnie autor zamieścił podpunkty takie jak: „praca stawów” i „praca mięśni” (dowiadujemy się z nich, które stawy i mięśnie pracują podczas wykonywania konkretnej asany),„wydłużanie”, „trudności i wskazówki”, „oddychanie”, czasami także „utrudnienia” i „kwestie równowagi”.

Twarda oprawa, kredowy papier, estetyczne obrazki i niezwykle atrakcyjna szata graficzna sprawiają, że książkę czyta się i korzysta z niej z olbrzymią przyjemnością. Bardzo wygodny jest również podział asanów na grupy: na wykonywane w pozycji stojącej, siedzącej, klęczącej, leżącej (na plecach i brzuchu osobno) oraz z podparciem na rękach i dzięki przejrzystemu spisowi treści jesteśmy w stanie bardzo szybko znaleźć interesującą nas asanę bądź ich grupę. Uważam tę książkę za szalenie wartościową, także z tego względu, iż wykonywanie zamieszczonych w niej ćwiczeń jest często mało skomplikowane i pozwala nam na ćwiczenie we własnym domu, bez konieczności korzystania z pomocy instruktora. Polecam, jeśli zależy Wam na atrakcyjnej formie książki i doskonałych, szczegółowych opisach.

Jak wskazuje sam tytuł, jest to...

Joga to doskonały sposób na relaks i dobrą kondycję. Spala kalorie, rozciąga i uelastycznia mięśnie, ujędrnia ciało. Nikogo już raczej nie trzeba przekonywać jak zbawienny wpływ ma na nasz organizm oraz psychikę. Pasjonatów zdrowego trybu życia, osoby zestresowane i zmęczone lub pragnące zrzucić zbędne kilogramy zachęcam do lektury poradnika Leslie Kaminoffa zatytułowanego "Joga. Ilustrowany Przewodnik Anatomiczny"...

Ciąg dalszy recenzji na: www.zaczytanamery.blogspot.com/2011/08/joga-ilustrowany-przewodnik-anatomiczny.html

Joga to nie tylko dobry sposób na utrzymanie kondycji i wagi, lecz także rewelacyjny sposób na odpoczynek, rozluźnienie całego ciała, a także jego dobre rozciągnięcie.

Leslie Kaminoff to postać mniej znana w Polsce, lecz doceniona zagranicą. Kaminoff od dwudziestu lat praktykuje jogę, jak również wykłada anatomię na uniwersytecie w Nowym Jorku. Uznawany jest za światowej rangi eksperta jogi i anatomii. Sharon Elis, autorka grafik zawartych w książce, od 25 lat zajmuję się ilustracjami medycznymi, za które wielokrotnie otrzymywała nagrody, a jej prace publikowano w książkach i magazynach medycznych.

Wspólnie stworzyli wspaniały przewodnik po tajnikach jogi i jej anatomii. Zaczynając od dokładnego wytłumaczenia podstawowych pojęć np. prany/aspany czy sukha/dukha. Następnie, w bardzo przystępny sposób, tłumacząc tajniki oddychania i kręgosłupa. Nie bez powodu pierwszy rozdział został zatytułowany "Dynamiką oddychania". Autor zwraca uwagę, jak ważne jest zrozumienie tego procesu i jak dużą rolę odgrywa przy uprawianiu jogi.

Kolejny rozdział poświęcono kręgosłupowi, jego działaniu, strukturze i roli w jodze. Kolejne rozdziały to już wprowadzenie oraz najróżniejsze pozycje asan. Rozdział trzeci, czyli zrozumieć asany, to wstęp do zasadniczej części książki, pokazuje jak poruszać się po grafikach, jak je interpretować, a także zawiera małą "mapkę" tego, co możemy spotkać w następnych rozdziałach.

Bardzo doceniam trud włożony w pracę nad tą książką. Każda ilustracja jest ręcznie rysowana, mięśnie zaś nanoszone komputerowo. Samo wydawnictwo postarało się nad wydaniem tej książki - twarda oprawa, śliskie kartki, przejrzystość, brak błędów. Kawał dobrej i rzetelnie wykonanej pracy. Sama książka napisana jest bardzo przystępnie, każde zagadnienie wyjaśnione i zobrazowane. Autor pozwala zrozumieć nie tylko podstawy jogi, lecz również naszą anatomię i mechanizmy zachodzące w naszym organizmie.

Jak dla mnie książka jest rewelacyjna. Wyjaśniła mi dużo, zaciekawiła, pomogła w zrozumieniu kilku mechanizmów w moim organizmie, podpowiedziała kilka ciekawostek, a przede wszystkim pokazała jogę z zupełnie innej strony. Polecam ją każdemu, jako świetny poradnik i przewodnik!

• Joga
  • Joga / uważność