El puñal
eMM

Mroczne kulisy władzy, narkobiznesu i korupcji, o których nikt nie ma odwagi mówić. Tajemniczy i niedostępny Stokroć jest weteranem wojennym. Pracuje dla jednej z najbardziej utajnionych komórek argentyńskich służb specjalnych. Tym razem ma chronić hiszpańską prawniczkę, przybywającą w interesach do Buenos Aires. Szybko okazuje się, że są to brudne interesy, w których poza gangsterami po uszy...

Tajemniczy i niedostępny Stokroć jest weteranem wojennym. Pracuje dla jednej z najbardziej utajnionych komórek argentyńskich służb specjalnych. Tym razem ma chronić hiszpańską prawniczkę, przybywającą w interesach do Buenos Aires. Szybko okazuje się, że są to brudne interesy, w których poza gangsterami po uszy tkwią politycy i biznesmeni. Na każdym kroku prawda miesza się z kłamstwem. Gdy w grę wchodzą namiętności i miłosna obsesja, zaczyna się pełnokrwisty argentyński thriller. Uzależnia jak narkotyk.

źródło opisu: www.esensja.pl

źródło okładki: www.esensja.pl

Northman | 2017-05-01
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Latynoamerykańskie, mroczne realia jak żywe.

"Sztylet" to ciekawy, wciągający thriller znakomicie pokazujący zakulisowy świat władzy, pieniędzy i polityki funkcjonujący na gruncie Ameryki Południowej. W tym przypadku Argentyny. To, co Diaz pokazał ze skrupulatnością godną najlepszego kronikarza (mam na myśli zwłaszcza szczegółowe w każdym detalu opisy) nie zaskakuje czytelnika, lecz... bardzo dobrze, mam wrażenie, oddaje ducha tamtych miejsc, realiów... również w pewnych sensie ludzi... A akcja wcale nie stoi na niskim poziomie, przeciwnie. Ciekawe elementy, a więc całość również się broni.

O czym jest tak naprawdę "Sztylet"? Przede wszystkim o tym, jak łatwo prawda może mieszać się z kłamstwem. Nie będą w błędzie również ci, którzy powiedzą, że to typowy thriller z mroczną, zakulisową rozgrywką o władzę w tle. Wszystko się zgadza. To jednak również bardzo fajny psychologiczny obraz namiętności i uzależnienia pojawiającego się na gruncie fascynacji między dwojgiem ludzi... iście...

miqa | 2017-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

Gangsterzy kontra służby specjalne, narkotyki, porachunki, a do tego miłość – to główne elementy książki jednego z obecnie najbardziej cenionych i niezwykle poczytnych argentyńskich pisarzy – Jorge Fernándeza Díaza. „Sztylet” jest już kolejną książką tego autora, jednocześnie jedną z najnowszych i wreszcie dostępną polskiemu czytelnikowi. Sam pisarz od lat związany jest z literaturą – całe życie pracował jako reporter, dziennikarz śledczy, redaktor gazet i czasopism oraz komentator polityczny. Stąd też jego niezwykle dobry zmysł obserwacji, który przekazuje swoi czytelnikom i który zręcznie pomaga mu tworzyć bohaterów, scenerię oraz intrygę, ale także smykałka do fabuły, która wciąga mimo tego, że momentami jest przewidywalna to chce się dotrwać do końca.

Głównym bohaterem jest weteran wojny o Falklandy-Malwiny, Stokroć. Mężczyzna pracuje w argentyńskich służbach specjalnych i jego nowym zadaniem jest szeroko pojęta ochrona hiszpańskiej prawniczki, pięknej kobiety imieniem Nuria...

myrtij | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Argentyna to nie tylko piękne Buenos Aires, pełne erotyzmu tango, ogromna La Plata i tropikalna roślinność. To także korupcja na każdym szczeblu władzy, przekupieni policjanci i kartele narkotykowe rozdające karty w tej rozgrywce. Wrząca latynoska krew mieszkańców tego kraju podgrzewa i tak gorącą atmosferę, która tu panuje. Czy ktokolwiek ma prawo czuć się tu bezpieczny?

Stokroć był kiedyś żołnierzem. Teraz też służył swojemu Pułkownikowi, ale organizacja, dla której pracowali, działa na granicy prawa, czasem ją przekraczając. Nowa misja i ochrona pięknej, lecz bezwzględnej kobiety o doskonale sprecyzowanym planie działania, sprawiła, ze Stokroć obracał się wśród wpływowych i niebezpiecznych postaci. Starał się oddzielić sumienie od umysłu i być najlepszy w tym, co robi. Ale był tylko człowiekiem i nie uchronił się od błędu.

www.ensorcelee.pl

Fuzja | 2017-07-12

Zawsze uważałam, że literatura nie ma płci, tzn. nie istnieją książki przeznaczone stricte dla kobiet czy mężczyzn (bo przecież każdy może czytać to, co mu się żywnie podoba). Jednak jak wiadomo, od uogólnień się nie ucieknie, tak więc używa się np. zwrotu literatura kobieca, by zaszufladkować wszystkie romantyczne obyczajówki. „Sztylet” Jorge Fernández Díaz jest w takim przypadku książką z drugiego bieguna. Przesiąkniętą testosteronem i tak męską, jak to tylko jest możliwe.

Autor pracował jako dziennikarz śledczy, co wyraźnie można odczuć w treści „Sztyletu”. Wystarczy nawet zwrócić uwagę na to, jakiej tematyki dotyczy ta powieść, choć trudno jest w kilku zdaniach streścić fabułę książki naszpikowanej do granic możliwości intrygami, politycznymi zagraniami oraz sensacją z bardzo wysokiej półki. Za taki temat mógł się zabrać tylko pisarz bardzo pewny siebie albo taki, który posiadł odpowiednią wiedzę.

Nie podejmę się w tym miejscu opisania wątków, które Díaz zawarł w swojej...

Iceman | 2017-08-29

Książka z początku naprawdę wciąga...jednak im dalej w las tym niestety akcja siada...zakończenie mocno mnie zirytowało.

Kamil | 2017-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2017