Lontano

Cykl: Lontano (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
L_Settembrini

Ojciec jest najważniejszym gliniarzem Francji, starszy syn pracuje w kryminalnej, młodszy robi karierę w świecie finansów, a córka, najmłodsza z rodzeństwa, za wszelką cenę próbuje zaistnieć w branży filmowej… To nienawiść pełni w rodzinie Morvanów funkcję najsilniejszego spoiwa. Lecz kiedy Człowiek Gwóźdź – mityczny morderca z lat 70., którego schwytaniem zasłynął senior rodu – nieoczekiwanie wynurza się z afrykańskiej przeszłości, klan musi naprawdę zewrzeć szeregi.

Pośród intryg finansowych i pokątnego handlu cennymi minerałami, w świecie magii yombe i posępnych szpiegowskich nor, rodzinie przyjdzie stawić czoło nieprzeciętnemu mordercy, o którym po czterdziestu latach zdążyła już zapomnieć. Morvanowie stoczą pasjonujący bój ze śmiercią, który dla każdego z nich oznaczać będzie przede wszystkim konieczność zmierzenia się z własnymi, jeszcze straszniejszymi demonami…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Beata | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Rewelacyjny thiller. Nieco patologiczna rodzina, mroczny klimat pełen tajemnic, szereg makabrycznych morderstw, afrykańska mistyka yombe i seryjny morderca/mordercy? Jedna z lepszych powieści Grange`a. Ciekawe co jeszcze jest do odkrycia w kolejnym tomie? A wszystko sugeruje, że najciekawsze dopiero przed nami...

Magnis | 2017-09-10
Przeczytana: 06 września 2017

Gdy tylko usłyszałem o wydaniu najnowszej książki Jean Christophera Grange po tytułem Lontano wiedziałem, że prędzej lub później będę miał możliwość jej przeczytania. Ciekawiło mnie co otrzymam, bo ostatnią przeczytaną przez ze mnie powieścią był Pasażer. Nie był zły, lecz inny niż przyzwyczaił mnie autor i po mocniejszych thrillerach spodziewałem się po nim dostania historii mrocznej i brutalnej. Lontano jest najnowszą książką wydana u nas i nie mogłem przejść obojętnie jeśli trafiła mi się okazja zaznajomić się z nią.
Rodzina jest najważniejsza dla ojca będącego ważną osobą w policji. Starszy syn Erwan pracuje jak on w policji, młodszy Loic zajmuje się finansami, a najmłodsza córka Gaell próbuje swoich sił jako aktorka. Niestety brutalne zabójstwo przypomina inną sprawę z przeszłości dotyczącą schwytanego przez Morvena w latach 70 Człowieka Gwożdzia. Dawna sprawa powoduje wywołanie demonów przeszłości dających o sobie znak w rodzinie, gdzie nienawiść stanowi spoiwo relacji. W...

Heisenberg | 2017-07-15

Bezwzględnie najlepsza powieść jaka wyszła spod ręki Grange’a. Pisarz ten zazwyczaj nie daje ciała, choć i jemu trafiają się słabsze momenty (w mojej opinii takie momenty to „Czarna linia” czy „Kaiken”; co nie oznacza że są to książki słabe! Po prostu odstają od innych książek Francuza). Ale w przypadku „Lontano” mamy do czynienia z prawdziwą perłą. W tej książce wszystko idealnie jest dopasowane - jak mechanizm skomplikowanej maszyny, gdzie nawet najmniejszy trybik ma swoje niebagatelne znaczenie!
Występuje tu dużo wątków obyczajowych, dzięki którym poznajemy rodzinę Morvanów, z jej mroczną przeszłością i tajemnicami. Grange opisuje to w taki sposób, że nie ma mowy o jakimkolwiek uczuciu znużenia lekturą – wręcz przeciwnie! Te fragmenty są tak idealnie wkomponowane w całą opowieść, że chylę czoła przed autorem.
Jednak ‘crème de la crème’ tej powieści to wątek kryminalny, czyli śledztwo w sprawie Człowieka-Gwoździa, a w zasadzie jego naśladowcy – postaci mocno związanej z...

filozof | 2017-08-05

Mroczna,bardzo mroczna.Autor potrafi w tej książce.Pisać szokująco.
Orgie pełne zwierzęcej krwi.Ale on też piszę,o zabójstwie młodego mężczyzny.
I o mordercy z dawnego Zairu.
Ta książka bardzo mnie wciągnęła,nie ma tu miejsca.Na odpoczynek.Oj,nie ma.\
Zawsze na coś ciekawego trafiłem.
Rodzina policjantów,w obronie rodziny chcą zrobić wszystko.Nawet odstrzelić palec.Oczywiście nie sobie,mamy tu opis mrocznego Paryża.Tu raczej,nie ma turystów.Romantyków,nie dla nich to miejsce.

Podobało mi się,też wyjazdy do Szwajcarii i Belgii.Ale nie podobało mi się,te skakanie po tematach.
Ja co prawda,kiedy z kimś rozmawiam.To raz mówię o jedzeniu,a za sekundę o samochodach.
Ale,tu w książce,troskę mi przeszkadzało.

Jeżynka | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Rodzinka jak ze złego snu: ojciec brutal i despota, matka bezwolna ofiara i trójka dzieci: finansista narkoman, aspirująca aktorka która na razie musi zadowalać się odgrywaniem roli prostytutki oraz jedyny wydawać by się mogło "normalny" w tym towarzystwie - policjant samotnik który walczy ze wszelkim złem tego świata.
Jednak jest coś co spaja rodzinę Morvanów - miłość, wzajemna troska o siebie i opiekuńcza ręka nestora rodu dla którego dobro i szczęście dzieci jest wartością nadrzędną. Bo to właśnie ojciec, glina z układami w świecie polityki i biznesu, jest spiritus movens wszystkiego co się dzieje się w rodzinie.

Na pewno niejednoznaczne postacie bohaterów są ogromnym autem książki Jeana-Christophera Grangé. To wprowadza już na etapie relacji między poszczególnymi osobami napięcie i niepokój który udziela się czytelnikowi.
Ale to dopiero przygrywka bo "Lontano" to tak naprawdę niezwykle misterna, krwawa, pełna zwrotów akcji zagadka kryminalna z zaskakującym finałem.
Mamy...

słoneczko | 2017-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Chattam i Grange to dwaj francuscy pisarze, których thrillery mnie zafascynowały.
Kolejny dobry, mroczny thriller Grange, który wywarł na mnie wrażenie.
Wszystko co łączy rodzinę Morvanów to nie miłość, lecz nienawiść.
Chociaż jak „mówią” od jednego do drugiego droga krótka.
Plusy:
- świetnie opisana walka o przetrwanie w konfrontacji z groźnym mordercą;
- walka nie tylko z Człowiekiem Gwoździem (jego naśladowcą), ale i z własnymi wewnętrznymi koszmarami;
- kierowanie na wiele fałszywych tropów, które zmuszają do kolejnej analizy, pomimo, że sprawa wydaje się już rozwiązana;
- napięcie i tajemnica do ostatnich stron;
- pomimo obszerności czyta się szybko.
Minusy:
- wielowątkowość czasami wprowadza lekki chaos;
- może trochę zbyt „obszerna” jak na thriller.
Ogółem książka dobra.
Polecam.

ZaaQazany | 2016-09-21
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

"Zamieszałem błoto i zamieniłem w złoto"

Cytat z książki dobrze oddaje moje wrażenia. Po wszystkich tych produktach w stylu fusion udało mi się dorwać porządną porcję krwistego befsztyku.
Nie powiem, że ponownie zachwycam się książką autorstwa Grange. Jest to nasze pierwsze spotkanie, więc będzie "zachwycam się" bez "ponownie".
Poznajcie się - rodzina Morvan; ojciec szefuje francuskiej policji, starszy syn podąża w jego ślady, młodszy - utalentowany finansista i narkoman ze stażem, córka - pechowa aktorka, ale odnosi sukcesy jako dziewczyna do towarzystwa, matka - była hippiska. Członkowie rodziny są mocno związani ze sobą, tym bardziej, że łączy ich wzajemna nienawiść. A nienawiść bądź wrogość, jak mówią psycholodzy, jest wysublimowanym popędem seksualnym. Odniesienie do tego wyraźnie widać w życiu osobistym naszych bohaterów. Autor nie przejawia skrupułów wobec swoich bohaterów. Pokazuje ich wady bez żadnych ozdób, co jednak nie przeszkadza poczuć sympatię do niektórych z...

Kruczoczarnyblond | 2017-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2017

Nie wiem, jak to jest z tym Grange, że mimo wszystko należy do moich ulubionych pisarzy.
Zakupiłam to tomiszcze mając wielkie nadzieję, na długą i niesamowitą przygodę - nie zawiodłam się. Ale... dopiero po 200 stronach. Pierwsze 200 stron, było dla mnie nudnawe i nie umiałam jakoś się wgryźć w historię, dodatkowo czytanie po jednym rozdziale, nie sprzyja. Ale jak już przebrnęłam niesiona nadzieją - nie mogłam się oderwać.
Mroczna, intrygująca - po prostu nie mogę się doczekać następnej części, która już zmierza do mnie w paczce.
Grange, umie wspaniale zbudować klimat, zaintrygować i uzależnić czytelnika od siebie!

emindflow | 2017-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Mam wrażenie, że otwierającą nowy cykl powieścią "Lontano" Jean-Christophe Grange wspiął się na poziom osiągalny już tylko dla bardzo nielicznych twórców literatury sensacyjno-kryminalnej.
Grange zawsze wyróżniał się kreatywnością i niesamowitymi pomysłami balansującymi często na granicy realizmu. Nie inaczej jest w przypadku "Lontano", przy czym ta powieść jest o wiele bardziej rozbudowana i wielowarstwowa w porównaniu z poprzednimi.
To na pewno nie jest czytadełko na wieczór przy kominku, a tym bardziej na lekturę "z doskoku". Fabuła ze wszystkimi jej wątkami toczy się w kręgu rodziny Morvanów. Familia sama w sobie jest niesamowita, a każdy z jej członków jest tak złożoną i skomplikowaną osobowością, że spokojnie mógłby wypełnić całą powieść.
Grange nie dość, że bez problemu ogarnia całą rodzinkę, to jeszcze zgrabnie plącze wątki i skutecznie myli tropy. Mimo wprowadzenia ogromnej ilości szczegółów nie tylko nie nudzi, ale jeszcze konsekwentnie podnosi poziom emocji. Jakby tego...

GochaZet | 2018-11-08
Przeczytana: listopad 2018

Dynamicznie, brutalnie, po męsku - tak mogłabym powiedzieć w telegraficznym skrócie o charakterze tej powieści, wysłuchanej w kapitalnej interpretacji Adama Baumana. Książka jest bardzo obszerna, zatem o tym jak dobrze została przez lektora przeczytana świadczy fakt, że zupełnie straciłam poczucie czasu i po "przeczytaniu" ostatniego rozdziału zdziwiłam się, że to już. Co do samej książki - bardzo dobry pomysł - Bretania, Paryż, Kongo, stare i nowe zbrodnie, wierzenia, narkotyki, seks i krwawe - przerażające zbrodnie. Jednym słowem na bogato, wielowątkowo - nic tu jednak nie dzieje się przypadkiem, a koniec nie tylko zaskakuje, ale i intryguje, bo tak naprawdę uchylono nam tylko rąbka tajemnicy ...
Zachęcam do czytania, sama już zamówiłam dalszą część :)