Korzenie zła

Tłumaczenie: Tomasz Kwiecień
Cykl: Michele Balistreri (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Alle radici del male
Ag2S

Trypolis, lata 60. XX wieku. Młodość niespokojnego Michele Balistreriego jest burzliwa jak ghibli, wiatr siekący wybrzeże tumanami pustynnego piasku. Młodzieńcze lata Mike’a naznaczają dwie okrutne śmierci, których przyczyny pozostają tajemnicą, dwie niemożliwe do pogodzenia miłości, udział w spisku przeciwko Kadafiemu i przymierze krwi, które naznaczy nie tylko ciała, ale i dusze czterech przyjaciół.
Rzym, wrzesień 1982. Młody komisarz Balistreri nocami znieczula się seksem, pokerem i alkoholem, a za dnia bez przekonania prowadzi śledztwo w sprawie śmierci Anity, południowoamerykańskiej studentki zamordowanej dzień po przyjeździe do włoskiej stolicy. Zaciągnięty dług wdzięczności każe mu też czuwać nad Claudią Teodori, dziewczyną stawiającą pierwsze kroki w show-businessie. Okazuje się jednak, że niewidzialna nić łączy współczesne zbrodnie z dawnymi. Idąc jej śladem, Michele Balistreri będzie zmuszony zanurzyć się w najmroczniejsze epizody swojej przeszłości, wrócić do czasów „piasku i krwi”, z którymi nigdy się do końca nie rozliczył. Na tej drodze miłość, przyjaźń i ideały zderzą się z poszukiwaniem bolesnej prawdy i niemożnością odróżnienia kto jest zdrajcą, a kto został zdradzony. Dopiero rozpaczliwy heroizm pewnej dziewczyny poprowadzi go za rękę do źródeł zła.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

biblioteka

fabuła

tom 2

moja opinia

Już,lepiej.Ciekawe ,to było nawet.
Przekonałem się,to tej kasiążki.

veinylover | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Daję sporo gwiazdek tym razem, bo może przyzwyczaiłem się do stylu autora z jednej strony, a może z drugiej fascynujące jest w tej książce opisywanie włoskiego życia społecznego. Wydaje się, że opis w tej części jest wręcz dokumentalny. Nie w tym znaczeniu, iżby oceny i opinie wyrażane ustami głównego bohatera były takimi, z którymi mógłbym się zgodzić, ale to co wyrażał bohater pokazywało prawdopodobnie prawdę o sposobie myślenia Włochów, a także samego autora. Jeśli kwestionuje on pomaganie „Solidarności” w Polsce przez Kościół, to znaczy nie mniej ni więcej tyle, że dla tych ludzi sowiecka okupacja w Polsce była czymś lepszym, niż obalenie komuny, byle mieli święty spokój i mogli prowadzić własne interesy. Książka pokazuje świat, który bardzo przypomina państwo teoretyczne pod rządami PO. Nie ma żadnych zasad moralnych, których należałoby się trzymać, wszystko jest zrelatywizowane i zmanipulowane tak, żeby było wygodnie dla wpływowych i zamożnych. Nadzwyczajna kasta jest w...

marcin | 2018-05-09
Przeczytana: 2018 rok

Nawet nie wiem dlaczego ale zacząłem ten cykl czytać od 2 tomu (pomroczność jakaś albo co?), ale w sumie wyszło mi to na dobre bo trzymając się chronologii wydarzeń tak w zasadzie należałoby zacząć czytanie.
"Korzenie zła" to opowieść o losach trzech rodzin: włoskiej, libijskiej i amerykańskiej wrzuconych w wir wydarzeń przełomu lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Mamy tu i wojnę 6 dniową i dojście Kadaffiego do władzy plus wiele pomniejszych wydarzeń związanych z włoską polityką krajową jak i na arenie międzynarodowej. W zasadzie niniejszą powieść można zakwalifikować jako obyczajowo-sensacyjno- kryminalną z mocnym politycznym akcentem (ufff).Zresztą wątek obyczajowy najbardziej dominuje w tej 700 stronicowej cegle i moim zdaniem jest najciekawszy. Pozostałe dwa stanowią tylko tło i pewne urozmaicenie dla przewodniego motywu. Sam wątek kryminalny ciekawy, ale też mocno zawiły i trochę przekombinowany jak na mój gust.
Największy problem stanowi główny bohater, postać bardzo...

Edyta Zawiła | 2018-02-04
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Niewidzialny człowiek i tajemnicza Linda Nardi, która nas wprowadzi do trzeciej części i wyjaśni tajemnicza więź z Balistrerim...

Springbok | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Mocno wciągnęła mnie ta książka. Wątek kryminalny jest chyba tylko dla przyciągnięcia czytelnika. Moim zdaniem jest lekko niedopracowany i na koniec przekombinowany. Ale książka zdecydowanie posiada więcej walorów. Bardzo ciekawa charakterystyka postaci z głównym bohaterem na czela, gdzie nikt nie jest w 100% ani dobry ani zły. Walka dobra ze złem u głównego bohatera to motyw przewodni książki. Na podkreślenie zasługuje tez barwny opis lat 60 i 70 ubiegłego wieku i przemian jakie nastąpiły w powojennym społeczeństwie włoskim.
Polskiego czytelnika może nieco dziwić negatywne spojrzenie autora na pomoc dla Solidarności z lat 80 ale nie jest to znaczący motyw książki i mieści się w granicach rozsądku.

Nina | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

„Zbyt wiele przypadków to nie jest już przypadek” - taką policyjną sentencję usłyszał Michele Balistreri od swojego byłego szefa, Teodoriego. Im więcej szczegółów młody policjant poznaje, tym częściej powracają do niego te słowa. Szczegóły owe, sytuacje i ludzie, których rolę odkrywa, dotyczą dwóch, wydawałoby się odległych epok, Libii sprzed trzynastu lat i Rzymu w latach 1982/83. Łączy je śmierć kilku osób, na libijskiej pustyni i w stolicy Włoch. Wątek kryminalny służy jednak przede wszystkim wydobyciu na jaw prawdy o świecie, w którym Balistreri żyje od kilkunastu lat. Świecie rządzonym przez brudną politykę, chciwość i żądzę władzy, z udziałem ludzi, którzy potrafią sprytnie wcielać się w różne role, od rewolucjonistów-zamachowców poprzez graczy ustalających reguły w narko- i showbiznesie. Zawsze, przy tym, są nietykalni, chronią ich demokratyczne zasady prawa i sprawiedliwości, autorytet Kościoła oraz tradycje sycylijskiej solidarności.

Trzeba przyznać, że jest to obraz...

szynkaser | 2017-08-31
Na półkach: Przeczytane, Audio
Przeczytana: 31 lipca 2017

Rewelacyjna kontynuacja bardzo słabo rozpoczętej serii. Choć właściwie chronologicznie to właśnie "Korzenie złą" powinny być pierwsze.
Nie jest to typowy kryminał. Właściwie sam wątek kryminalny jest na dalszym planie i szczerze mówiąc jest też najmniej interesujący. Kiedy pod koniec pojawia się rozwiązanie kryminalnej zagadki byłem nawet zdziwiony że autor o nim nie zapomniał, podczas gdy ja już dawno to uczyniłem.

Niemal na początku doszedłem do wniosku że jest to powieść obyczajowo przygodowa i w tych kryteriach ją oceniam. Poznajemy losy Michele Balistreriego od jego dzieciństwa do momentu kiedy zostaje policjantem.
Losy wcale ciekawe, momentami egzotyczne. Mimo że sam bohater budzi ambiwalentne odczucia podczas lektury to jednak przeważa sympatia.
W ogóle postacie to ogromny plus tej książki. Nie są czarno białe a właśnie sprawiają że trudno je zaszufladkować. I Super.

Ogółem historia bardzo ciekawa, trudno mi było się oderwać, polecam bardzo!

annaroza | 2017-05-07
Przeczytana: 06 maja 2017

Włoski kryminał, a raczej powieść o wycinku historii Włoch i politycznym bagnie. Wątek kryminalny zdaje się schodzić na dalszy plan i stanowić zaledwie tło książki. Właściwie niezbyt lubię włoskie kryminały z tą wszechobecną mafią, skorumpowanymi politykami, brudnymi interesami... Jednak ta pozycja mnie wciągnęła, intryga zainteresowała, choć tożsamość mordercy zgadłam od razu. Po lekturze dwóch tomów wydaje mi się, że autor nie darzy sympatią Kościoła. Ale jestem ciekawa dalszych losów Balistreriego, więc postaram się przeczytać też kolejną powieść, jak zostanie wydana.

anetapzn | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Korzenie zła, to 2. tom Trylogii Zła. Nawet jeżeli nie znacie tomu 1. znajomość z głównym bohaterem, policjantem Michele Balistrerim śmiało możecie zacząć od tomu 2.
Książka rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: w Trypolisie w latach 60. XX wieku i w Rzymie 20 lat póżniej, w altach 80. Głównego bohatera poznajemy gdy ma naście lat i pózniej, gdy jest doświadczonym policjantem. Zarówno młody, jak i dojrzały Michele nie jest łatwym człowiekiem podobnie, jak nie jest łatwe jego życie.
Młodość w Libii naznaczają dwie okrutne śmierci, których przyczyny pozostają tajemnicą, dwie niemożliwe do pogodzenia miłości, udział w spisku przeciwko Kadafiemu i przymierze krwi, które naznaczy nie tylko ciała, ale i dusze czterech przyjaciół.
To wszystko będzie miało wpływ na to co wydarzy się we Włoszech kilkanaście lat póżniej.
Życie Michele-policjanta jest mroczne, toczy się w pracy, a po godzinach w najobskurniejszych rzymskich zaułkach i spelunach. Praca bez emocji, kobiety, alkohol,...