Skrzywiona litera

Papierowy Księżyc
2017-06-14
2017-06-14
Magdalena Lewańczyk

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2011 Brock Adams, Eric Barnes, Lawrence Block, Harlan Coben, Max Allan Collins, David Corbett, Brendan DuBois, Loren D. Estleman, Beth Ann Fennelly, Ernest J. Finney, Tom Franklin, Ed Gorman, James Grady, Chris F. Holm, Harry Hunsicker, Richard Lange, Joe R. Lansdale, Charles McCarry, Dennis McFadden, Christopher Merkner, Andrew Riconda, S. J. Rozan, Mickey Spillane, Luís Alberto Urrea
Najlepsze amer... Brock Adams, Eric B...

Znakomita książka! Po jej przeczytaniu zostałem fanem Toma Franklina. Jest jedną z najlepszych książek które do tej pory przeczytałem. Mogę śmiało powiedzieć że nie ustępują niczym np ,,Magicznym latom "Roberta McCammona czy książce pt ,,Rudy" Jacka Ketchuma. Jest to jedna z tych książek do których chce się wrócić. Istne arcydzieło literatury pięknej.

Taką perełkę trafiłem na wyprzedaży. Świetna powieść o dorastaniu, przyjaźni i zbrodni dziejąca się na amerykańskim odludziu. 2 gwiazdki odejmuję za tłumaczenie, które początkowo zniechęca ale potem już jest ok.

Akcja kryminału toczy się w Missipi
Silas Jones jest jedynym stróżem prawa w małym, cichym miasteczku Amos. Ostatni skandal, który poruszył miejscową społecznością, miał miejsce dwadzieścia lat temu – kiedy nastoletnia dziewczyna zniknęła po randce z Larrym Ott, dawnym przyjacielem Silasa. Mieszkańcy bardzo go osądzili i wykluczyli już ze społeczeństwa.
Kupiłam tę książkę w Empiku i zaintrygowana byłam okładką, bardzo mnie się spodobała, że musiałam mieć książkę i od razu zasiadłam do czytania, natomiast początek kryminału zaskakujący, interesujący jest.
Pełno tu niesamowitych emocji,wzruszeń zapewniła mi lektura.
Tak wciągnęła, że ciężko było się oderwać.
Ciekawy,wciągający kryminał przeczytałam z ogromną przyjemnością.

Akcja kryminału toczy się w Missipi
Kupiłam tę książkę...

W ogóle nie porwała mnie ta historia. Pewnie szkoda, bo opinie ma wysokie. Nie dałam rady wniknąć w fabułę, coś mnie drażniło. Może ten dziwny, kanciasty język? Nie wiem, czy tak było napisane w oryginale, czy to kwestia tłumaczenia.

Książka koszmarnie przetłumaczona.

Książka koszmarnie przetłumaczona.

To zupełna nowość, bowiem "Skrzywiona litera" jest pierwszą książką tego amerykańskiego pisarza przetłumaczoną na język polski. Za granicami naszego kraju zebrała niezmiernie przychylne recenzje (których fragmenty można przeczytać na okładce polskiego wydania).

Oś konstrukcyjną stanowi tajemnica nastolatki zaginionej w niewielkiej miejscowości, nigdy nie wyjaśniona sprawa sprzed lat, odkurzona za sprawą nowej zagadki – gnijących w lesie zwłok mężczyzny. Czy te dwie sprawy są ze sobą powiązane? Czy mężczyzna zamieszany w pierwszą z nich, któremu nigdy niczego nie udowodniono, lecz którego bezwzględnie skazano na ostracyzm, ponownie dał dojść do głosu swoim najmroczniejszym instynktom? Problematyka społecznego wykluczenia i spekulacji piętrzących się na niewyjaśnionym sekrecie jak na drożdżach, potrafi utrzymać zainteresowanie czytelnika wrzuconego w przeplatankę sprawy świeżej i tej sprzed lat. Franklin zasadnicze elementy układanki ujawnia w retrospekcjach, jakby sugerując, że bez właściwego zrozumienia przeszłości nie można pójść naprzód albo – co gorsza – idzie się jak taran, brnąc w ślepą uliczkę i siejąc zniszczenie.

Całkiem nieźle, panie Franklin, całkiem nieźle.

***

Zapraszam na Statek Głupców:

O tym jaki ogromny, POŚREDNI wpływ wywarła dyskryminacja rasowa na życie "białego".
Tylko tyle i aż tyle.
PS moja ostatnia w 2017 :-)

Tylko tyle i aż tyle.
PS moja ostatnia w 2017 :-)

"„Skrzywiona litera” jest nie tylko świetnie napisaną, mroczną, pełną melancholii powieścią o trudnej przyjaźni i jej istocie, ale też opowieścią o dorosłości, braku odwagi i skutkach podejmowanych przez siebie decyzji; o tym, że czasem pozornie bezinteresowny gest może być w rzeczywistości czymś zupełnie innym, niż się nam na początku wydawało. To jedna z tych powieści, o których nie da się w żaden sposób zapomnieć i do której będzie się chciało nie jeden raz powrócić. Niesamowita pod każdym względem. Taka, którą po prostu TRZEBA przeczytać."
Pełna recenzja na moim blogu, zapraszam:

Lubię książki, których akcja rozgrywa się na amerykańskim południu, dlatego „Skrzywiona litera” od razu wzbudziła moje zainteresowanie. Okładka książki obiecuje doskonały kryminał, naznaczony pełnym grozy klimatem amerykańskiego południa i wyróżniający się genialną narracją oraz niezapomnianymi postaciami. A jak jest w rzeczywistości?

Niewielkie, spokojne miasteczko Amos w stanie Missisipi. Rzadko tutaj wybuchają skandale, ostatni miał miejsce dwadzieścia lat temu, kiedy nastoletnia Cindy Walker zniknęła bez wieści po randce z Larrym Ottem. Nigdy niczego mu nie udowodniono, ale miejscowa społeczność osądziła go i skazała na życie w wykluczeniu.
Teraz, dwadzieścia lat później, miasteczkiem wstrząsają trzy wydarzenia. Ginie kolejna nastolatka, zostaje zamordowany miejscowy handlarz narkotyków oraz ktoś napada na Otta i tylko szczęśliwe zrządzenie losu sprawia, że mężczyźnie udaje się przeżyć. Te trzy zagadkowe sprawy stara się rozwikłać Silas Jones, jedyny stróż prawa w Amos. On i Larry mają wspólne tajemnice. Nikt nie wie, że w czasach, kiedy ciągle jeszcze obecne były podziały rasowe, tych dwoje – białego Larry'ego i czarnoskórego Silasa – łączyła przyjaźń.

„Skrzywiona litera” miała być doskonałym kryminałem, ale czy takim rzeczywiście była? Nie powiedziałabym. Owszem, mamy tutaj trzy (a nawet cztery, jeśli liczyć zaginięcie Cindy) sprawy kryminalne, ale powieść, przynajmniej w moim odczuciu, bardziej skupia się na przeszłości i niegdyś łączącej bohaterów przyjaźni oraz samotności i wyobcowaniu Larry'ego, aniżeli na wyjaśnieniu spraw kryminalnych. Same zaś sprawy nie wydają się tak skomplikowane, by czytelnik nie dał rady odgadnąć, kto za nimi stoi. Ja bez problemu to odgadłam. Czy zatem oznacza to, że Skrzywiona litera nie jest warta tego, by poświęcić jej czas? Otóż nie, bo właśnie problemy, które w swojej książce porusza Tom Franklin, stanowią o jej wartości. To poruszająca powieść o uprzedzeniach, podziałach rasowych, ostracyzmie, tchórzostwie i odwadze.

W powieści miesza się ze sobą teraźniejszość Silasa oraz przeszłość Larry'ego. Powoli odkrywamy, co kiedyś łączyło obu mężczyzn i dlaczego ich drogi się rozeszły, poznajemy także smutne losy Larry'ego, który przez lata żył z piętnem mordercy, przez co został wyrzucony poza nawias społeczeństwa. Im bardziej zagłębiałam się w jego historię, tym coraz mocniej mu współczułam. Larry jest samotny, poniżany, osądzony przez wszystkich, towarzyszem jego codzienności są książki, a jego jednym marzeniem jest mieć prawdziwego przyjaciela. Silas, mogłoby się zdawać, przeszłość i tym samym przyjaźń z Larrym zostawił za sobą. Prowadząc śledztwo, powraca jednak do tego, co było i, chcąc nie chcąc, poznaje Larry'ego na nowo. Odkrywa rzeczy, o których nie miał pojęcia i przechodzi przemianę. Opis z okładki w kwestii bohaterów nie kłamał. To niezapomniane postacie.

Książka ujęła mnie klimatem amerykańskiego południa, choć wbrew temu, co napisane jest na okładce, grozy tutaj nie znalazłam. Tom Franklin świetnie oddał klimat małego miasteczka, w którym wszyscy wszystkich znają, gdzie plotki rozchodzą się lotem błyskawicy, a raz nadszarpniętą reputację trudno odbudować. To także miejsce, w którym niegdyś podziały rasowe były mocno nakreślone i gdzieś czasem nadal przebrzmiewają ich echa.

A jak z tą genialną narracją? Tutaj przyznam rację. Tom Franklin potrafi oczarować czytelnika. Mimo iż tematyka książki do najlżejszych nie należy, czyta się ją z prawdziwą przyjemnością, a odkrywanie tajemnic bohaterów wciąga bez reszty. Mnie ta książka mocno porwała i nie było łatwą przerwać jej lekturę.

„Skrzywiona litera” to dobra powieść, choć jako typowy kryminał może nieco rozczarować. W pewnym stopniu, przez podziały rasowe, obecny w niej ostracyzm i wykluczenie, podobna jest do „Zabić drozda”, którą po prostu uwielbiam, więc chyba nie było możliwości, by taka powieść mi się nie spodobała. Jeśli poszukujecie lektury poruszającej wspomniane wyżej problemy, zdecydowanie ją Wam polecam.

Niewielkie, spokojne miasteczko Amos w...

Stany Zjednoczone, to kraj gdzie „biali” ludzie nie żyją w zgodzie z „czarnymi”. Oczywiście tak było wcześniej, człowiek miał za niewolnika innego człowieka, wysługiwał się nim, traktował jak zwierzę i nie dbał o jego wygodę.
We wcześniejszych stuleciach taki stan rzeczy utrzymywał się bardzo długo i nawet po dziś dzień te obie rasy nie patrzą na siebie przychylnym okiem.

Książka sięga aż do czasu dzieciństwa głównych bohaterów, retrospekcja ich codziennego życia uwzględnia także szkołę i pierwsze kłopoty.
Historia pięćdziesięcioletniego Larrego nie jest ciekawa, jako jedyny z małej mieściny został oskarżony o porwanie i zamordowanie dziewczyny mieszkającej obok. Skazany na samotność mężczyzna mieszka na odludziu mając za przyjaciół zwierzęta i swoje wspomnienia.
Tymczasem w tej samej mieścinie jedyny policjant Silas Jones, przechadza się po lesie szukając jakiegokolwiek zajęcia na czas swojej żmudnej pracy. Schodząc coraz bardziej w mrok lasu swoim nosem gliniarza wyczuwa nieziemski smród rozkładającego się trupa.
Ciałem okazuje się pobliski handlarz narkotykami, niestety nie zaginiona sprzed laty dziewczyna, której szukał.
Makabryczny widok gnijącego ludzkiego mięsa bez twarzy porzuconego w bagnie wstrząsa policjantem.
Znów chodzą pogłoski o zabójstwie młodej dziewczyny, która zaginęła w lesie już od ponad dwóch tygodni. Ze względu na przeszłość i nierozwiązaną tajemnicę wszystkie podejrzenia ludzi z miasteczka ponownie spadają na Larrego, znanego jako Straszny Larry. Tymczasem gdy on ląduje w szpitalu z raną postrzałową obok serca i zawałem, śledztwo tak poważne jak teraz, staje w miejscu.
Skoro autor pokierował nas na drogę dwóch głównych bohaterów książki, to co w takim razie „biały” chłopiec i „czarny” chłopiec mają z sobą wspólnego?

Kryminał rozwijający się powoli, ukazuje swoją doskonałość dopiero w środku fabuły.
Przypomina geniusz, zbrodnię planowaną z dalekim wyprzedzeniem, tak aby czytelnik powoli aczkolwiek skutecznie, wciągał się w kryminał osobiście przywiązując się do bohaterów i ich historii z przeszłości.
Osobiście książka spodobała mi się, nie mam żadnych uwag co do niej, ponieważ wiem, że napisał ją człowiek doświadczony życiem, który skrupulatnie zaplanował bieg wydarzeń w chronologicznej kolejności.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

...

• 2017
  • Kryminały
  • Domowa biblioteczka
  • Zaczęte i nieskończone
  • Prawdziwe Historie

Dodaj cytat z książki Skrzywiona litera