Skrzywiona litera

Tłumaczenie: Magdalena Lewańczyk
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Crooked Letter, Crooked Letter
Marczewek

Zdobywca Złotego Sztyletu za najlepszy kryminał wkrótce w księgarniach! Maj ubarwimy znakomitą premierą prosto z list bestsellerów New York Timesa – „Skrzywioną literą” Toma Franklina, wielokrotnie nagradzaną powieścią, porównywaną do kultowego „Zabić drozda”. Tom Franklin, zdobywca nagrody imienia Edgara Allana Poe, powraca do nas z kolejną przejmującą powieścią, której akcja rozgrywa się w...

Zdobywca Złotego Sztyletu za najlepszy kryminał wkrótce w księgarniach!

Tom Franklin, zdobywca nagrody imienia Edgara Allana Poe, powraca do nas z kolejną przejmującą powieścią, której akcja rozgrywa się w stanie Missisipi. Jego „Skrzywiona litera” jest doskonałym kryminałem, naznaczonym pełnym grozy klimatem amerykańskiego południa i wyróżniającym się genialną narracją oraz niezapomnianym postaciami.

Silas Jones jest jedynym stróżem prawa w małym, cichym miasteczku Amos. Ostatni skandal, który poruszył miejscową społecznością, miał miejsce dwadzieścia lat temu – kiedy nastoletnia dziewczyna zniknęła po randce z Larrym Ott, dawnym przyjacielem Silasa. Nigdy nie orzeczono winy Larry’ego, ale mieszkańcy sami go osądzili i wykluczyli ze społeczności.

„Każda powieść Toma Franklina jest powodem do radości, ale Skrzywiona litera wymaga wręcz celebracji. Genialna powieść genialnego autora”.
- Dennis Lehane, autor "Rzeki tajemnic"

źródło opisu: facebook wydawnictwa

źródło okładki: facebook wydawnictwa

Akcja kryminału toczy się w Missipi
Silas Jones jest jedynym stróżem prawa w małym, cichym miasteczku Amos. Ostatni skandal, który poruszył miejscową społecznością, miał miejsce dwadzieścia lat temu – kiedy nastoletnia dziewczyna zniknęła po randce z Larrym Ott, dawnym przyjacielem Silasa. Mieszkańcy bardzo go osądzili i wykluczyli już ze społeczeństwa.
Kupiłam tę książkę w Empiku i zaintrygowana byłam okładką, bardzo mnie się spodobała, że musiałam mieć książkę i od razu zasiadłam do czytania, natomiast początek kryminału zaskakujący, interesujący jest.
Pełno tu niesamowitych emocji,wzruszeń zapewniła mi lektura.
Tak wciągnęła, że ciężko było się oderwać.
Ciekawy,wciągający kryminał przeczytałam z ogromną przyjemnością.

EwaWu | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

To zupełna nowość, bowiem "Skrzywiona litera" jest pierwszą książką tego amerykańskiego pisarza przetłumaczoną na język polski. Za granicami naszego kraju zebrała niezmiernie przychylne recenzje (których fragmenty można przeczytać na okładce polskiego wydania).

Oś konstrukcyjną stanowi tajemnica nastolatki zaginionej w niewielkiej miejscowości, nigdy nie wyjaśniona sprawa sprzed lat, odkurzona za sprawą nowej zagadki – gnijących w lesie zwłok mężczyzny. Czy te dwie sprawy są ze sobą powiązane? Czy mężczyzna zamieszany w pierwszą z nich, któremu nigdy niczego nie udowodniono, lecz którego bezwzględnie skazano na ostracyzm, ponownie dał dojść do głosu swoim najmroczniejszym instynktom? Problematyka społecznego wykluczenia i spekulacji piętrzących się na niewyjaśnionym sekrecie jak na drożdżach, potrafi utrzymać zainteresowanie czytelnika wrzuconego w przeplatankę sprawy świeżej i tej sprzed lat. Franklin zasadnicze elementy układanki ujawnia w retrospekcjach, jakby sugerując, że bez...

joaśka | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

W ogóle nie porwała mnie ta historia. Pewnie szkoda, bo opinie ma wysokie. Nie dałam rady wniknąć w fabułę, coś mnie drażniło. Może ten dziwny, kanciasty język? Nie wiem, czy tak było napisane w oryginale, czy to kwestia tłumaczenia.

lila | 2017-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 grudnia 2017

O tym jaki ogromny, POŚREDNI wpływ wywarła dyskryminacja rasowa na życie "białego".
Tylko tyle i aż tyle.
PS moja ostatnia w 2017 :-)

Amarisa | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

"„Skrzywiona litera” jest nie tylko świetnie napisaną, mroczną, pełną melancholii powieścią o trudnej przyjaźni i jej istocie, ale też opowieścią o dorosłości, braku odwagi i skutkach podejmowanych przez siebie decyzji; o tym, że czasem pozornie bezinteresowny gest może być w rzeczywistości czymś zupełnie innym, niż się nam na początku wydawało. To jedna z tych powieści, o których nie da się w żaden sposób zapomnieć i do której będzie się chciało nie jeden raz powrócić. Niesamowita pod każdym względem. Taka, którą po prostu TRZEBA przeczytać."
Pełna recenzja na moim blogu, zapraszam:

Marta Tadych | 2017-09-06
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Lubię książki, których akcja rozgrywa się na amerykańskim południu, dlatego „Skrzywiona litera” od razu wzbudziła moje zainteresowanie. Okładka książki obiecuje doskonały kryminał, naznaczony pełnym grozy klimatem amerykańskiego południa i wyróżniający się genialną narracją oraz niezapomnianymi postaciami. A jak jest w rzeczywistości?

Niewielkie, spokojne miasteczko Amos w stanie Missisipi. Rzadko tutaj wybuchają skandale, ostatni miał miejsce dwadzieścia lat temu, kiedy nastoletnia Cindy Walker zniknęła bez wieści po randce z Larrym Ottem. Nigdy niczego mu nie udowodniono, ale miejscowa społeczność osądziła go i skazała na życie w wykluczeniu.
Teraz, dwadzieścia lat później, miasteczkiem wstrząsają trzy wydarzenia. Ginie kolejna nastolatka, zostaje zamordowany miejscowy handlarz narkotyków oraz ktoś napada na Otta i tylko szczęśliwe zrządzenie losu sprawia, że mężczyźnie udaje się przeżyć. Te trzy zagadkowe sprawy stara się rozwikłać Silas Jones, jedyny stróż prawa w Amos. On i...

Qulturasłowa | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Jak szybko wydajemy wyroki …

„(…) Był znów mężczyzną, którego świat nadal był pełen niewiadomych, ale z rysującą się przed nim przyszłością z wieloma możliwościami” – ile osób tak może powiedzieć? Ile osób może być pewnym, że zostawili przeszłość za sobą i że mają przed sobą przyszłość? Niestety dla wielu z nas błędy popełnione w przyszłości albo nie są bodźcem do analizy i wyciągania wniosków albo też pogrążamy się w ich rozpamiętywaniu, choć nie idzie za tym żadne działanie.
Silas Jones, nazywany „32”, jedyny stróż prawa w dusznym, dość klaustrofobicznym miasteczku w Mississippi, należy do tej pierwszej kategorii osób, choć refleksja przyszła dopiero po latach. Kiedy przed laty zaszczuto jego przyjaciela Larry’ego, on nie zrobił nic, by go wesprzeć. Po tym, jak wyjechał z miasteczka nigdy też nie podejmował prób kontaktu, mimo iż Larry dawał kilkakrotnie wyraz temu, iż chciałby porozmawiać. Teraz może nie być już ku temu okazji – mężczyzna leży bowiem z raną postrzałową, która...

dobrerecenzje | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Stany Zjednoczone, to kraj gdzie „biali” ludzie nie żyją w zgodzie z „czarnymi”. Oczywiście tak było wcześniej, człowiek miał za niewolnika innego człowieka, wysługiwał się nim, traktował jak zwierzę i nie dbał o jego wygodę.
We wcześniejszych stuleciach taki stan rzeczy utrzymywał się bardzo długo i nawet po dziś dzień te obie rasy nie patrzą na siebie przychylnym okiem.

Książka sięga aż do czasu dzieciństwa głównych bohaterów, retrospekcja ich codziennego życia uwzględnia także szkołę i pierwsze kłopoty.
Historia pięćdziesięcioletniego Larrego nie jest ciekawa, jako jedyny z małej mieściny został oskarżony o porwanie i zamordowanie dziewczyny mieszkającej obok. Skazany na samotność mężczyzna mieszka na odludziu mając za przyjaciół zwierzęta i swoje wspomnienia.
Tymczasem w tej samej mieścinie jedyny policjant Silas Jones, przechadza się po lesie szukając jakiegokolwiek zajęcia na czas swojej żmudnej pracy. Schodząc coraz bardziej w mrok lasu swoim nosem gliniarza wyczuwa...

Mila02 | 2018-01-29
Przeczytana: 02 lutego 2018