Okładka książki Armia Flandrii i Hiszpańska Droga 1567-1659 Przyczyny hiszpańskich zwycięstw i porażek w Niderlandach Geoffrey Parker
Geoffrey Parker Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
The Army of Flanders and the Spanish Road, 1567–1659 The Logistics of Spanish Victory and Defeat in the Low Countries' Wars
Napoleon V
2016-10-08
2016-10-08
Paweł Szadkowski
wojskowość powszechna

Spełnia swoje zadanie - trudno na polskim rynku o lepsze opracowanie tematyki Armii Flandrii. Zabrakło tylko, co sam autor po latach przyznał, jakiejś głębszej analizy pod względem działań i skuteczności militarnej - te jednak czytelnik łatwo uzupełni pozycjami z bibliografii.

Przy pozycjach dotyczących historii wojskowości przeważnie oczekujemy krwi oraz opisów bitew czy wojen. Z tego powodu często uciekają nam inne aspekty związane z prowadzeniem konfliktów. Książka Geoffreya Parkera przybliża więc nam inne spojrzenie na Armię Flandrii, gdyż autor patrzy na wojsko hiszpańskie pod kątem logistycznym oraz finansowym. Na Armię Flandrii trzeba z pewnością patrzeć z podziwem. Królowie Hiszpanii przez ponad dziewięćdziesiąt lat finansowali wojsko, które znajdowało się dobre kilkaset kilometrów od kraju, jednak jak to się stało, że przy ówczesnych ograniczeniach taka machina mogła w ogóle funkcjonować? Oczywiście, odpowiedź nie jest prosta, ale Parker świetnie pokazuje mechanizmy rządzące nowożytną armią. W swoich rozważaniach autor podejmuje takie tematy jak przemarsze, finanse, życie codzienne, skład narodowościowy, uzupełnianie strat, demobilizacja, kobiety w armii czy bunty, które często były jedynym środkiem do wypłaty zaległego żołdu. Parker patrzy także szerzej na kwestię habsburskiej polityki, ukazując skomplikowane stosunki między Hiszpanią, Francją, Anglią i innymi krajami, które często miały duży wpływ na to co działo się w Niderlandach. Podsumowując, jest to kapitalna pozycja, którą należy polecić wszystkim czytelnikom, którzy na armię przełomu XVI i XVII wieku chcą spojrzeć pod innym kątem niż tylko przez pole bitwy.

Kolejna świetna książka wydawnictwa Napoleon V. Może służyć za dobry opis trudności w prowadzeniu wojen w XVI i XVII wieku oraz wyjaśnienie dlaczego podupadło światowe mocarstwo Hiszpanii.
Nowoczesne twierdze wymusiły na władcach tworzenie wielkich, stałych armii (i jak to ujął jeden z doradców królewskich: najlepiej jednej do oblegania, a drugiej do zajmowania armii przeciwnika). Powiększenie armii przez Hiszpanów, powodowało lawinowy wzrost przeciwnych armii. To spowodowało, że w trakcie sporu o Niderlandy (w tym w czasie Wojny Trzydziestoletniej),kilkukrotnie wzrósł koszt najęcia żołnierza, a ponadto zaczęło w ogóle brakować mężczyzn do służby. I tak katolicka armia musiała zaciągać nawet heretyków. Czy w ślad za "zubożeniem hiszpańskich i włoskich wsi i miast w mężczyzn", nie doszło do pogłębienia się kryzysu gospodarczego mocarstwa (a więc nie tylko pieniądze były decydujące).
Książka zawiera też ciekawe spostrzeżenia, poza głównym tematem:
trudności jakie napotykała hiszpańska flota (ze względu na brak kontroli nad dobrymi portami),
dlaczego wojna trwała tak długo (obydwie strony zbyt dużo w nią zainwestowały by się wycofać).
Generalnie książkę czyta się bardzo dobrze. Kilka błędów tłumacza odnośnie zamiany "Genueńskich bankierów" w "Genewskich bankierów" wychwycił czujny czytelnik z forum historyków (republika kalwińska z Genewy raczej nie wspierała finansowo katolickiego króla).
PS.
Znalazłem ciekawą recenzję książki o kryzysie Hiszpanii XVII wieku na przykładzie Walencji i jej okolic (między innymi o kryzysie demograficznym):

Książka niezła, choć ja nie lubię tej tematyki. Z własnej woli bym do niej nigdy nie podeszła. Zawiera interesujące aspekty pobytu Armii Flandrii w Niderlandach, jej codzienności na tym terenie itp.

• Nowożytność
  • Oświecenie