Wojna Hannibala. Historia militarna drugiej wojny punickiej

Wydawnictwo: Napoleon V
historia
Elaine

Każdy, kto pisze książkę na temat podobny do wojny hannibalskiej, mieszczący się w ramach historii starożytnej, powinien mieć świadomość, że trudno - o ile w ogóle jest to możliwe - przedstawić całkowicie nową interpretację. Byłbym ostatnim, który upierałby się przy wielkiej oryginalności tej książki, z wyjątkiem, być może, kilku szczegółowych kwestii. W większości aspektów wojny bazuję na badaniach poprzedników. Tak naprawdę próbowałem zrobić dwie rzeczy: po pierwsze poprowadzić szczegółową narrację, bazującą na solidnych, oryginalnych źródłach, przede wszystkim przekazach Polibiusza i Liwiusza. Czasami istotnie będzie się wydawało, że zbyt bezkrytycznie podchodzę do źródeł, szczególnie do Polibiusza, na przykład w sprawie przytaczanych przez niego liczb. Jeśli jednak odrzucimy informacje podawane przez naszego głównego autora, możemy porzucić każdą próbę napisania historii: większość "rekonstrukcji" tego, co "musiało" się wydarzyć, jest niewiele lepszych od powieści historycznych i może doprowadzić do całkowitego absurdu, jakim jest uwaga Delbrücka, że "niektóre fragmenty dzieła Herodota (o bitwie pod Salaminą) tak mocno współgrają z istotą sprawy, że możemy je zaakceptować".

źródło opisu: Wydawnictwo Napoleon V, 2015

źródło okładki: www.napoleonv.pl/

Northman | 2017-04-26
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Starożytność jak żywa.

Budzące głęboki szacunek dla pracy włożonej przez autora, bogate i szczegółowe opracowanie dotyczące II wojny punickiej. Kocham historię, zatem ta recenzja może nie być do końca obiektywna, ale... naprawdę jest co poczytać!

Wojna toczona przez Kartaginę i Rzym była tak naprawdę starciem o panowanie w basenie Morza Śródziemnego. Tego faktu nie sposób podważyć. Opracowanie Lazenby'ego przybliża aspekt militarny tej wojny, wzbogacony o porównanie źródeł historycznych (głównie Liwiusza i Polibiusza), na bazie którego to porównania autor buduje wnioski, konfrontując ze sobą fakty, przekazy, liczby i statystyki. Wyłania się z tego wszystkiego żywy obraz zdarzeń, podparty genezą i przedstawieniem skutków, jakie wspomniany konflikt przyniósł wszystkim zainteresowanym stronom. Sądzę, że obraz ten jest na tyle wierny, na ile jest to możliwe - odtworzenie faktów po setkach, a w tym wypadku, po tysiącach lat, jest szalenie trudnym zadaniem. Nawet w przypadku możliwości...

Balcar | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

Książka Johna Lazenby'ego koncentruje się na opisie II wojny punickiej, toczonej między Rzymem a Kartaginą w latach 218-201 przed naszą erą. Jako czytelnik, który jakoś szczególnie nigdy nie był zainteresowany epoką starożytną, to muszę przyznać, że książka wywarła na mnie naprawdę spore wrażenie. Autor w przejrzysty sposób przedstawia przyczyny, przebieg i skutki wojny, tak, że nawet dla laika wydaje się być w pełni zrozumiały i interesujący. Ułatwieniem jest również znajdujący się na końcu książki glosariusz terminów łacińskich.
Co do samej treści, to Lazenby buduje swoją narrację głownie w oparciu o dzieła Polibiusza i Liwiusza, ale też nie przyjmuje ich bezkrytycznie. Na ile to jest możliwe, autor konfrontuje ze sobą źródła, porównuje je i komentuje. Jedyne czego mi brakowało, to może szerszego odniesienia się do sztuki wojennej tamtych czasów. Opisy bitew są raczej krótkie, ale też nie jestem w stanie się wypowiedzieć, czy dało się z nich wyciągnąć coś więcej.
Ogólnie mapy są...

Elevander | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Bardzo solidna monografia militarnych aspektów II wojny punickiej. Autor wyłożył po kolei następujące etapy konfliktu, przy czym nie skupił się tylko na tych najbardziej znanych wątkach (przejście przez Alpy, czy Kanny), ale należycie potraktował wszystkie teatry działań. Dużo czytamy o walkach w Hiszpanii, niemało również o tych na Sycylii. Największy nacisk położony jest przede wszystkim na taktykę i strategię największych wodzów (Hannibal, Scypion, Marcellus), ale to nic dziwnego, bowiem także optyka zachowanych źródeł akcentuje przede wszystkim ich osoby i talenty. Moim zdaniem jeśli kogoś interesuje dobry syntetyczny wykład tej problematyki, to zdecydowanie powinien sięgnąć po Lazenby'ego.

Tomasz Babnis

Mariusz Janicki | 2016-09-30
Przeczytana: 30 września 2016

Książka godna polecenia miłośnikom literatury wojennej.Jedynym minusem jak dla mnie jest umieszczenie map na końcu książki.

książek: 2053
Marcin | 2018-11-15