Noc noży

Cykl: Imperium Malazańskie (tom 1)
Wydawnictwo: Mag

Imperium zawdzięcza mu nazwę, ale obecnie miasto Malaz jest jedynie sennym, prowincjonalnym portem. Nadchodzi jednak noc, podczasktórej mieszkańcy barykadują drzwi i zamykają szczelnie okiennice. Księżyc Cienia, następujący raz na pokolenie, sprowadza

Mamerkus | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Świat Malazu został stworzony wspólnie przez Steve'a Eriksona z Ianem Esslemontem na potrzeby gry RPG. Chłopaki umówili się, że będą się nawzajem uzupełniać w swojej twórczości. Efektem tej kooperacji jest "Noc noży" opowieść traktująca o wydarzeniach związanych z ascendencją cesarza Kellanveda i jego pomagiera Tancerza na władców Cieni, Ammanasa i Kotyliona, czyli no dosyć kluczowe postaci cyklu Eriksona. Zatem akcja "Nocy noży" teoretycznie cofa nas do prologu "Ogrodów księżyca", jednak ja przeczytałem "Noc noży" przed "Łowcami kości", gdyż tak radziły dobre duszki z internetu. W sumie, to chyba nie miało jednak większego znaczenia, bo "Noc noży" jest książką złą, źle napisaną pod względem konceptu postaci, fabuły, chronologii cyklu oraz zwyczajnej sztuki. Może omówię krótko te wady.

Bohaterowie.
"Noc noży" zawiera najbardziej irytującą postać kobiecą w historii literatury, począwszy od jej imienia, poprzez podejmowane decyzje życiowe, motywacje, aż do jej kreacji przez...

Connor MacLeod | 2013-12-04

Wielkim fanem świata Eriksona nie jestem. Inaczej. Nie miałem na tyle styczności i jakoś nie było okazji, żeby wgłębić się w kolejny świat tak dokładnie by być rzetelnym recenzentem. Co nieco jednak tam wiem, a choć to też klasyka gatunku, to coraz częściej łapie się na tym, że w myślach stwierdzam iż Amerykanie - to fantasy pisać nie umieją. Niby Esselmont to tylko prawa ręka Eriksena i stwierdził, że sobie sam napiszę książkę w świecie, który pomagał stworzyć, ale... No właśnie. Jakieś to mdłe i bez polotu. Fabuła nie wciąga, płytkie (choć znane) postacie, rozciągnięte, nieciekawe opisy. Umiarkowanie się czytało. Ale przypominam: się nie znam.

Jarod | 2012-06-18
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Ot, taki fanfik - o różnicach względem sagi bazowej niech świadczy fakt, że w powieści Esslemonta mimo bardzo ograniczonych ram czasowych i jedynie dwójki głównych bohaterów często narracja prowadzona jest tak topornie, że trudno się połapać co do przebiegu akcji. Do Sagi Noc Noży nie wnosi niemal nic (poza okolicznościami "śmierci" Dassema Ultora), jako standalone kompletnie się nie sprawdza. Jedynie dla fanatyków MKP.

Bartek | 2012-08-29

Pierwszy Miecz - ta historia w tej książce to jej najlepsza część. Esselmot stawia pierwsze kroki w świecie Malazu, na razie dość nieporadnie, ale czekam na więcej.

Książka w zupełnie innym stylu niż Malazańska Księga Poległych "w wykonaniu" Stevena Eriksona, ale stanowi jej świetne uzupełnienie.

Esther | 2012-11-22

Narzekanie na autora zrobiło się modne. Tymczasem Esslemont sprawnie opowiada niebanalną historię, bez "filozofowania" (jak ma to często miejsce w MKP). Otrzymujemy uzupełnienie wątków głównej sagi: między innymi poznajemy pierwsze kroki Tronu Cienia i Kotyliona, jako uzurpatorów ;-) Królestwa Cienia. I nie można nie podkreślić historii Harta. Esslemont nie jest gorszy od Eriksona — on jest inny.

alterna86 | 2016-11-20
Na półkach: 2016, Przeczytane