Aż łeb urywa

MIND=BLOWN Amazing Facts About This Weird, Hilarious, Insane World
ciekawostki
satyra
LubimyCzytać

OSTRZEŻENIE:KSIĄŻKA AŻ ŁEB URYWA! Czy wiesz, że śmierć w budynku Parlamentu Brytyjskiego jest nielegalna? Wiedziałeś, że masło orzechowe poddane ekstremalnemu ciśnieniu zmienia się w diamenty? Słyszałeś, że wzorcem bohaterów gier elektronicznych bywają prawdziwe, znane osoby? To pierwsza tak ekscytująca i zabawna książka, pełna nieznanych i zdumiewających faktów o współczesnym szalonym...

OSTRZEŻENIE:KSIĄŻKA AŻ ŁEB URYWA!

To pierwsza tak ekscytująca i zabawna książka, pełna nieznanych i zdumiewających faktów o współczesnym szalonym świecie. Obala mity, które większość ludzi uważa za prawdę. Rozłóż na łopatki potencjalnego pracodawcę, zabłyśnij na imprezie, zadziw przyszłych teściów, wzbudź podziw wśród dzieci i odkryj nowe pokłady wiedzy!

W książce znajdziesz:
• najbardziej zwariowane prawa i przepisy na przestrzeni dziejów;
• nieprawdopodobne historie o pieniądzach;
• najzabawniejsze fakty z różnych stron świata;
• …i wiele innych zadziwiających informacji!

Od najbardziej spektakularnych ucieczek z więzień i kuriozalnych konkursów przez najdziwniejsze rzeczy znalezione w kosmosie, aż do najbardziej niesamowitych wynalazków - zebrane w książce, zaskakujące fakty sprawiają, że AŻ ŁEB URYWA!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 857

Ciekawość to pierwszy stopień do... wiedzy!

„Aż łeb urywa” to książkowy debiut kanadyjskiego youtubera, którego uwielbiają miliony widzów na całym świecie. Matthew dzieli się z nami pokrótce swoją historią, mówi o tym jak jego pasja przerodziła się w ten fenomen, a katalizatorem wszystkiego było to, że… został wyrzucony z pracy. Poprzez szereg ciekawostek pobudza naszą wyobraźnię, jednocześnie zarażając pozytywną energią. Przygotujcie się na 362 niesamowite fakty o tym dziwnym, zabawnym, pokręconym świecie, w którym żyjemy.

Autor zarzeka się, że ta wiedza pomoże nam błysnąć na spotkaniu ze znajomymi, zyskać w oczach pracodawcy, wywołać podziw u dziecięcej publiczności, odkryć nowe pasje, a nawet zadziwić przyszłych teściów. Wcale się temu nie dziwię. Podczas czytania i po lekturze miałam nieustanną, trudną do opanowania potrzebę dzielenia się zdobytą wiedzą z każdą napotkaną osobą. To niesamowite jak nawet krótki fakt, rozbudza wyobraźnię, ciekawość i skłania do poszerzenia swojej wiedzy, googlowania, oglądania i chłonięcia kolejnych porcji wiedzy.

Wiele faktów, które braliśmy za pewnik zostaje obalonych i obróconych w pył. Matthew zdradza nam jak uciec z więzienia, wyjawia przepis na najbardziej pomysłowe zaloty, ukazuje niesamowite istoty stworzone przez naukę i całą feerię szybkich faktów. Pomaga wybrać najgorsze zwierzątko domowe i wpędza w kompleksy przedstawiając wyjątkowo uzdolnione dzieci. Jeśli podróżujesz musisz koniecznie poznać najzabawniejsze fakty z różnych zakątków świata. Nie dasz wiary póki nie przeczytasz o tych wszystkich szalonych przepisach wciąż egzystujący w prawie, na dodatek sumiennie przestrzeganych.

Otrzymujemy zestawienie najbardziej ekstremalnych rytuałów inicjacyjnych, rozdział o najboleśniejszych rozrywkach świata, który boli nawet czytającego oraz opis legend miejskich przyprawiających o bezsenną noc. Każdy jest inny, każdy przyswaja odmienne informacje oraz doświadczenia. Bez względu na to czy w kręgu naszych zainteresowań znajdują się superbohaterowie, kulinaria czy fauna, znajdziemy tu coś, co przypadnie nam do gustu. Jest to idealna książka dla osób, które ponad wszystko odczuwają miłość do zdobywania wiedzy i chcą odkryć coś zdumiewającego.

Dlaczego w Kanadzie nie przeczytamy komiksu o Batmanie? Gdzie możemy zapłacić mandat w wysokości 100 000 dolarów? Jak zbieżność nazwisk może wywrócić nasze życie do góry nogami? Po co kobiety w Wiedniu podczas balu wkładały pod pachę… jabłko? Dacie wiarę, że folię bąbelkową początkowo sprzedawano jako tapetę? Za to nigdy nie przedawkujecie potasu, musielibyście zjeść aż 480 bananów. Jest również sporo polskich akcentów, którymi autor jest wprost zafascynowany. Począwszy od śmingusa-dyngusa, po naszego futrzanego bohatera z czasów II wojny światowej – niedźwiedzia Wojtka.

Matthew pokazuje nam jak bardzo dziwny może być ten świat, uświadamia nas odnośnie autorów znanych nam doskonale wynalazków, razem z nami zadziwia się informacjami, które nie mogą być prawdą (a może jednak?), pisze również o swoich ulubionych faktach. We wszystko wkłada dużo siebie, dorzuca zabawne komentarze, a nawet rapuje.

Książka sama w sobie dostarcza nam wiedzy, ale również zmusza do dalszego szukania. Zabawne ilustracje stworzone przez Kagan McLeod umilają nam czytanie książki, przy której nie sposób się nudzić. Miejcie otwartą głowę i przygotujcie się na wiele ciekawostek, po których aż łeb urywa!

Anna Gajewska

Wkp | 2017-03-09

FAKTY, ŻE D… URYWA!

Nie jestem entuzjastą dokonań youtuberów i wydawane prze nich książki traktuję z wielką ostrożnością. Tak wielką, że dotychczas przeczytałem tylko jedną z nich, a mianowicie komiks, po który zresztą sięgnąłem tylko dlatego, że miał niezłą szatę graficzną. O fabule nie będę wspominał. Dlatego pozycja „Aż łeb urywa!” okazała się dla mnie wielkim, pozytywnym zaskoczeniem. Świetnie napisana, pełna humoru i fascynujących ciekawostek, wciągnęła mnie w swój świat i po prostu zachwyciła. W skrócie (i kolokwialnie rzecz ujmując) ta książka nie tylko łeb urywa, ale także i przysłowiowe cztery litery.

Zacznijmy jednak po kolei. Autor tej książki, co wiecie już ze wstępu, to youtuber. A skoro książkę wydał, to także youtuber bardzo popularny. Od lat wrzuca do sieci filmiki przybliżające mało znane fakty naukowe i ciekawostki ze świata, a że przy okazji robi to z lekkością i humorem, zyskał sobie niemałe grono wiernych widzów. Przeniesienie tych niebanalnych informacji na...

Isil | 2017-03-11
Karpik_16 | 2017-03-21
książek: 1996
Naveli | 2017-03-20
Patronaty tygodnia

W ten poniedziałek polecamy siedem nowości wydawniczych, które ukazały się pod patronatem lubimyczytać.pl. Co znajdziecie wśród nich? Jak zwykle sporo powieści – niektóre z nich urywają łeb, w niektórych pojawia się pies, a w jeszcze innych – ożywa pewna nieprzeciętna Polka, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Sprawdźcie!