Dla duszy gram

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
poezja
Elenaj

Wiersze i piosenki prawie wszystkie. Andrzej Poniedzielski przez najbliższych nazywany jest „logo listopada”, sam o sobie mówi: „nevergreen” i „deklaracja niemłodości”. Jego niespieszne wywody wzbudzają wielki aplauz widowni i dowodzą, że jest w nas potrzeba błyskotliwego humoru i poetyckiego spojrzenia na świat. „Dla duszy – gram” to najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Andrzeja...

Wiersze i piosenki prawie wszystkie.

„Dla duszy – gram” to najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Andrzeja Poniedzielskiego – poety, artysty niosącego niezmącony spokój, inteligencję, wrażliwość i precyzję słowa.

Andrzej Poniedzielski jest artystą, który nie potrzebuje tego, żeby o Nim pisać. On sam się pisze. I warto Go poczytać.
Artur Andrus

Za bardzo dobrego poetę, który czasem reprezentuje swoje utwory w formie kabaretowej, uważam Andrzeja Poniedzielskiego. Innych wymienić nie potrafię.
Wojciech Młynarski

Poniedzielski pozwala poczuć przyjemny posmak wspaniale ponurego pogodzenia się ze światem. Kiedy czytam te wiersze, słyszę jego głos w każdym słowie. I jego milczenie w przerwach między słowami.
Jerzy Bralczyk

Andrzej Poniedzielski – poeta, autor tekstów piosenek, twórca scenariuszy, reżyser, konferansjer i humorysta. Laureat wielu festiwali oraz przeglądów piosenki autorskiej i studenckiej. Od marca 2007 roku kierownik literacki „Sceny na dole” Teatru Ateneum w Warszawie. Odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis, tytułami Mistrza Mowy Polskiej i Ambasadora Polszczyzny 2015.

źródło opisu: Prószyński i S-ka

źródło okładki: Prószyński i S-ka

Arturion | 2016-11-24

Chyba najsmutniejszy człowiek kabaretu... Ale tak naprawdę nie jest wcale smutny, tylko refleksyjny. Niby usypia monotonnym głosem, a przecież z tej monotonii wyłuskujemy prawdziwe race humoru.
Dla mnie jednak pan Andrzej to przede wszystkim twórca i czasami wykonawca wspaniałych piosenek. Poeta. Wydał już kilka zbiorów z piosenkami, ten jest jednak zdecydowanie najpełniejszy. Nic dziwnego - najnowszy! Nowe piosenki przecież wciąż powstają, A jednak te stare... Aż strach pomyśleć, ile to już lat. "Bawitko" ("Oj nieładnie człowieku, nieładnie...") to jedna z ulubionych piosenek mojej wczesnej młodości. Ogniskowy szlagier na różnych rajdach i obozach. Z kolei "Kardiogram" ("Nie, to jeszcze nie koniec/ jeszcze trochę pożyjesz...") kojarzy mi się głównie z radiem ("60 minut na godzinę", h 10.00, niedziela, program III, ale czy na pewno stąd?). Przy tych piosenkach dorastałem, no i w końcu jakoś się zestarzałem. Zaś Andrzej Poniedzielski ani trochę. Można otworzyć tom w każdym miejscu...

scream | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Fantastyczną niespodziankę zrobiło miłośnikom Andrzeja Poniedzielskiego Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Prawdziwie jesienną, tak jak jesienna jest natura twórczości tego poety. Poety – bo choć Andrzej Poniedzielski znany jest wielu osobom przede wszystkim z tekstów piosenek, to dla mnie należy on do tego nielicznego grona POETÓW, a nie tylko autorów tekstów. Antologia podzielona jest na trzy części zatytułowane : „Bal”, „Dal” i „Żal”. Jednak dobór utworów do każdej z nich nosi znamiona typowej dla tego autora przekory . Jak informuje Wydawca, zbiór zawiera „prawie wszystkie” wiersze i piosenki autorstwa Andrzeja Poniedzielskiego. Znajdziemy tu teksty napisane dla Anny Marii Jopek na jej znakomitą płytę z Patem Methenym, słynne i nieśmiertelne „Bawitko”, „Chyba już można” (dwa utwory z powodu których nauczyłem się grać na gitarze), przecudne piosenki z repertuaru Elżbiety Adamiak, jak choćby „Piosenka o chyba jeszcze miłości”, „Do Wenecji stąd dalej co dzień”. Można by tak...

CrazyDaisy_MR | 2017-04-19

Podglądam
I pożądam
Dzieli nas
Jedynie gust".

Andrzej Poniedzielski - w pigułce :)

uhuhu | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Tu nie ma co pisać, to trzeba poczuć. Ależ wrażliwość, ależ czucie słowa, ależ cudeńko... Leci do ulubionych, będę powracał wielokrotnie. Bardzo, bardzo polecam.

Daniel | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Wystarczy powiedzieć: Andrzej Poniedzielski i wszystko jasne. Człowiek fenomen, który śmieszy nie tylko tym, co mówi, ale tym, jaki spokój przy tym zachowuje. A w tym zbiorze wierszy i tekstów piosenek nie tylko bawi, ale też często skłania do refleksji. I wszystko w wielkim stylu.

Chudi_X | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Klasa sama w sobie, jak zresztą cała twórczość Andrzeja Poniedzielskiego. Jest refleksyjnie, przekornie, z zadumą, jak również z optymizmem, który nieco nieśmiale przewija się przez niektóre wiersze. Czego chcieć więcej? Polecam! Z pewnością będę jeszcze wracał do tego zbioru.

Siostra Bez Osierdzia | 2017-11-23

Lubię Poniedzielskiego. Jak zwykle nie zawodzi lekkością frazy. Przemycona refleksja, lekka opowiastka, piosenka, życie... Skłania do zadumy w najlepszym stylu. Tomik godny polecenia.

marina | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2017