Mala vita

Wydawnictwo: Bellona
Mala vita
mafia, oparte na faktach
Marczewek

Podobno brudy należy prać w rodzinie. Ale mamy pecha, gdy ta rodzina to potężna mafia, która nie waha się likwidować swoich. Po śmierci brata, który został brutalnie zamordowany w Palermo, prowadzący skromne życie literat Roberto Cardone natrafia na ślad wielkiego oszustwa finansowego dokonanego przez mafię. Enrico Cardone, powszechnie szanowany adwokat, był najwyraźniej zamieszany w...

Po śmierci brata, który został brutalnie zamordowany w Palermo, prowadzący skromne życie literat Roberto Cardone natrafia na ślad wielkiego oszustwa finansowego dokonanego przez mafię. Enrico Cardone, powszechnie szanowany adwokat, był najwyraźniej zamieszany w nieczyste interesy. Teraz Roberto musi się obawiać o swoje życie. Przecież 382 miliony dolarów, które brat zdeponował w banku na Karaibach, to nie drobnostka…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

| 2014-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2014

Rewelacyjne połączenie lekkiego pióra autora i problemu o dużym ciężarze gatunkowym.

Główny wątek fabularny stanowi historia poszukiwania przez niezbyt poczytnego pisarza z Bolonii prawdy o zamordowanym bracie, utalentowanym prawniku podejrzanym o współpracę z mafią. Działając zapalczywie i bardzo prostolinijnie pisarz, Roberto Cardone, próbuje zweryfikować informacje na temat przeszłości Enrica, przez co znajdzie się w centrum zainteresowania ludzi niebezpiecznych i bezwzględnych.
Po drodze będziemy śledzić zajmujące rozgrywki pomiędzy ściganymi i ścigającymi, korumpującymi i sprzedajnymi, policją i rządowymi agencjami wywiadu, próbując ocenić, co było lub jest prawdziwym celem każdego z bohaterów – oficerów wywiadu, pięknej nieznajomej, nowo mianowanego naczelnika policji, a także zamordowanego prawnika. Klimat niejednoznaczności wciąga, a akcja przykuwa do "Mala vita", bo pozory często mylą.

Szersza problematyka dotyczy walki z przestępczością zorganizowaną, w kontekście...

Matacz | 2013-06-15
Przeczytana: 15 listopada 2012

Jak powszechnie wiadomo najciekawsze historie pisze życie i tak było również tym razem. Jest wiele książek podejmujących temat mafii. Dużo z nich mówi o włoskich gangsterach, podobnie jak i ta. Więc co jest w niej wyjątkowego? Dwa fakty odróżniają ją od konkurencji. Po pierwsze, jak już wspomniałem, jest oparta na faktach. A po drugie jest napisana z perspektywy osoby postronnej, żyjącej z dala od zbrodni i szwindli pieniężnych. Dostajemy obraz mafii widziany oczami szarego człowieka, który przez brata zostaje wplątany w ciekawą i niebezpieczną aferę.
Dynamiczna akcja, świetna narracja i prawdziwy włoski klimat to jedne z wielu atutów tej książki. Czyta się ją z zapartym tchem, dlatego myślę, że jeszcze kiedyś po nią sięgnę, a to chyba najlepsza rekomendacja. Serdecznie polecam.

Kami | 2012-07-09
Przeczytana: 01 lipca 2012

Akcja osadzona we współczesnych Włoszech. Nie wiem ile treści opiera sie na faktach ale trzeba przyznać ze fabuła jest ciekawie zbudowana a powiązania miedzy mafia i polityką świetnie opisane. Polecam, warta akcja, dobrze sie czyta.

Karol | 2012-02-06
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z książek, które długo się pamięta, przynajmniej ja tak mam.

Krzysiek | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Powieść obszerna, w której istnieje wielu bohaterów a przy tym udaje się w niej zachować prostotę opowieści. Sycylijski klimat wręcz się z niej wylewa, postacie są bardzo ciekawie rozpisane, fabuła nie zanudza czytelnika niepotrzebnymi opisami. Brakuje jednak większego nakreślenia postaci drugoplanowych. Mancini wybrał sobie 4-5 osób wokół których pozostałe lawirują, nie pociągnął także niektórych wątków do końca, stąd też czytelnik kończy książkę z uczuciem lekkiego niedosytu. Niemniej jednak to i tak niewielkie przeszkody, warto po nią sięgnąć.

Ania | 2011-12-03
Przeczytana: 16 listopada 2011

Duże wrażenie robi zapis - na faktach. To mnie najbardziej zastanowiło. Nie porwała mnie, ale zostanie w pamięci jako godna polecenia.

alderney | 2013-06-29

Książka jest specyficzna, jednak jeśli zasmakowałeś już w literaturze mafijnej, to "Mala Vite" zdecydowanie polecam :)

LubimyCzytać | 2017-03-10
Przeczytana: 09 marca 2017
domlis | 2016-09-23
Maciek Stachursky | 2015-06-24
Przeczytana: 03 stycznia 2012
Patronaty tygodnia

Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej czy szczęśliwe życie w Danii? Skandale Młodej Polski czy życie potężnej mafii? To tylko część tematów opisywanych w nowościach wydawniczych, które ukazują się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Sprawdźcie!