Ciemniejsze niebo

Wydawnictwo: Bellona
giovanna

Szwedka, Erika Bergman, postanawia spędzić całe lato na kursie jogi w ośrodku Samsarana wyspie Gran Canaria. Mieszka tam w pokoju z Heleną Eriksson, która widzi wprawdzie, że z Eriką jest coś nie tak, że ucieka chyba przed czymś lub przed kimś ucieka, ale nie może się niczego dowiedzieć od swej współlokatorki, gdyż jest ona bardzo skrytą osobą. Któregoś dnia Erika zostaje zamordowana, ktoś podcina jej gardło i układa ciało na skałach nad morzem jak na słynnym obrazie Narodziny Wenus: na muszlach i pośród białych róż.
Wyjaśnieniem morderstwa, które jest zupełnie niespotykanym wydarzeniem na tej zazwyczaj spokojnej wyspie i dlatego budzi ogromną panikę nie tylko wśród mieszkańców, ale przede wszystkim wśród licznych

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Izabela Pycio | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Kryminalna rozrywka, którą czyta się szybko i z przyjemnością. Prowadzona dość wartkim rytmem zgrabnie skonstruowana intryga. Barwne opisywanie powieściowej rzeczywistości. Książka nie buduje poczucia bardzo silnego napięcia i zagrożenia, niewiele zaskakujących zwrotów akcji, ale wykreowano na tyle mocny niepokój, aby wciągnąć, wzbudzić ciekawość i pozwolić na snucie własnych domysłów i przypuszczeń. Krótkie, przejrzyste i treściwe rozdziały, liczne wątki i retrospekcje, spektakularne epizody podtrzymują uwagę czytelnika.

Co prawda, niektóre karty detektywistycznej zagadki zostają wcześnie odkryte, uważniejszy miłośnik kryminałów stosunkowo szybko wpada na właściwy trop, a przez to zakończenie okazuje się dla niego mniej zaskakujące czy szokujące. Jednak emocjonalny wydźwięk finałowego rozstrzygnięcia scenariusza zdarzeń skłania do zadumy nad konsekwencjami dramatycznych przeżyć także czarnych charakterów. Cieszę się, że i w tej powieści nie zabrakło specyficznego klimatu jaki...

Kinga | 2017-03-07
Przeczytana: 03 marca 2017

"Każdy ma jakiś powód do picia."

Moja opinia: Jestem tak ogromnie zawiedziona tą pozycją! Kiedy zobaczyłam jej okładkę, poczułam że może być to historia z dreszczykiem. Kiedy przeczytałam, że akcja rozgrywa się na jednej z hiszpańskich wysp, to już w ogóle byłam oczarowana. No bo jak to, Gran Canaria i morderstwa? Przecież to zupełnie egzotyczne miejsce, ogarnięte turystycznym szaleństwem. Intrygujące było także to, że po raz pierwszy miałam spotkać się z tymi autorami.
Początek był tajemniczy i wprowadził całkiem niezłą atmosferę grozy. Potem nagle ciach! i wszystko legło w gruzach. Z jednej strony klimat Gran Canarii, motyw jogi, niespodziewany romans z nutką scen erotycznych, a z drugiej przeszłość, która wciąż powraca. Momentami miałam ciarki, a momentami miałam dość skakania w czasie, wątkach i miejscach. Myślałam, że dwoje narratorów w książce to już tłok, ale tu było ich chyba z sześciu, przez co miałam problem z połapaniem się, o co komu chodzi. Postanowiłam jednak, że...

Kryminalny-paragraf | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

W końcu udało mi się skończyć czytać "Ciemniejsze niebo" autorstwa Mari Jungstedt i Ruben Eliassen.
Jaką mam opinię o książce?
Jak zwykle zresztą, szwedzki kryminał jest na wysokim poziomie. Choć to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego duetu, zapewne nie będzie ono ostatnie.
Zabójstwa dwóch młodych kobiet na urokliwej wyspie wprawiają w dekoncentrację miejscową dziennikarkę Sarę oraz byłego policjanta, pracownika konsulatu.
Dziennikarka postanawia przyjrzeć się sprawom.
Nie jest to powieść zagłębiająca pracę policji. Główną bohaterką jest właśnie dziennikarka i to ona jest najbardziej zaangażowana w poszukiwanie prawdy.
Poznajemy życie ludzi, którzy mogliby mieć coś wspólnego z zabójstwami. Autorzy prowadzą grę z czytelnikiem. "Podsuwają" nam podejrzanego, osobę, która pasowałaby do sprawcy, by zaraz ją wyeliminować. Tym tokiem myślenia, udaje się rozwiązać zagadkę, zanim poznamy sprawcę. Jak przystało na dobry kryminał, sprawcą jest osoba najmniej podejrzana.
Sara...

HairWitchProject | 2017-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Dawno nie czytałam tak bezpłciowego kryminału...
Mimo, że siadałam do książki skrupulatnie, codziennie - myślałam, że w życiu jej nie dokończę. Nie dziwota skoro ledwo zaczynałam ją czytać i oczy same się nad nią zamykały.
Pomysł fajny, ale niestety rozwój akcji nudny jak flaki z olejem. Osobowość mordercy również dość płytka i przewidywalna. Domyśliłam się kto nim jest już chyba w połowie książki. Nieudolne próby utrzymania jego tożsamości w tajemnicy na niewiele się zdały.
Jak dla mnie - stosunkowo pozycja niewarta polecenia.

Dominica | 2017-07-05
elka333 | 2017-06-17