Nowoczesna komedia. Milczące zaloty. Srebrna łyżka tom 2

Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 5)
Wydawnictwo: Videograf II
The Modern Komedy: The Silent Wooing; The silver spoon

Inne wydania

Nowoczesna komedia to kolejna trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyte ów. W jej skład wchodzą: Biała małpa (1924), Srebrna łyżka (1926) i łabędzi śpiew (1928). Akcja drugiego tomu rozpoczyna się w roku 1924. Młody Jon Forsyte, przebywający w Ameryce, poślubia młodą Amerykankę Annę Wilmot. Tom aSrebrna łyżkaa rozpoczyna się od wizyty brata Anny, Francisa, w domu Fleur i Michała Montów. Michał jest w tym czasie członkiem parlamentu, a Fleur prowadzi salon towarzyski, skupiając wokół siebie wpływowe osoby. Jedna z uczestniczek przyjęć u Fleur, Marjorie Ferrar, pisze o niej zjadliwą notatkę w gazecie, nazywając ją snobką. Ojciec Fleur a Soames a wyprasza Marjorie z domu. Kobieta wnosi pozew do sądu o zniesławienie. Podczas procesu obrońcy Fleur udowadniają Marjorie niemoralne życie. To zwycięstwo kończy jednak karierę towarzyską Fleur, która wyjeżdża z ojcem w podróż dookoła świata. Francis Wilmot a nieszczęśliwie zakochany w Marjorie a wraca ze złamanym sercem do Ameryki.

Beata | 2015-04-07
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Fantastyczna saga rodzinna.

Rose Blue | 2013-07-23
Przeczytana: 2012 rok

Nowoczesna Komedia – Tom II
Książka przedstawia dalsze losy Fleur oraz jej rodziny, ale na scenę wraca teraz „Jon” wraz z żoną i jej bratem. Michał zajmuje się polityką, natomiast jego żona w dalszym ciągu budowaniem swojej pozycji towarzyskiej. Istotnym wątkiem powieści jest skandal towarzyski, a poniekąd obyczajowy, którego głównymi bohaterami są Fleur i Soames w konfrontacji przeciwko Marjorie Ferrar.
W drugim tomie Nowoczesnej Komedii autor powraca wraz ze swoimi najlepszymi cechami, czyli ironią i cynizmem, szczególnie chętnie wykorzystywanymi do opisu relacji międzyludzkich, towarzyskich oraz kreowanych przywar przedstawianych postaci, czy też polityki.

Tully | 2015-04-13
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

No i druga czesc poza mna. Poziom z pierwszej czesci utrzymany a za postac Marjorie po prostu uwielbiam Galsworthiego. Mimo ze to postac krytykowana przez niego jednak jak to czesto bywa w takich powiesciach czesto wlasnie takie postacie nadaja caly smaczek powiesci. W pierwszej krotkiej ksiedze dowiadujemy sie o nowej wybrance Jona w ameryce. Niby krociotka czesc ale pelna smaczku i swoistego romantyzmu, ten facet naprawde potrafi opisac uczucia czesto az skrzy od nich i amocje az drgaja w powietrzu. Olbrzymia czesc powiesci stanowi jednak konflikt Fleur z ulubienica towarzystwa londynskiego (i moja !!!!) Marjorie. Pojawia sie tez brat zny Jona ktory odwiedza Fleur a czym koncza sie jego odwiedziny w anglii dowiecie sie jak siagniecie po ksiazke. Polecam podobnie jak pierwsza czesc i z niecierpliwoscia siegam po ostatnia czesc Nowoczesnej komedii...

Basia Hernik | 2013-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Tą częśc czytało się o niebo lepiej, niż poprzednią ("Biała małpa"), ale i tak brakuje mi - nie będę oszukiwać, że to było najciekawsze- tych miłosnych historii z poprzedniej trylogii.
Ale! Chociaż historia i polityka to moje najsłabsze strony (na szczęście kwestie ekonomiczne były dla mnie zrozumiała - studia ;)) uważam że książka jest świetnie napisana, a cała historia procesu i przedstawienie życia społecznego tamtego okresu - naprawdę ciekawe. Polecam!

Sławka | 2013-03-27

Jak poprzednie, cudo.