Barbie i Ruth

Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Barbie, kobiece, biografie

Ta niezwykła biografia to nierozerwalna historia dwóch kobiet. Jedną z nich jest każdemu doskonale znana, kultowa lalka Barbie. Drugą​ ​jej kreatywna i zdeterminowana pomysłodawczyni kryjąca się ​pod imieniem Ruth. Barbie to ikona zabawek. Tą lalką bawiła się niemal każda dziewczynka. Niewielka, acz szalenie zmysłowa Barbie powstała w 1959 roku. Stała się międzynarodowym skarbem – w samej...

Barbie to ikona zabawek. Tą lalką bawiła się niemal każda dziewczynka. Niewielka, acz szalenie zmysłowa Barbie powstała w 1959 roku. Stała się międzynarodowym skarbem – w samej Ameryce bawiło się nią 90 % dziewczynek, a wierne fanki zjednała sobie w 150 krajach. Cóż to za wszechstronna persona! Startowała w igrzyskach olimpijskich, trudziła się zawodem pilotki sił powietrznych, pracowała jako właścicielka butiku, startowała w wyborach na prezydenta i niewątpliwie wywołała kulturowy przełom!
Ruth Handler to pomysłodawczyni najsławniejszej lalki świata. Była dziesiątym dzieckiem rodziców polskiego pochodzenia, szalenie ambitną i kreatywną businesswoman oraz spełnioną matką. Kiedy doświadczył ją rak piersi, pokonała go z zawziętością i determinacją. To przeżycie było główną inspiracją do stworzenia marki, która zmieniła dzieciństwa niemal całego świata. Dzięki dorobkowi życiowemu i zawodowemu, Ruth zyskała miano pionierki, humanitarnej osoby i mistrzyni przedsiębiorczości.
Bazując na oryginalnych badaniach, obszernych wywiadach i wcześniej niedostępnych materiałach, Barbie i Ruth opowiada fascynującą historię o tym, jak dwie kobiety na zawsze zmieniły amerykański świat biznesu i kultury.

źródło opisu: www.wydawnictwokobiece.pl

źródło okładki: www.wydawnictwokobiece.pl

zaksięgowana | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2017

Mój świat uporządkowanych informacji co jakiś czas rozpada się w drobny mak. Było tak na przykład wtedy, kiedy dowiedziałam się, że firma Adidas, to tylko skrót od imienia i nazwiska jej założyciela Adolfa (Adiego)Dasslera.
Kiedy już myślałam, że o współczesnym świecie biznesu już nieco wiem, okazało się, że znów jestem w błędzie.
Nie przypuszczałam, że laleczka, którą w przeszłości namiętnie przebierałam w kuse, różowe kubraki nazywa się Barbara Millicent Roberts! Mało tego, stworzyła ją Ruth Handler, …a właściwie Ruth Mosko, która urodziła się, jako Ruth Moskowicz, córka polskich emigrantów żydowskiego pochodzenia.
Książka koncentruje się na wzlotach i upadkach firmy Mattel, opisuje wszystkie projekty, które spółka realizowała budując swoje imperium. Niektóre opisy walki o rynek amerykański bardzo mnie znużyły, gdyż nie jestem pasjonatką tego typu wiedzy. Dodatkowo przetłaczająca może okazać się postać samej Ruth, osoby, która niczym lwica biznesu dąży po trupach do celu,...

Magda | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Recenzje książek biograficznych są bardzo nieobiektywne. Prawda jest taka, że to czy dana pozycja nas zachwyci, w dużej mierze zależy od tego czy lubimy postać, której życie zostało opisane w lekturze. Choćby i najlepiej napisana książka o sportowcu pewnie zanudziłaby mnie na śmierć, a najgorsza książka o Doctor Who okazałaby się dla mnie bestsellerem. Wspominam o tym dlatego że czuję, że wyolbrzymiłam pozytywne aspekty książki Barbie i Ruth - biografii Ruth Handler, twórczyni lalki Barbie.
Gdy myślę o swoim dzieciństwie, w dużej części moich wspomnień pojawia się lalka Barbie. Wraz z kuzynką uwielbiałyśmy się nimi bawić. Miałyśmy całą torbę lalek i do tego mnóstwo ubrań. Nawet moje pierwsze “próby krawiectwa” zaczęły się, gdy postanowiłyśmy przygotować dla naszych zabawek nowe spodnie czy płaszcze. Mam więc do tych zabawek ogromny sentyment i bardzo się ucieszyłam, że mam okazję przeczytać biografię kobiety, która je...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Ta książka jest biografią Ruth Handler autorstwa Robin Gerber. Lalkę Barbie zna każdy, ale mało kto wie, kto był jej twórcą. Ta lalka jest tak kultowa do dziś, że niektórzy poddają się operacjom plastycznym, aby się do niej upodobnić.

Lalka Barbie ma już prawie 60 lat - pojawiła się na świecie 9 marca 1959 roku. Śmiało mogę powiedzieć, że jest jedną z najważniejszych ikon popkultury. Ma swoich zwolenników i przeciwników.

Książka jest przede wszystkim o twórczyni lalki - Ruth Handler. To, że Barbie na zawsze zmieniła życie dziewczynek jest znanym faktem, poznajmy jeszcze historię samej jej autorki. Niczym Ruth zasłynęła lalką, musiała zmierzyć się ze światem biznesu, który rządzi się swoimi prawami i przez lata odrzucał dzieło jej życia.

Ruth Handler ma polskie korzenie. od najmłodszych lat chciała odnieść sukces, była bardzo ambitna i zawzięta. Była także najmłodsza z rodzeństwa, a miała go dziesięcioro. W czasach, w których przyszło jej żyć, kobiety były zdominowane przez...

Natalia | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 maja 2017

W dzisiejszych czasach lalka Barbie jest już tak kultową zabawką, że to niemożliwe by ktoś nie wiedział o jej istnieniu, a dziewczynki nie męczyły rodziców o kolejną sztukę do kolekcji. Ja nawet teraz, szukając prezentów dla młodszego kuzynostwa, zachwycam się tymi figurkami patrzącymi na mnie z półek. Jednak mało kto zna historię, jaka stoi za fenomenem Barbie. Wiedzieliście, że została stworzona przez córkę polskich emigrantów żydowskiego pochodzenia?

Ruth Handler miała dziewięcioro starszego rodzeństwa, a sama została wychowana przez jedną z sióstr. Już jako dziecko lubiła pracować i widać było, że nie przejawia żadnego zainteresowania bycia “kurą domową”. W czasach, gdy mężczyźni zamykali się w kołach wzajemnej adoracji i nie dopuszczali kobiet na znaczące stanowiska, Ruth niczym taran torowała sobie drogę do sukcesu, choć nierzadko płeć brzydka uprzykrzała jej życie.

Barbie i Ruth promowana jest jako biografia kobiety, która stworzyła lalkę Barbie. Jak dla mnie to jest...

szelma | 2017-04-26
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Zapraszam -> blog-projektksiazka.blogspot.com

Nie znam żadnej dziewczynki, która nie chciałaby mieć lalki Barbie. Tej pięknej plastikowej blond figurki w różowym wdzianku. Ja miałam dwie, a nawet Kena. Nie doczekałam się domku dla lalek ani nawet samochodu dla niej ale i tak to była jedna z moich ulubionych zabawek. Mało kto z nas jednak wie, że za tą legendarną już lalką stoi kobieta o polskich korzeniach.

Ruth Handler nie miała łatwego życia. Urodzona jako dziesiąte dziecko żydowskich imigrantów, którzy przyjechali do Stanów z Warszawy wychowywana była przez najstarszą siostrę. Od początku wiedziała, że pragnie kompletnie innego życia, niż to, które widziała na co dzień. Nie chciała zostać zdegradowana do pracy kury domowej, która musiała opiekować się dziećmi i dbać o dom. W wieku 10 lat pomagała swojej siostrze obsługując kasę fiskalną. Błyskotliwa i zdeterminowana Ruth nie dała się zdominować i wspólnie z mężem Elliotem, genialnym projektantem i grafikiem założyli swój...

paulinaczyta | 2017-04-07

Ruth Handler - osoba, która stworzyła najsłynniejszą lakę na świecie, lalkę Barbie. Chyba każda z nas w dzieciństwie albo bawiła się taką lalką, albo o niej marzyła. Moim największym marzeniem był domek dla lalek, którego nigdy nie miałam. Ale za to Ken, koń i kareta wynagradzali mi te barki.. :) Ruth jest córką polskich imigrantów, więc można powiedzieć, że lalka ta, to prawie polski wynalazek.. :) Lalka Barbie zmieniła świat zabawek. Wyznaczyła pewne kanony i szlaki, którymi podążyła cała reszta producentów zabawek dla dzieci.

Historia zarówno Barbie jak i Ruth jest bardzo ciekawa. To gotowy materiał na film, swoją drogą mam nadzieję, że kiedyś taki powstanie. Ruth Handler ma polskie korzenie i od dziecka była bardzo ambitna. Bardzo chciała odnieść sukces i robiła wszystko, aby dopiąć swego. Koniec końców jej się udało, a historia ta służy jako idealny przykład motywacyjny do działania. Ruth miała dziesięcioro (!) rodzeństwa i była najmłodsza. Opiekowała się nią starsza siostra....

Michelle | 2017-03-22
Przeczytana: 21 marca 2017

Robin Gerber stworzyła niezwykle porywającą biografię Ruth Handler. Porywającą ze względu na styl autorki. Lektura okazała się lekka i przyjemna… a każdy kolejny rozdział pobudzał chęć poznania losów zarówno Ruth, jak i Barbie do końca.

Autorka przedstawia na kartach tejże książki życie Ruth Handler, w zasadzie od narodzin, ba! poczęcia… Córka polskich imigrantów w USA, najmłodsza z dziesięciorga rodzeństwa, oddana na wychowanie starszej siostrze… Od dziecka dążąca do sukcesów… Ambitna, przedsiębiorcza i zdeterminowana młoda Ruth wkroczyła do wielkiego świata biznesu ówcześnie zawładniętego przez mężczyzn.
Droga do sukcesu pełna wzlotów i upadków… Początkowo w projekt lalki i jego powodzenie wierzyła tylko jego autorka… jednak z czasem okazało się, że właśnie takiej zabawki potrzebowała ówczesny rynek, a i współcześnie popyt na Barbie nie zmalał tak jak jej popularność – ciągle na topie… Początkowy sukces przerodził się jednak w początek drogi ku straceniu… w ciągu kilku lat...

kinga1711 | 2017-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Każda mała dziewczynka marzyła o lalce Barbie. Piękna, z długimi blond włosami, długimi nogami i mnóstwem strojów lalka, była ucieleśnieniem dziecięcych marzeń. Dziewczynki bawiąc się Barbie marzyły, aby gdy dorosną, być właśnie taką kobietą. Lalka Barbie od wielu lat jest stałym elementem pop kultury i regałów z zabawkami. Lecz czy ktoś wie skąd wziął się pomysł na lalkę Barbie? Dlaczego nazywa się tak a nie inaczej? Jaka była jej historia? A przede wszystkim, kto i dlaczego ją stworzył?

Ruth Handler była dziesiątym dzieckiem w żydowskiej rodzinie pochodzącej z Polski. Jak wiadomo, w okresie wojennym Polska nie była bezpiecznym krajem dla ludności żydowskiej. Ojciec Ruth postanowił więc wyjechać do Ameryki, gdzie Ruth mieszkała, kształciła się i poznała miłość swojego życia, który to później był jej wspólnikiem. Początki nie były łatwe a rozkręcenie własnej firmy wymagało nakładów nie tylko finansowych, ale również ciężkiej pracy. Młode małżeństwo pracowało i po trudnym...

angelika | 2017-04-12

Każda kobieta ma za sobą etap,kiedy jako mała dziewczyna bawiła się lalką Barbie.Ideał kobiety,idealny Ken i przepiękna karoca,którą jeździła Barbie.Zapewne każda z nas nie zastanawiała się, jak wiele wyrzeczeń i prób musiała zrobić Ruth Handler,by miliony dziewczynek na całym świecie mogło cieszyć się dzieciństwem.
Po latach lalka Barbie stała się sporem dyskusyjnym odnośnie zbyt nadmiernej kobiecej idealności.
Ruth Handler to kobieta,która stworzyła największe przedsiębiorstwo zabawek na świecie,zanim jednak dostała się na sam szczyt,przeszła wyboistą drogę.Ryth na własnej skórze musiała poczuć ,jak bardzo show-biznes potrafi być brutalny.
Ruth Handler pomimo,że była córką wychowująca się w wielodzietnej rodzinie nie było to problemem, by dojść do upragnionego sukcesu.
Niesamowitą niespodzianką było dla mnie to,że Ruth ma polskie korzenie.Bizneswomen może być autorytetem dla niejednej kobiety. Samozaparcie, wytrwałość i ambicja były jej wizytówką.
Ruth i Barbie już na...

Maromira | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Ruth Handler była w swoich czasach jedną z najbardziej wpływowych Amerykanek, a produkty jej firmy znajdowały się i znajdują w niemalże każdym domu. Choć dwa najsłynniejsze jej pomysły są znane na całym świecie, sama Ruth Handler nie jest już tak rozpoznawalna. Tymczasem to ona stworzyła lalkę Barbie.

„Barbie i Ruth” to historia nie tyle Barbie, ile firmy Mattel i jej założycielki – Ruth Handler. To opowieść o kobiecie robiącej karierę i podbijającej amerykański rynek w czasach, gdy rolą kobiet było bycie żoną, matką i siedzenie w domu. Pełno więc tu sytuacji, gdy Ruth Handler pomijana jest w decyzjach, ignorowana w rozmowach i mimo kolejnych upokorzeń, idzie do przodu nie zważając na nic. Robin Gerber ukazuje cały czas wielką siłę i upartość Ruth Handler. Kolejne kryzysy, choroby, upadki sprawiają, że założycielka Mattel przystaje na moment, otrzepuje się i idzie dalej, szukając nowego sposobu.

„Była bezwzględna i stawiała siebie na równi z resztą facetów, [ale kiedy dostałeś...