Barbie i Ruth

Okładka książki Barbie i Ruth
Robin Gerber Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Kobiece
2017-03-30
2017-03-30
Alicja Laskowska
Barbie kobiece biografie

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka to dokładnie to, czego spodziewałam się po tytule - jest biografią Ruth Handler w kontekście stworzenia lalki Barbie, wobec skupia się na samej kobiecie, a nie jej dziełem.
Robin Gerber szczegółowością swojej pracy pokazuje, że bardzo zgłębiła temat życia Ruth oraz dowodzi swoich umiejętności pisarskich wzbudzając emocje w czytelniku, tym samym omijając często charakterystycznej dla biografii nudy. Ta wkradła się jedynie podczas równie szczegółowego opisu procesu sądowego, stąd obniżona ocena. Procesy sądowe mają to do siebie, że ciągną się w nieskończoność, lecz autorka mogła zaoszczędzić tego doświadczenia odbiorcom.
"Barbie I Ruth" to świetna okazja do poznania historii lalki Barbie i uświadomienia sobie jak istotna jest ta zabawka nie tylko dla branży zabawkarskiej, lecz również dla zmian społecznych, zachodzących w tym samym czasie.
Historia przemiany Ruth Handler to piękna lekcja życia, z której każdy z nas może się czegoś nauczyć.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fascynująca książka, skupiająca się mniej na historii samej lalki Barbie (czego rozpoczynając ją oczekiwałam i początkowo odrobinę mi tego brakowało) a bardziej na postaci Ruth - czego po kilku rozdziałach już mnie kwestionowałam i chciałabym więcej nawet na rzecz innych fragmentów. Postać Ruth Walker jest tak nietuzinkowa, że czyni tą biografię fascynującą lekturą, co nie jest przecież regułą ;) Z pewnością jest to też zasługą autorki, której umiejętności pisarskie zostały docenione nawet przez instytucje rządowe, jak dowiadujemy się z informacji na obwolucie - świetna historia godna świetnej autorki. Polecam każdemu, także osobom niezwiązanym emocjonalnie z zabawkami Barbie :D

Jak wiecie, bardzo lubię biografie ludzi, którzy odnieśli sukces a już szczególnie wyjątkowo lubię te, które opowiadają o kobietach. Czy fenomen lalkie Barbie, którą bawią się dziewczynki na całym świecie, jest zasługą tego, że została ona stworzona przez kobietę? Po przeczytaniu książki autorstwa Robin Gerber stwierdzam, że tak. Gdyby nie determinacja Ruth Handler i jej nadprzyrodzona zdolność do odczytywania potrzeb rynku, dziś nikt nie słyszałby o tej zabawce. Ruth wraz z mężem stworzyła potęgę zabawkarską na świecie, a lalka Barbie już na zawsze wpisała się w światowy obraz popkultury. A i co ciekawe (ja przynajmniej o tym nie wiedziałam) Ruth Handler była córką polskich emigrantów! Jednak książka ta to nie tylko obraz sukcesu Ruth, ale również jej głośnego upadku i ponownego odrodzenia. Po przeczytaniu tej lektury po raz kolejny przekonuję się, że siła jest kobietą! Zachęcam po stokroć i bardzo się cieszę, że trafiłam na ten tytuł!

Mój instagram: my.books.shelf

Mimo dorosłego wieku nadal jestem fanką lalki Barbie. Fascynuje mnie niesamowitość zabawki, która kończy w 2019 roku 60 lat! Kiedy zobaczyłam książkę o twórczyni Barbie, wiedziałam, że to moja lektura obowiązkowa.Nie miałam pojęcia, jak wiele dokonała Ruth ani jak wiele zabawek powołało do życia Mattel. Ta książka to doskonała lekcja historii.

Każde dziecko zna lakę Barbie. Każda dziewczynka posiada ją, a jeszcze inne marzą o konkretnej. Uwielbiamy zabawę w dorosłość, jej piękno. Kto stoi za spełnieniem naszych marzeń? Kto osiągnął ten oszałamiający sukces? Nietuzinkowa kobieta. Poznaj jej historię.

Książka jest ciekawa, przybliża postać Ruth, jej życie, jej pasję i jej problemy.

Książka jest kompendium wiedzy dotyczącej powstania firmy zabawkowej Mattel oraz fenomenu jakim był i nadal jest flagowy produkt tej marki czyli lalka Barbie. Ponadto jest to także biografia założycielki firmy - Ruth Handler od jej narodzin aż do momentu śmierci. Nie ma wątpliwości co do tego, że kobieta mająca polskie korzenie osiągnęła bardzo wiele. W jej czasach, gdy kobiety zostawały w domach z dziećmi ona była prawdziwym fenomenem, ponieważ prowadziła własną coraz to lepiej prosperującą firmę odnosząc niewiarygodne sukcesy w branży zabawkowej. Jednak jak na szefową przystało była to bardzo twarda kobieta. Jej całe życie toczyło się wokół pracy. Tylko ona pozwalała jej być w pełni spełnioną, dumną ze swych sukcesów kobietą. Jak to w życiu bywa, sukcesy w pracy nie szły w parze z szczęśliwym życiem rodzinnym. Kobieta nie potrafiła nawiązać bliskich relacji ze swymi dziećmi - a szczególnie z córką Barbarą, która miała o to do matki pretensje. Jako osoba Ruth nie zyskała mojej sympatii, ponieważ z książki wynika, że była pracoholiczką bez uczuć. Ostrą, oschłą, oziębłą kobietą, która dopiero, gdy jej dzieci dorosły potrafiła odnowić i polepszyć relacje z nimi. Jest to cena, którą poniosła wznosząc się coraz to wyżej na szczeblach kariery zapominając tym samym o tym, co jest najważniejsze, czyli rodzinie. Książka nie przypadła mi do gustu ze względu na mój brak sympatii do jej głównej bohaterki. Początkowo lubiłam ją, z czasem niestety uczucie to zaczęło coraz bardziej słabnąć aż doszło do ujemnego poziomu. Dlatego też pozycję polecam tylko tym osobom, którym zależy na zgłębieniu informacji na temat firmy Mattel. Jeżeli chodzi o całościowy aspekt niestety nie polecam tej książki.

Każda mała dziewczynka marzyła o lalce Barbie. Piękna, z długimi blond włosami, długimi nogami i mnóstwem strojów lalka, była ucieleśnieniem dziecięcych marzeń. Dziewczynki bawiąc się Barbie marzyły, aby gdy dorosną, być właśnie taką kobietą. Lalka Barbie od wielu lat jest stałym elementem pop kultury i regałów z zabawkami. Lecz czy ktoś wie skąd wziął się pomysł na lalkę Barbie? Dlaczego nazywa się tak a nie inaczej? Jaka była jej historia? A przede wszystkim, kto i dlaczego ją stworzył?

Ruth Handler była dziesiątym dzieckiem w żydowskiej rodzinie pochodzącej z Polski. Jak wiadomo, w okresie wojennym Polska nie była bezpiecznym krajem dla ludności żydowskiej. Ojciec Ruth postanowił więc wyjechać do Ameryki, gdzie Ruth mieszkała, kształciła się i poznała miłość swojego życia, który to później był jej wspólnikiem. Początki nie były łatwe a rozkręcenie własnej firmy wymagało nakładów nie tylko finansowych, ale również ciężkiej pracy. Młode małżeństwo pracowało i po trudnym początku, założyli firmę Mattel. Pomysł na lalkę Barbie był pomysłem Ruth. Uparcie przy nim trwała, choć wszyscy prognozowali, iż lalka nie będzie się sprzedawała. Jak to się stało,że od przewidywanego upadku, doszło do międzynarodowej sławy Barbie, tego Wam nie zdradzę :) Sami musicie przeczytać.

A teraz trochę o książce. Książka jest biografią twórczyni Barbie, w którą wpleciona jest historia lalki oraz firmy Mattel. Biografia jest napisana całkiem dobrze, przyjemnie się ją czyta. Co mi się nie podobało, to mnogość informacji na temat firmy Mattel, jej poszczególnych kierowników itp. Miejscami było to nużące. Spodziewałam się historii lalki Barbie z wplecionymi fragmentami biografii twórczyni. Jednak było na odwrót. Mimo to, książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Cieszę się, że poznałam historię ulubionej zabawki mojego dzieciństwa. Pozwala to spojrzeć na zwykłą zabawkę z zupełnie innej perspektywy. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, czemu coś jest takie a nie inne. Powinniśmy być dumni z faktu, iż Barbie ma polskie korzenie.

Każdy ją zna, choćby z widzenia. Blond włosy, zebrane w zgrabny kucyk, smukłe ciało, duże piersi i piękne ubrania. Tak, to Barbie. Choć tak sławna, to nigdy nie zastanawiałam się, jak wyglądała historia jej produkcji, jej początków i kto ją tak naprawdę stworzył i powołał do życia.

Więcej na: http://www.bookparadise.pl/2017/06/barbie-i-ruth-robin-gerber.html

Więcej na: http://www.bookparadise.pl/2017/06/barbie-i-ruth-robin-gerber.html

Momentami troche zbyt szczegolowe opisy prawne, finansowe lub techniczne gdyz czytajac, mialam ogromna ochote natychmiast dowiedziec sie co bedzie dalej z Ruth, bohaterka tej biografii. Ale ksiazka warta przeczytania. Piekna lekcja zycia.

Dzieło zachęca do lektury. Jest to historia lalki Barbie i kobiety, która zaprojektowała zabawkę. Treść jednak nie podobała mi się za bardzo. Fanki lalek będą chciały postawić ją w swojej biblioteczce. Ładna okładka przyciągnie wzrok.

Robin Gerber Barbie i Ruth Zobacz więcej