Katarzyna 2

2008-01-01
1993-01-01
Barbara Radczak
dwór intrygi uczucia

W moim odczuciu drugi tom przygód Katarzyny jest jeszcze ciekawszy niż pierwszy, co prawda nie wszystkie zdarzenia i ich skutki są wiarygodne, bo bohaterowie szczególnie właśnie Katarzyna, ze wszystkich zawsze wychodzi nietknięta, cierpią inne osoby, ale intrygi często bawią, a niezawodnie zaciekawiają. Nadal, niestety, nie do końca polubiłam piękną bohaterkę, która do celu idzie nie patrząc na koszty, szczególnie, że zazwyczaj płacą inni, ale sama powieść mnie wciągnęła.

Książka tak samo ciekawa jak pierwsza część.

Książka tak samo ciekawa jak pierwsza część.

Jedna ze wspanialszych książek, które kiedykolwiek przeczytałam. Historia Katarzyny sprawiła, że raz płakałam,a raz śmiałam się w głos. Polecam wszystkim, którzy lubią fikcję historyczną!

Oto kolejny tom przygód pięknej i dobrej Katarzyny Legoix. Znienawidzona i znów odrzucona przez miłość swego życia - Arnolda de Montsalvy, młoda kobieta cierpi niewyobrażalnie w narzuconym jej siłą małżeństwie z Garinem de Brazeyem. Mężczyzna jest wobec niej oschły, nieraz brutalny, lecz mimo wiążącej ich przysięgi, nie dąży do skonsumowania małżeństwa. Katarzyna podejrzewa, że zawarł układ z księciem Filipem, który robi wszystko, aby uczynić z niej swą kochankę. Kobieta trzyma księcia na dystans, kryjąc w sobie miłość i tęsknotę do Arnolda. W końcu jednak ulega, ale honor i duma zadziornej Katarzyny dają o sobie znać. Czysta miłość do Montsalvy'ego poprowadzi ją w wir nieoczekiwanych i niebezpiecznych wydarzeń.

Fabuła w książkach o Katarzynie jest niezwykle żywa i nieprzewidywalna. Nagłe zwroty akcji i nieoczekiwane wydarzenia, intrygi, pościgi, bitwy, fortele, miłosne spotkania, rozterki, a wszystko to w niesamowitych realiach późnego średniowiecza. Autorka wspaniale oddaje klimat tamtej epoki oraz miejsca - Francji - zwracając dużą uwagę na ubiór, codzienne zwyczaje, język i architekturę. Ogromne oklaski należą się tłumaczce, która zadbała o oddanie niepowtarzalnego nastroju książki w naszym rodzimym języku.
Niezwykła jest też dbałość o historyczne szczegóły. Jest to powieść historyczna (osobiście zaklasyfikowałabym jako przygodową),a więc rozgrywa się na tle prawdziwych wydarzeń. Spotkamy tu nie tylko Filipa Dobrego, ale również Joannę d'Arc, będziemy obserwować polityczne i zbrojne rozgrywki pomiędzy zwolennikami Henryka VI, a Karola VII.
Bohaterowie są wykreowani i prowadzeni w sposób według mnie iście mistrzowski. Są różni, wyraziści, barwni i co najważniejsze budzą w czytelnikach emocje, przywiązując ich do siebie.

Druga część przygód Katarzyny obfituje w wydarzenia bardziej brutalne i trudne niż poprzednio, jednak napisane zostały tak, że czytelnika nie odstraszą. Brak tu zbędnych dosadnych opisów, również sceny intymnych zbliżeń są pozbawione wulgaryzmu, a przedstawione w sposób pobudzający wyobraźnię i zapewniający dobre wrażenia estetyczne. Nasza silna i dobra bohaterka jest już starsza, przeżywa poważne problemy i rozterki dotyczące swojej miłości, i beznadziejnej sytuacji w jakiej się znalazła - pomiędzy brutalnym i oschłym mężem, którego w jakiś sposób nie potrafi osądzać, a delikatnym i zakochanym w niej księciem - nie widząc nigdzie swojego miejsca. Nie raz dozna też samotności i opuszczenia, gdy nagle odwróci się od niej jej powierniczka Sara lub podczas nieoczekiwanego spotkania ze starym, znanym nam już przyjacielem Landrym, a przede wszystkim gdy odtrąci ją ukochany Arnold.

II tom kończy się dość optymistycznie i daje nadzieję na szczęście Katarzyny. Ale przecież całość ma tomów VII! Jestem niesamowicie ciekawa jakie przygody czekają waleczną bohaterkę w kolejnych częściach!
[http://waniliowe-czytadla.blogspot.com]

Dalszy ciąg fascynujących przygód Katarzyny Legoix. Lata 1423-1431 to dla Katarzyny czas mroczny i pełen cierpienia za sprawą narzuconego jej małżeństwa z Garinem de Brazeyem, ale i niepozbawiony spokoju i dostatku, które zapewnia jej pozycja uwielbianej przez księcia Filipa kochanki. Katarzyna jego uczucia jednak nie odwzajemnia, nadal wspominając miłość swojego życia Arnolda de Montsalvy'ego. Chęć połączenia się z ukochanym poprowadzi ją przez wiele niezwykłych przygód, stawiając na jej drodze m.in. rabusiów, szaleńców, spiskowców, rycerzy, pielgrzymów, katów, a nawet samą Joannę D'Arc.Dalsze niezwykłe losy Katarzyny w kolejnych tomach.

Świetna seria.Szczególnie fajnie mi się czytało,bo to moja imienniczka.Polecam.

Świetna seria.Szczególnie fajnie mi się czytało,bo to moja imienniczka.Polecam.

Drugą część czytałam już na siłę. Denerwowały mnie parę wątków. Im dłużej czytam tym bardziej mi "pachnie" harlequinem . Niestety na 3 cz. już się nie piszę ;/

• Powieść historyczna
  • Romans