Skrzypce Hitlera

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na Celowniku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
Le Violon d’Hitler
978-83-247-1604-3
Hitler, Żydzi, II wojna światowa
Ag2S

Rok 1940. Skrzypek Schultz daje koncert przed Hitlerem i prosi go o wsparcie w badaniach, prowadzonych nad XVII kompozytorem Salomone Rossim (postać autentyczna). Hitler dostaje szału i każe natychmiast rozstrzelać Schultza. Dlaczego? Pół wieku później sprawę próbuje wyjaśnić Gal Knobel, izraelski wirtuoz, były współpracownik Mosadu, zwany „007 skrzypiec”. Pomaga mu agentka Ewa… Tajemnica z...

Tajemnica z czasów II wojny, sekret barokowych muzyków i zatajane powiązania katolików z Żydami oraz Watykanu z nazistami. Wartka akcja.

Marta | 2012-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka niesamowicie wciągająca. Wątek główny porywa od pierwszego rozdziału, a wszystkie wątki poboczne podsycają ciekawość w trakcie czytania. Bardzo dobry pomysł na fabułę. Muzyka z historią z III Rzeszy - świetne połączenie. Zupełnie nie odczułam tego, że autor w rzeczywistości nie jest pisarzem, tylko skrzypkiem. Bardzo łatwo wczuć się w książkę, przez cały czas, kiedy ją czytałam, miałam wrażenie, że bezpośrednio obserwuję wszystkie wydarzenia. Końcówka książki była zaskakująca, kompletnie nie spodziewałam się pokrewieństwa pomiędzy muzykami. Zamiar Ruffa w epilogu owiał wszystko tajemnicą, nie można sobie wymyślić dalszej części historii. Nie pozostawił mnie jednak nienasyconej, co bardzo sobie cenię w książkach, które nie mają kontynuacji.
Nic dodać, nic ująć - arcydzieło. Fantastyczna fabuła, świetnie zbudowani bohaterowie, umiejętnie rozwijana akcja. Nie mam tej książce nic do zarzucenia. Dołączyła do grona moich ulubionych.

Carline | 2013-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

"Skrzypce Hitlera" przyciągnęły mnie swoim tytułem niczym magnez. Nigdy nie przepadałam za thrillerami, kryminałami, ale zauważyłam, że powoli zaczynam sięgać po książki, po które w życiu bym nie zwróciła uwagi. Przede wszystkim słowo "Hitler" - nie mogłabym przejść obojętnie obok lektury poruszającej tematu II wojny światowej. Do tego "skrzypce" - instrument, na którym od zawsze chciałam nauczyć się grać. Zaintrygowana zaczęłam czytać opis i trochę mój zapał opadł, gdy się okazało, że to thriller. Pomimo tego, jak widać książka została przeze mnie zabrana do domu i przeczytana na jednym tchu.

W roku 1940 pewien utalentowany skrzypek - Gustav Schultz daje koncert przed samym Hitlerem. Korzystając z okazji prosi go o pomoc w badaniach nad Salomone Rossim, będącym renesansowym kompozytorem. Nagle Hitler wybucha gniewem i z niewiadomych powodów wydaje rozkaz, aby natychmiast rozstrzelać Schultza. 50 lat później ta tajemnica nie daje spokoju pewnemu kardynałowi, który był świadkiem...

Cella | 2013-01-22

Na początku czytania książka wydawała mi się bardzo ciekawa i wciągająca. Uwielbiam tajemnice, zwłaszcza te powiązane z historią. Uwielbiam też historie z muzyką w tle. Niestety połączenie togo wszystkiego nie wyszło na dobre. Historia bardzo naciągana. Liczyłam na jakiś zaskakujący koniec, szokujące odkrycie, czy coś w ten deseń, ale niestety przeliczyłam się. No bo kto uwierzy, że cała III Rzesza z samym Hitlerem na czele zaciekle broniła tajemnicy włoskiego XVII wiecznego kompozytora. Nie jestem laikiem w sprawach muzycznych i wiem jaki wkład w rozwój muzyki miał Monteverdi i co jego zdobycze oznaczają dla wieków późniejszych. Mimo to wielka "tajemnica" Monteverdiego i Rossiego nie zwaliła mnie z nóg. Tym bardziej, że w baroku kopiowanie utworów, samych linii melodycznych, funkcji harmonicznych czy nawet całych fragmentów było powszechne. Wystarczy przyjrzeć się twórczości Bacha i Vivaldiego.

Agro | 2013-01-20

Historia opisana w tej książce jest słaba. Nie ma w niej nic co by pochłaniało czy
zainteresowało.. Próba połaczenia Hitlera, skrzypiec,muzyki klasycznej czy Mosadu w
czasach współczesnych nie udaje się i to widać na każdej stronie. Wydarzenia następują
bardzo powoli,praktycznie nic nie zaskakuje ,łatwo domyślić się co będzie dalej a wszystko
opisane bardzo schematycznie i sucho. Ma się odczucie ze autor (sławny skrzypek) nie potrafi pisać. Mam nadzieje ze zajmie się teraz tylko i wyłącznie tym co potrafi czyli muzyka :)
Nie polecam „Skrzypiec..” nawet jako zabijacz nudy.

alexa | 2012-04-06
Przeczytana: 24 marca 2012

Czytając "Skrzypce Hitlera" można od razu się domyśleć, że autor nie jest profesjonalnym pisarzem.Język bezbarwny,konkretny żadnych opisów, same fakty.Historia z muzyką w tle, wydarzenia z czasów wojny i 50 lat po niej zgrabnie i jasno przedstawione.Przerażająca sytuacja, której świadkiem był kilkuletni chłopiec ma ciąg dalszy w jego dorosłym już życiu kiedy zdaje sobie sprawę, że tylko on może dociekać prawdy.Wszystko to dzieje się za sprawą wspomnień, które powracają wraz z dżwiękiem muzyki. Gal Knobel będzie musiał się natrudzić, narazić kardynałom w Watykanie by dosłownie na ostatnich stronach książki tajemnicę wyjaśnić.Ogromną moc odgrywa muzyka skrzypcowa w tej książce, dosłownie ciary przechodzą momentami..... a do sceny powrotu na grub Schulza powracałam parę razy. Książka dostarcza wiele emocji także tych graniczących z atmosfera thrilera. Nie byłoby frajdą rozwikłać wcześniej zagadkę, ale byłoby to możliwe gdyby nie tytuł książki, trochę się...

Missy | 2012-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Z pewną rezerwą sięgnęłam po książkę,gdyż na muzyce klasycznej się nie znam.Co za tym idzie świat melomanów był mi obcy i zdawał się być nudnym.I całe szczęście,że pozory mylą.Wsiąkłam bez reszty jak dla mnie książka zawiera wszystko to co w moim mniemaniu powinna.Pewną nutę romantyzmu,duża zagadkę,dozę napięcia i ekscytacji,a wszystko to oplecione muzyką skrzypiec i czego chcieć więcej...

Rebbeca Mont | 2014-05-03

Niepozorna, wciągająca, zastanawiająca i trzymająca w napięciu. Fantastyczna.

mietek112 | 2016-11-08
Na półkach: Z 2016 roku, Przeczytane
Przeczytana: 22 października 2016

Tytuł mnie zainteresował i tak ot sięgnąłem po tę książkę.
Jeżeli szukacie czegoś dynamicznego, lubicie zagadki, jesteście ciekawi co kryje się na kolejnej stronie książki, a do tego jeszcze z udziałem prawdziwych historycznych postaci, to polecam.

Ja lubię i mi ta książka się podobała.

LIDIA | 2016-10-11
Na półkach: Powieść, Posiadam, Przeczytane