Szkarłatny portret

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Świat Książki
The Crimson Portrait

Wiosna 1915 roku. W rozległym majątku ziemskim w pobliżu Londynu mieszka młoda kobieta, opłakująca męża, który poległ na dalekim polu bitwy. Gdy część jej domu zamieniono na szpital wojskowy, w którym mają się znaleźć najciężej ranni, młoda wdowa znajduje pociechę w towarzystwie żołnierza, którego twarzy, ukrytej pod bandażami, nigdy nie widziała. Ich romans przybiera niespodziewany obrót, gdy kobieta znajduje okazję, by nadać twarzy żołnierza - przy mimowolnej pracy chirurga i amerykańskiej malarki - rysy zmarłego męża...

allison | 2012-08-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Szumnie zapowiadana na okładce powieść w stylu "Angielskiego pacjenta" okazała się romansowym gniotem - nudna, nijaka i pretensjonalna.

Jedynym plusem jest literacki styl i momentami zadziwiająco poetycki język pełen metafor i porównań. To jednak za mało, by móc zachwycić się tą książką i ją polecić.
Przeczytałam z poczucia obowiązku, ciesząc się po raz kolejny, że czytam bardzo szybko, bo czas poświęcony tej lekturze uważam za zmarnowany.

julia | 2012-03-07
Przeczytana: 05 marca 2012

Siedzę już nad tą recenzją 15 minut i nadal nie wiem co napisać o tej pozycji.
Okładka reklamuje się jako „Ciepła, wielowarstwowa opowieść o przenikających się granicach nauki, wiary, sztuki i miłości”. Można też przeczytać „Piękny język, poetycki styl i romans rodem z Angielskiego pacjenta czynią z niej niezapomnianą lekturę”
W tych słowach jest więcej półkłamstw, niż prawdy. Fakt język poetycki, ale ciężkostrawny. Nie jest to też romans, nie wiem jak ma się do tego porównanie z Angielskim pacjentem (nie czytałam)
Jest to na pewno powieść o lekarzach, którzy w czasie wojny szukali sposobów na wyleczenie pacjentów, którzy w wyniku zmagań, doznali nieodwracalnych urazów twarzy. Lecz brakowało mi w opowieści, właśnie takiego zmagania człowieka z koniecznością życia „bez twarzy”. Były za to zmagania lekarza chirurga, który wiedział, że dotychczasowa wiedza nie pozwoli mu na uleczenie pacjentów. Musiał pogodzić się z tym, że będą musieli nosić maski. Jest też historia młodej wdowy,...

mysia82 | 2010-11-03

Nie lubie porownan typu "w klimacie angielskiego pacjenta". I tez moim zdaniem z angielskim pacjentem ma wspolnego niewiele- wojna i mezczyzna bez twarzy....ale cala reszta to zupelnie inna historia, rowniez jezyk narracji moim zdaniem inny.
Ksiazka calkiem dobra choc w pamiec raczej nie zapada i ma niestety slabe zakonczenie-spodziewalam sie czegos bardziej dramatycznego lub choc melodramatycznego...

Sophie | 2012-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 września 2012

Bardzo żałuję, że sięgnęłam po tą książkę. Miała być piękna powieść, a wyszło jak zwykle... Ciągnie się okropnie. Ani przez moment fabuła mnie nie zainteresowała. Ten plus to chyba z fakty medyczne, które się pojawiają przy okazji całkiem dobrych opisów. Na to nie można narzekać. Ale bohaterowie... Mieli być ludzcy, ale wyszli przerysowani. Nie polecam.

Mononoke | 2013-04-28
Przeczytana: 2009 rok

Zaciekawił mnie opis z tyłu książki, ale mimo że pomysł wydawał się ciekawy to niestety książkę czyta się tak ciężko, że kompletnie nie może zainteresować.

Biedrona | 2016-02-09
bettyblue | 2015-08-21