Cienie Wiednia

Tłumaczenie: Łukasz Nicpan
Wydawnictwo: Świat Książki
The fig eater
cienie wiednia, jody shields

Wiedeń, rok 1910. W gorącą sierpniową noc w miejskim parku odkryte zostają zwłoki 18-letniej Dory. Niesamowite szczegóły zbrodni rozpalają wyobraźnię Erzsebet, żony inspektora prowadzącego śledztwo. Spragniona ekscytujących przeżyć kobieta, Węgierka z pochodzenia, jest prawdziwym dzieckiem swej epoki przesiąkniętym wiarą w czarną i białą magię, tarota i cygańskie zabobony. Wraz z młodą angielską guwernantką rozpoczyna w tajemnicy przed mężem własne dochodzenie, o wiele skuteczniejsze i niebezpieczniejsze niż metody rodzącej się właśnie kryminalistyki. Co jest kluczem do identyfikacji sprawcy? Czy szokujące fotografie zamordowanej? Czy może dziwna atmosfera panująca w jej rodzinie?

źródło opisu: Świat Książki

betina360 | 2014-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Spodziewalam sie czegos wiecej po tej ksiazce ale coz niby jest watek kryminalny i trwa dochodzenie lecz wszystko jakos tak wolno i dziwnie moze dlatego ze to jednak nie sa czasy wspolczesne.

Kazik | 2017-08-27
Na półkach: Przeczytane, Amerykańska
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Gdy w parku zostają znalezione zwłoki osiemnastoletniej dziewczyny, Inspektor już widzi swoim bystrym oczkiem, że to idealna okazja, by wykorzystać wszystkie nowinki znane stawiającej coraz pewniejsze kroki kryminalistyce, która niedawno wyszła z etapu raczkowania. Tymczasem żona Inspektora, pół-Węgierka, pół-karta tarota, ani myśli pozostawić tajemnicze morderstwo w rękach policji. W śledztwie ściera się logika z intuicją, zdobycze nauki z gusłami - czy dwie ekipy śledcze o kompletnie odmiennych pomysłach na poszukiwanie zbrodniarza będą sobie tylko przeszkadzać, czy nawzajem uzupełniać? Co ostatecznie okaże się mieć większe znaczenie dla świedztwa - ekskrementy znalezione przy zmarłej, czy figa w jej żołądku?

Ta książka mogłaby się udać. Jody Shields ewidentnie zrobiła zacny risercz, starając się odzworować Wiedeń z początku XX wieku - pierwsze strony uginają się od informacji o ówczesnych metodach śledczych, nie brakuje wtrętów o subkulturze cyklistek, kawiarnianych deserach,...

violabu | 2013-02-20
Przeczytana: 2001 rok

Skuszona okładką z "Judytą" Klimta sięgnęłam po "Cienie Wiednia" z dreszczykiem emocji, oczekiwaniem na tajemnicze miasto, czasy secesji i do tego zagadka kryminalna! Jakież było moje rozczarowanie, gdy okazało się, że książka napisana jest bez pasji, płytko, a rozwiązanie sekretu morderstwa bezsensowne.
Nie polecam.

Caila | 2015-10-17
Przeczytana: 10 października 2015

Cienie Wiednia, debiut pani Shields jako autorki powieści detektywistycznej, która ma na swoim koncie książki poświęcone modzie, kilka scenariuszy, a także była redaktorką. Odbija się to niestety na książce, język przypomina swoją strukturą ten używany w reportażach, z początku ciężko było mi sie do niego przyzwyczaić. Jak udało mi się to po 3 rozdziałach muszę przyznać, że było kilka interesujących elementów, dzięki którym brnęłam dalej, mianowicie postać Erzsébet, żony inspektora prowadzącej śledztwo na własną rękę poza oficjalnym trybem policji, opisy zabobonów i praktyk stosowanych przez osoby wierzące w magię, duchy i czary (spodobały mi się opisy kart tarota) oraz elementy kryminalistyczne odnoszące się do oceny zeznań i zachowań świadków. I to oceniam na plus. Minusy przynoszą ze sobą: dłużąca się i stojąca prawie w miejscu akcja, wspomniany wcześniej język oraz zakończenie śledztwa.. Rozwiązanie zagadki psuje efekt całości, jest tak opisane, że czytając pogubiłam się o co...

alessa | 2015-02-19

Pierwsze trzy rozdziały pochłonęłam, im dalej tym było gorzej. Nie dobrnęłam do końca, wolałam ten czas poświęcić na naukę do sesji - a to ZDECYDOWANIE o książce dobrze nie świadczy. Stanowczo nie polecam.

monasco | 2015-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2015

Nostalgiczna, pełna przesądów, dziwnych wierzeń, kolorów i zapachów Wiednia. Pięknie nakreślone tło dla zagadki... której jakby nie było. Zakończenie sprawiło mi ogromny zawód. Wielka szkoda.

magdalena | 2013-05-14
Przeczytana: 14 maja 2013

Mam z tą książką spory problem. Wątek kryminalny rozczarowujący, mało wciągający i naprawdę kiepsko zakończony. Za to bardzo zaciekawiły mnie opisy jedzenia. Myślę,że gdyby książka skupiła się tylko na opisie smakołyków i życia w Wiedniu z początków wieku byłaby naprawdę ciekawa. Bo momentami bywało smacznie. Szkoda,że tylko momentami, i nie w głównym wątku.

Veronica_Franco | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Nie jestem miłośniczką kryminałów, ale zachęcona obietnicą, że akcja rozgrywa się w mrocznej atmosferze Wiednia początku wieku zapoznałam się z tą pozycją. Książka mnie jednak znudziła i w żadnej mierze nie zaspokoiła pokładanych w niej oczekiwań.

Witold_Góral | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Świetna książka, poza zakończeniem z innej bajki.

Małgosia | 2018-07-08