Śmierć miłości, czyli (anty)poradnik o tym, dlaczego boimy się kochać

Okładka książki Śmierć miłości, czyli (anty)poradnik o tym, dlaczego boimy się kochać Anna Czyrska
Anna Czyrska Wydawnictwo: Wymownia poradniki
poradniki
Wymownia
2017-01-01
2017-01-01

Miałam podobne poglądy co autorka.
Z doświadczenia wiem, że ciężko było odnaleźć tego Jedynego.
Krótka książka aż chciałoby się więcej.
I nie piszę tego tylko dlatego, że znam autorkę.

Miałam podobne poglądy co autorka.
Z doświadczenia wiem, że ciężko było odnaleźć tego Jedynego.
Krótka książka aż chciałoby się więcej.
I nie piszę tego tylko dlatego, że znam autorkę.

Poradnik nie jest moją ulubioną formą, ale ten nie był taki zły. Styl autorki jest lekki, bezpośredni i z humorem. Używa wielu wyrazistych porównań. Każdy rozdział kończy się pytaniami do czytelnika.W każdym z nich autorka zadaje nam minimum dwa, trzy pytania, na które chce, żebyśmy odpowiedzieli na przykład w wolnej chwili. Pytania te poruszają dość ważne kwestie, które pomagają odkryć siebie. Jednak nie wszystko mi się podobało. Z tego względu, że ja inaczej patrzę na świat momentami miałam dość czytania bo poglądy autorki były sprzeczne z moimi.

Cała recenzja na moim blogu http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/2017/02/9-recenzja-smierc-miosci-czyli.html

Doświadczanie braku miłości rodzi wiele pytań. Sami wybieramy bycie singlem, czy też świat robi z nas samotników? Jak pojmujemy wolność, a jak bezpieczeństwo? Czy jesteśmy ofiarami technicyzacji relacji, czy też świadomie i celowo uciekamy w świat wirtualny? Czy miłości można się nauczyć?Między innymi na te pytania stara się odpowiedzieć autorka.

Muszę przyznać, że nie jestem zwolenniczką poradników więc już od razu powinniście mi wybaczyć, że będę bardziej marudzić niż wychwalać.

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to to, że ja i autorka to dwie różne strony medalu. Z tego względu, że ja inaczej patrzę na świat. Momentami miałam dość czytania tych, że tak powiem wypocin, bo były one sprzeczne z moim postrzeganiem świata.

Skupia się głównie na byciu singlem i jego przyczynami. Owszem, może to być technologia. Ale kurde, nie można wszystkiego zwalać na Internet! Ile par poznaje się przez portale społecznościowe? Ile przyjaźni zawiera się między innymi przez Internet? Tak jak i ja, blogerka, jedna na milion innych. A udało mi się poznać z kilkoma innymi dziewczynami, między innymi poprzez wygrane w konkursie, facebook, czy tez Targi Książki w Krakowie. Niektórzy po prostu nie szukają drugiej połówki, bo tak jest im wygodniej, a jak czekają na księcia z bajki, czy księżniczkę to życzę powodzenia.
Dość krótkie rozdziały i jest ich dość sporo (20). W dodatku w każdym z nich autorka zadaje nam minimum dwa, trzy pytania, na które chce, żebyśmy odpowiedzieli, niekoniecznie teraz, zaraz, ale na przykład w wolnej chwili.

Odebrałam również coś takiego, że każda kobieta ma instynkt macierzyński. I wiecie co? Z tym również się nie zgadzam. Ile kobiet porzuca swoje narodzone ledwo dzieci w szpitalach? Ile matek zabija je dokonując aborcji, łykając tabletki, które zabijają płód? To jest instynkt? Nie. I co do tego jestem pewna i mogłabym godzinami się sprzeczać.

Sądzę, że ten poradnik będzie idealny dla osoby z podobnymi poglądami do autorki. Zdaje sobie sprawę, że nie będzie tak łatwo znaleźć kogoś z podobnym tokiem myślenia, ale warto spróbować. Ja niestety do tego grona nie należę i raczej nigdy nie będę. Także polecam się dobrze zastanowić przed sięgnięciem po lekturę. Ogólnie ten poradnik nie przypadł mi do gustu kompletnie. Jeżeli jednak skusicie się na ten poradnik, życzę Wam miłej lektury.

Muszę przyznać, że nie...

Sama nie wiem, co mogę napisać o tym krótkim poradniku, bo mam co do niego mieszane uczucia. Bardzo mieszane: od "on jest kiepski" do "on jest dobry". Więc moja opinia dotycząca tej książki będzie pewnie dość dziwaczna.

Każdy rozdział kończy się pytaniami do czytelnika. To akurat uważam za atut książki. Pytania wydają się dość zwykłe, takie, które mógłby zadać znajomy, lecz równocześnie poruszają dość ważne kwestie i jeśli będziemy wobec siebie szczerzy, to odpowiedzi na te pytania pomogą nam odkryć siebie.

Trudno mi się zgodzić z większością tez w poradniku. Moje postrzeganie świata jest całkiem inne niż autorki. Nie uważam, by facet był całym złem na tym świecie i by mu chodziło tylko o jedno.

W jednym, głównym punktem z autorką się zgadzam. Teraz jest coraz więcej singli na świecie. I pewnie ma autorka rację mówiąc, iż to wina technologii. Jednocześnie tej racji nie ma, bowiem poznawanie ludzi przez internet również może przynieść na przyjaciół na całe życie, czy też partnerów. Internet, różne aplikacje do poznawania ludzi nie jest taki zły jak się autorce wydaje i naprawdę, naprawdę może pomóc w relacjach między ludzkich. Dla kogoś, kto się boi rozmawiać z nieznajomym o wiele łatwiej zacząć rozmowę w sieci, gdzie wydaje mu się, że on sam jest nieznajomym.

Czy bycie singlem jest modne? W pewnym sensie... bycie samotnym nie jest już na pewno tak piętnowane jak dawniej. Czy to źle? Nie, nie wydaje mi się.

Dla autorki każda kobieta ma instynkt macierzyński. Przynajmniej ja tak odebrałam. A każdy facet myśli tylko o jednym. A mi się zawsze wydawało, iż ludzie są różni i każdy ma inne plany, marzenia, instynkty. Nie da się nikogo zaszufladkować. I mam nadzieję, że tak jest.

Uważam, iż poradnik też jest idealny dla kogoś z "starej daty", kto ma podobne poglądy jak autorka. Myślę, że młodzi, samotni ludzie, którzy doskonale znają się z technologią i ją lubią, nie znajdą rad, z których mogliby skorzystać.

Zdecydowanie nie jestem grupą docelową tego poradnika. Lecz widzę w nim kilka atutów, dzięki którym książka zyskuje na wartości. Pytania, krótkie rozdziały, możliwość zastanowienie się nad słowami autorki...

Książka nie jest dla mnie, ale może jest skierowana do Was.

Książka porusza kilka tematów: poszukiwanie miłości przez internet, problemy z samodzielnością, poszukiwanie ideału, nadmiar oczekiwań połączony z brakiem pracy nad sobą, pornografia w życiu młodych, życie klubowe itp - zatem mówi o tym, co typowe dla pokolenia 20-40 - latków. Poradnik bardzo współczesny i dostosowany do życia młodego pokolenia. Ciekawa, dość surowa i przez to prawdziwa analiza współczesności. Warto przeczytać.

• Przeczytane w 2017 r
  • Zaczytajmy się
  • Przeczytam 100 książek
  • Woblink
  • 07.Pdf+

Dodaj cytat z książki Śmierć miłości, czyli (anty)poradnik o tym, dlaczego boimy się kochać