Śmierć miłości, czyli (anty)poradnik o tym, dlaczego boimy się kochać

Wydawnictwo: Wymownia
poradniki
LawendowePole

Poradnik dla niej i dla niego. „Miłość - często mylimy ją z przyjemną emocją, którą odczuwamy po zjedzeniu czekolady.” Czy jednak na tym polega sens bycia razem? Doświadczanie braku miłości rodzi wiele pytań. Sami wybieramy bycie singlem, czy też świat robi z nas samotników? Jak pojmujemy wolność, a jak bezpieczeństwo? Czy jesteśmy ofiarami technicyzacji relacji, czy też świadomie i celowo...

Poradnik dla niej i dla niego.

Doświadczanie braku miłości rodzi wiele pytań. Sami wybieramy bycie singlem, czy też świat robi z nas samotników? Jak pojmujemy wolność, a jak bezpieczeństwo? Czy jesteśmy ofiarami technicyzacji relacji, czy też świadomie i celowo uciekamy w świat wirtualny? Czy miłości można się nauczyć? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autorka, która od lat pracuje z singlami, parami w wolnych związkach i styka się z licznymi małżeństwami. Do poświęcenia się tej tematyce przygotowały ją studia z zakresu nauk o rodzinie, praca zawodowa, a także liczne obserwacje poczynione podczas prowadzenia swych autorskich warsztatów dla singli – Projektu „Familiologia”. Jest doskonałą obserwatorką życia społecznego i zjawisk właściwych dla świata wirtualnego. Autorka „Level Empire” oraz „Zero” jak zawsze chce pomóc czytelnikom w stworzeniu trwałych i wartościowych związków i przekonuje ich, że kultura hedonizmu nie jest kulturą miłości. Prezentowana książka jest poradnikiem bardzo nietypowym, dlatego właśnie nosi nazwę (anty)poradnika. Czytelnik nie znajdzie w niej bowiem wielokrotnie powielanych dobrych rad, gładkich formuł, które niczym zaklęcia mają przenieść go w świat wiecznie roześmianych zakochanych. Autorka, poprzez surową analizę życia społecznego i relacji międzyludzkich cechujących XXI wiek, każe czytelnikowi uczciwie spojrzeć w lustro, co jest pierwszym warunkiem skutecznego budowania związku z drugim człowiekiem.

Styl jej wypowiedzi przypada wielu osobom do gustu, gdyż łączy w sobie bezpośredniość z obrazowością. Autorka ze swobodą i humorem wyjaśnia między innymi dlaczego „dzisiejsze związki przypominają sushi” („Aby zrobić sushi, trzeba się namęczyć. Z wyrwaniem laski jest podobnie. W jednym i drugim przypadku wysiłek kończy się zaraz po konsumpcji.”) Nie bojąc się wyrazistych porównań i przemawiając wprost do wyobraźni swych czytelników, Anna Czyrska pomaga przede wszystkim zrozumieć przyczyny samotności, a dopiero w dalszej kolejności proponuje skorzystać z odpowiedniego przepisu na miłość.

Spis treści

Wstęp

1. Małżeństwo jako dramat, czyli dlaczego współczesny świat nazywa ciebie singlem

2. Dlaczego nie potrafisz poznać drugiego człowieka, czyli komunikacja między dwojgiem ludzi

3. Jeśli jesteś singielką, to pewnie nie z własnego wyboru – kobiety singielki i ich troski

4. Jeśli jesteś singlem, to prawdopodobnie z własnego wyboru – mężczyźni i ich problemy, a raczej ich pozorny brak

5. Brak wiedzy na temat uczuć doprowadza do tego, że milczenie staje się jedynym komunikatem

6. Brak zaangażowania sprawia, że relacja przypomina sushi – musi zostać skonsumowana na świeżo

7. Ta jedyna czy łąka pełna kwiatów? Rozważania o stracie i wyborze.

8. Czym jest miłość, czyli różnica między miłością a wejściem w związek

9. Poznanie drugiego człowieka

10. Złudne poszukiwanie ideału, czyli dlaczego oczekujemy idealnych ludzi, choć sami tacy nie jesteśmy

11. W kierunku osobowości dojrzałej, czyli między kloszem rodziców a dorosłością

12. Technologia kontra uczucia, czyli dlaczego ludzie odczuwają wstyd kiedy mówią o uczuciach

13. Wpływ nierówności ekonomicznej na relacje międzyludzkie

14. Decyzja o tym, czy pójdę na piwo wydaje się łatwiejsza niż decyzja o długim związku

15. Różne rozumienie związków i relacji międzyludzkich

16. Pozytywne i negatywne aspekty bycia w związku

17. Miłość z portalu, czyli flirty i seks oraz kiepskie podrywy

18. Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą

19. Czy istnieje coś takiego, jak zaburzenie w postaci braku uczuć?

20. Czy możesz nauczyć się miłości?

Zakończenie

źródło opisu: http://woblink.com/e-book,zdrowie-i-uroda-wymownia...(?)

źródło okładki: http://wymownia.pl/pisanie/

Magdalena | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Sama nie wiem, co mogę napisać o tym krótkim poradniku, bo mam co do niego mieszane uczucia. Bardzo mieszane: od "on jest kiepski" do "on jest dobry". Więc moja opinia dotycząca tej książki będzie pewnie dość dziwaczna.

Każdy rozdział kończy się pytaniami do czytelnika. To akurat uważam za atut książki. Pytania wydają się dość zwykłe, takie, które mógłby zadać znajomy, lecz równocześnie poruszają dość ważne kwestie i jeśli będziemy wobec siebie szczerzy, to odpowiedzi na te pytania pomogą nam odkryć siebie.

Trudno mi się zgodzić z większością tez w poradniku. Moje postrzeganie świata jest całkiem inne niż autorki. Nie uważam, by facet był całym złem na tym świecie i by mu chodziło tylko o jedno.

W jednym, głównym punktem z autorką się zgadzam. Teraz jest coraz więcej singli na świecie. I pewnie ma autorka rację mówiąc, iż to wina technologii. Jednocześnie tej racji nie ma, bowiem poznawanie ludzi przez internet również może przynieść na przyjaciół na całe życie, czy też...

agaa112 | 2017-02-21
Przeczytana: 2017 rok

Poradnik nie jest moją ulubioną formą, ale ten nie był taki zły. Styl autorki jest lekki, bezpośredni i z humorem. Używa wielu wyrazistych porównań. Każdy rozdział kończy się pytaniami do czytelnika.W każdym z nich autorka zadaje nam minimum dwa, trzy pytania, na które chce, żebyśmy odpowiedzieli na przykład w wolnej chwili. Pytania te poruszają dość ważne kwestie, które pomagają odkryć siebie. Jednak nie wszystko mi się podobało. Z tego względu, że ja inaczej patrzę na świat momentami miałam dość czytania bo poglądy autorki były sprzeczne z moimi.

Cała recenzja na moim blogu http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/2017/02/9-recenzja-smierc-miosci-czyli.html

Tylkomagiaslowa | 2017-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Doświadczanie braku miłości rodzi wiele pytań. Sami wybieramy bycie singlem, czy też świat robi z nas samotników? Jak pojmujemy wolność, a jak bezpieczeństwo? Czy jesteśmy ofiarami technicyzacji relacji, czy też świadomie i celowo uciekamy w świat wirtualny? Czy miłości można się nauczyć?Między innymi na te pytania stara się odpowiedzieć autorka.

Muszę przyznać, że nie jestem zwolenniczką poradników więc już od razu powinniście mi wybaczyć, że będę bardziej marudzić niż wychwalać.

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to to, że ja i autorka to dwie różne strony medalu. Z tego względu, że ja inaczej patrzę na świat. Momentami miałam dość czytania tych, że tak powiem wypocin, bo były one sprzeczne z moim postrzeganiem świata.

Skupia się głównie na byciu singlem i jego przyczynami. Owszem, może to być technologia. Ale kurde, nie można wszystkiego zwalać na Internet! Ile par poznaje się przez portale społecznościowe? Ile przyjaźni zawiera się między innymi przez Internet? Tak jak...

LawendowePole | 2017-01-02
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Książka porusza kilka tematów: poszukiwanie miłości przez internet, problemy z samodzielnością, poszukiwanie ideału, nadmiar oczekiwań połączony z brakiem pracy nad sobą, pornografia w życiu młodych, życie klubowe itp - zatem mówi o tym, co typowe dla pokolenia 20-40 - latków. Poradnik bardzo współczesny i dostosowany do życia młodego pokolenia. Ciekawa, dość surowa i przez to prawdziwa analiza współczesności. Warto przeczytać.

zaczytanabella | 2017-01-06
Mirame | 2017-01-07