Arktyczna przygoda

Cykl: Artemis Fowl (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
Artemis Fowl : the Arctic incident
magia, elfy, skrzaty, młody geniusz

Inne wydania

Kto zaopatruje przestępczą organizację goblinów w zakazane, ludzkie źródła energii? Holly Nieduża, oficer elitarnej jednostki Sił Krasnoludzkiego Reagowania, nie ma wątpliwości, że stoi za tym wróg numer jeden, trzynastoletni Artemis Fowl. Ale czy tak jest naprawdę? Artemis ma własne problemy: jego ojciec jest zakładnikiem rosyjskiej mafii i tylko cud mógłby go uratować. Genialny plan to za mało. Być może tym razem to Artemis potrzebuje pomocy...

ChicaDeAyer | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Postanowiłam nadrobić to, czego nie udało się zrobić kilka lat temu - sięgnęłam po kontynuację przygód młodego geniusza, licząc na przyjemne spędzenie czasu w świecie, gdzie rzeczywistość styka się z magią.

Cóż, nie mogę postawić znaku równości między pozycjami. Nie wiem czy jestem przy tym obiektywna, bo być może na moje postrzeganie ma wpływ ciepły stosunek do pierwszej części sagi i fakt, że czytałam ją w dzieciństwie. Ale właśnie książka otwierająca cykl znacznie bardziej przypadła mi do gustu. Tutaj mniej jest tego humoru, błyskotliwych dialogów, czaru magicznego uniwersum (co tym bardziej dziwi, zważywszy na to że lwia część akcji ma miejsce w świecie Małego Ludu).
Sam przebieg zdarzeń też jest bardzo przewidywalny i mniej zajmujący niż w poprzedniczce.

Chyba wyrosłam już z takich pozycji - zastanawiam się czy jest sens sięgać po kontynuację. Może lepiej będzie jeśli ta saga będzie mi się kojarzyła z uczuciami, które towarzyszyły przy okazji lektury tomu pierwszego (kiedy...

Zaczytana | 2014-02-07
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Nie ma to jak zanurzyć się w świecie wróżek.

Justilla | 2010-08-14
Przeczytana: 2006 rok

Dziwnym trafem tak się stało, że swoją przygodę z serią Artemis Fowl zaczęłam od tego tomu - drugiego tomu - gdyż jego właśnie miałam w domu. Dlatego swobodnie mogę stwierdzić, że pan Colfer pisał tak, że choć nie wiedziałam o co chodziło ze wspomnieniami Holly o porwaniu, to nie przeszkodziła mi to w przeczytaniu całej książki i zachwyceniu się nią.

Wszystko pisane jest prostym językiem, pojęcia technologiczne wplecione są w taki sposób, że nie idzie ich nie zrozumieć, na dodatek docinki między takimi bohaterami jak Bulwa, Artemis, Holly, Ogierek i Mierzwa sprawiają, że śmiejemy się co kilka stron.

W całej serii Artemis Fowl charakterystyczny jest dowcip, nawet w ciężkich sytuacjach, czasem niemal absurdalne utarczki słowne i komiczne sytuacje. Nie brak jednak poważnych niebezpieczeństw i misji - zwykle opanowania sytuacji tak by ludzie nie dowiedzieli się o istnieniu wróżek.

Książkę czyta się szybko i lekko, z zapartym tchem i chęcią na więcej. Bohaterowie są dobrze opisani o...

Marika | 2013-12-19

POLECAM!!!
Każdy kto uwielbia fantastykę powinien przeczytać całą serie. Żadna część nie odbiega od fenomenalnego poziomu a co więcej nie zanudza a wręcz przeciwnie cały czas rozbawia :).
Szczerze polecam, jeśli ktoś nie czytał w dzieciństwie to myślę że teraz też będzie się świetnie bawił, a co nam dorosłym szkodzi jeszcze raz poczuci się jak dziecko :)?? Ta książka daje taką możliwość, pozwala zapomnieć że jest tylko "realny" świat...

aktorka246 | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 16 marca 2014

Druga część przygód trzynastoletniego geniusza - Artemisa Fowla. Tym razem musi zmierzyć się z mafią by odzyskać swego ojca. W świecie wróżek też nie jest różowo. Ktoś sprzedaje goblinom broń z ludzkimi bateriami. Jedyną osobą która może im pomóc jest.... Artemis, wróg nr 1 dla Kapitan Holly Niedużej.
Czy uda się im rozwiązać tą zagadkę zanim będzie za późna? Czy uratują Ojca Artemisa?
Cóż, to już musicie przeczytać.
Dla mnie ta część była lepsza od 1 choć czytałam ją już dawno.Gdybym była młodsza pewnie szalała bym za nią, a tak była tylko dobra, ba, nawet bardzo dobra.Nie wiem co mogę o niej jeszcze napisać.
Polecam każdemu nie zależnie od wieku,płci i wyznania. Po prostu musicie przeczytać

Leelunia | 2012-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Ciąg dalszy przygód Artemisa i kapitan Holly Niedużej oraz ich przyjaciół (i nieprzyjaciół). Ktoś, kto czytał pierwszą część, może się zdziwi, kiedy napiszę, że młodociany przestępca, zwracając się do pięknej pani kapitan, powiedział:"ee...", a przecież "to nawet nie jest słowo".
Co to może oznaczać??? Przekonajcie się sami! Zachęcam!

Violla92 | 2014-09-19
Przeczytana: czerwiec 2009

Przyjemna fantasy dla młodych czytelników.

Kinga | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

Z drugiej części serii dowiadujemy się, że Artemis - chłopiec o najwyższym IQ w Europie, potrafi jednak wykrzesać z siebie ludzkie uczucia empatii. Towarzyszymy mu w próbach odbicia zaginionego przed laty ojca z rąk rosyjskiej mafii oraz w trakcie podróży do wnętrza Ziemi w celu stłumienia powstania goblinów i przeszkodzenia dwóm zbuntowanym wróżkom w próbie przejęcia władzy nad dwoma światami.

Jakościowo druga część przypomina pierwszą. Nadal jest to całkiem przyjemna bajka, która bawi dialogami i osobliwymi istotami, ale miejscami otwiera nam oczy na problemy świata rzeczywistego, takie jak działalność mafii, porwania dla okupu.

P.S.
Chciałabym mieć swojego własnego Butlera.

Druga część sagi, w której okazuje się, że ten zarozumiały i pewny siebie nastolatek zaczyna pokazywać się od swojej lepszej strony. Uważam że książka jest równie świetna jak pierwsza (a może i bardziej) i polecam wszystkim- i tym młodszym i starszym!

shadow | 2011-01-04
Przeczytana: 2008 rok

To druga część bardzo popularnej i lubianej serii przygód o nastoletnim geniuszu i tajemniczym świecie wróżek, goblinów, elfów, itp.
Tym razem młody Artemis nie próbuje atakować Małego Ludu, elfy są jednak zmuszone same prosić o pomoc swojego wroga numer jeden. W podziemnym świecie dochodzi do konfliktu wśród stworzeń tam żyjących. Nieprzyjemne, głupie gobliny nie są zainteresowane dalszym utrzymaniem przy władzy elfów, ginie nowoczesny sprzęt, sabotaże są coraz częstsze. Mały Lud zmuszony jest odnowić swoje kontakty z Artemisem. Ten zgadza się pomóc, ale przecież nie za darmo.

Czego zażąda Artemis? Jak długo będzie zajmował się przestępczą działalnością? Czy uda mu się naprawić sytuację w swojej rodzinie? A może zaprzyjaźni się ze znaną nam już kapitan Holly Niedużą, kapitanem Bulwą czy krasnalem - kleptomanem???

Wspaniałe zwroty akcji, niesamowity opis nowoczesnych technologii, mnóstwo humoru, napięcia, ironii. Jeśli czytałeś "Artemisa Fowl'a", gwarantuje, że sięgniesz i po tę...