Amulet z Samarkandy

Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Cykl: Trylogia Bartimaeusa (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
The Amulet of Samarkand
Bartimaeus, fantasy, young adult
Jola

Magowie rządzą Londynem, stolicą potężnego imperium. Kiedy Nathaniel miał pięć lat, został sprzedany przez rodziców rządowi, by szkolił się na maga. To jego zaszczytne przeznaczenie. Ale chłopiec wcale nie czuje się zaszczycony. Jego życie wypełnia samotność i wymagania okrutnego, zimnego czarodzieja z magicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Choć uczy się pilnie i ma niezwykły dar. Jedno...

Magowie rządzą Londynem, stolicą potężnego imperium.

Jedno fatalne wydarzenie zmienia jego życie. Straszliwie upokorzony poprzysięga zemstę. Przyzywa zaklęciem Bartimaeusa, liczącego sobie pięć tysięcy lat dżinna czwartego poziomu. I nakazuje mu wykraść opętanemu żądzą władzy mistrzowi magii potężny amulet. Ale ani dżinn, ani chłopiec nie przeczuwają prawdziwej mocy Amuletu z Samarkandy…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

Monika Szulc | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Magowie rządzą Londynem, posiadają nie tylko moc, ale i wpływy polityczne. Pozostałą część społeczeństwa lekceważą i uważają za zwykłe pospólstwo. Nataniel ma dopiero dwanaście lat, ale dorastał w środowisku chłodnym i pozbawionym głębszych uczuć. Pewne zdarzenie doprowadza go do ostateczności i kierowany potężnym pragnieniem zemsty, przywołuję Bartimaeusa i żąda od niego, by zdobył Amulet z Samarkandy. Od tej chwili bohaterów czeka ciąg nieprzewidywalnych zdarzeń, bo Amulet ma potężną moc, a chętnych na ten wyjątkowy artefakt jest wielu.

Moment przywołania demona, a ściślej mówiąc dżina, rozpoczyna ciekawą i zagadkową przygodę dwójki, całkowicie różniących się od siebie bohaterów. Z jednej strony mamy liczącego sobie pięć tysięcy lat Bartimaeusa, którego przeszłość naznaczona jest okrucieństwem i przemocą. Niezwykle potężny, liczne umiejętności z pewnością zaskoczą czytelnika, a swoją osobowością i urokiem, który jednak posiada, podstępnie zyska sympatię. Nathaniel jak na swój...

Wilcza | 2015-01-01

Biorąc do ręki miałam nadzieję na ciekawe fantasy z którym będę mogła rozerwać się nieco siedząc w fotelu z filiżanką kawy w ręce. Dostałam więcej. Poznałam dżina z nietypowym, ironicznym podejściem do świata, zapatrzonych w siebie magów i świat pełen sekretów. Można by pomyśleć- nic wielkiego, kolejna dobra książka. A jednak jest w niej coś więcej, coś za co podziwiam autora i co trudno mi określić. Nie widziałam jeszcze czegoś takiego. Nie znosiłam Nathaniela, głównego bohatera. Wściekałam się wraz z Bartimaeusem, śmiałam się z jego złośliwych komentarzy, ale też czasem robiło mi się żal chłopaka. Autor doskonale potrafi oddać złożoność ludzkiego charakteru, oraz wpływu jaki ma na niego wychowanie.

VioletLagoon | 2010-02-10
Na półkach: 2009 i wcześniej

Ciekawa książka ukazująca magię z nieco innej perspektywy niż np. w Harrym Potterze. Wciągnęła mnie. Polecam miłośnikom fantasy, przygody i intrygi.

EmaxDomina | 2013-10-04
Na półkach: Fantastyka
Przeczytana: marzec 2009

Bardzo dowcipne. Dżin został wywołany przez raczkującego czarodzieja i wplątany w intrygi między ludźmi. Autorowi udało się przeprowadzić mnie przez książkę i nie pozwolić mi na sympatyzowanie z bohaterami. Ani zawzięty Nathaniel, ani cyniczny Bartimaeus nie wzbudzili we nie ciepłych uczuć, a jednak byłam ciekawa dalszych tomów serii (która przeczytałam oczywiście). No i ten pomysł, żeby centra czarodziejskie były w Londynie i… Pradze (pewno to się Anglikowi wydało bardzo śmieszne)

Amelia | 2012-03-28
Na półkach: A- Ulubione

Mmm...najlepsza trylogia jaką w życiu czytałam. Ktoś może powiedzieć, że jest dziecinna, że żarty są denne, lecz ja i tak odpowiem, że jest najlepsza na świecie. Wciąga w świat inny, w którym magia jest traktowana jak coś normalnego. Genialne.

Natalia Górska | 2014-12-07
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 2006 rok

Pamiętam jakie pozytywne uczucia towarzyszyły mi, gdy zapoznawałam się ze stronami tej opowieści. Było to już kilka lat temu. Lekka, dobrze napisana, a co ważniejsze-zapamiętana. Polecam wielbicielom magii ;)

Basia | 2014-09-18

Ta książka na pewno zostanie na długo w mojej pamięci. Uwielbiałam rozdziały Bartimeusa. Książka jest lekka i zabawna. Polecam każdemu na oderwanie się od rzeczywistości :)

Hikki | 2012-08-15
Przeczytana: 15 lipca 2012

Nietypowy główny bohater, rozbrajające wyjaśnienia, zagadki, uniki, trochę humoru. Naprawdę ciekawa lektura zarówno dla młodszej młodzieży, jak i dla starszej.

Fey | 2011-07-05
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: grudzień 2010

Jedna z moich ulubionych książek tego typu. Skierowana ewidentnie do młodszej młodzieży, ale mnie nadal odpowiada, najwyraźniej pozostało we mnie coś z dziecka. A jednocześnie przypadł mi do gustu prosty fakt, iż powieść zdaje się być odpowiedzią na HP. Dość pokrętną, swoją drogą. Ach, i nie należy zapominać o Bartimaeusie!

Smolipaluch | 2011-10-09
Przeczytana: 2007 rok

Bardzo ciekawa i oryginalna książka która wychodzi poza ramy tolkienowskiego naśladownictwa w fantasy, czytałem ją z ogromną przyjemnością.