Paradyzja

polska sf sf socjologiczna antyutopia klasyka polskiej sf
fantastyka, fantasy, science fiction
2004-01-01
polska sf sf socjologiczna antyutopia klasyka polskiej sf

Mam pewne zaległości w klasyce sci-fi. W ramach ich nadrabiania wziąłem się za "Paradyzję". No i okazało się, że nie bez powodu jest to powieść uznawana za jedną z najlepszych autorstwa Zajdla i jedną z ciekawszych pozycji polskiej fantastyki w ogóle.

Najlepsze rzeczy w tej książce to kreacja świata przedstawionego i pewne niuanse fabularne. Nietrudne do wychwycenia są...

Dzieło wybitne. Czytając tę książkę czułem się, jakbym miał przyjemność obcowania z powieścią Asimova, pisaną przez owego autora na zesłaniu w PRL.

Kolejna wizja "niby" szczęśliwego i wspaniałego świata okraszona w sosie Science-Fiction. Mimo, że kolejna to jednak odmienna od pozostałych, więc nadal potrafi wciągnąć czytelnika i przestrzec go przed "rajem" ustrojów totalitarno-komunistycznych.

Obok "Wrońca", "Paradyzja" mogłaby wejść do lektur szkolnych. Świetny materiał na pogadanki o czasach PRL-u.

Dobre daje do myslenia i przypomina mi czasy socjalizmu.

Chyba moja ulubiona książka Zajdla. W zasadzie jest o tym o czym każda - o kłamstwie, na którym są budowane przez "rozumiejących" potrzeby społeczeństwa inżynierów społecznych utopie. To co odróżnia tę od pozostałych są nieco inaczej położone akcenty. Tak samo warto sięgnąć po nią, jak po inne powieści tego Autora.

plus:
- dobra analogia komunizmu, Żelaznej Kurtyny i zapędów wszelakich 'władców' w ogólności;
minus:
- perspektywa ludzkiego oporu przedstawiona, ale kilka innych opcji chyba pominiętych;

"Rok 1984" w kosmosie z bardzo widoczną aluzją do ZSRR. Bardzo dobra końcówka. Jak ta książka przedostała się przez cenzurę?

Książka z kluczem tylko tak oczywistym, że czasami nie miałem z niej frajdy. Może to efekt "ubogiej siostry" po Limes inferior. Cóż i tak warto spróbować. Czas się przyzwyczajać..

Na półkach: , , , ,

I jak tu nie lubić Zajdla, jak się lubi tego typu antyutopie. Najlepsza po rewelacyjnym „Limes inferior”.
Kolejna wizja świata przyszłości gdzie wszystko teoretycznie funkcjonuje idealnie, ale w praktyce jest zdecydowanie inaczej.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, Paradyzja sztuczna planeta stworzona ze statków kosmicznych transportujących kolonistów;
- jasne przesłanie,...

Dyskusje

3 085