Paradyzja

Janusz Andrzej Zajdel Wydawnictwo: fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2004-01-01
1984-01-01
polska sf sf socjologiczna antyutopia klasyka polskiej sf

więcej Więcej

Napisana kilkadziesiąt lat temu, ale bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Daje do myślenia.

Krótka, więc szybko i przyjemnie się czyta. Koncept spójny, ale nie ma tu jakiejś wielkiej tajemnicy. Widać, że przyszedł autorowi do głowy jakiś pomysł i przedstawił go pod płaszczykiem fabuły. Postacie nijakie, ale są tu one stricte tłem dla przedstawionej wizji świata.
Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę z kontekstu historycznego i realiów w jakich powstała ta...

krótka, zwięzła antyutopia wraz z ciekawą myślą, że jeśli o czymś nie wiemy, nie zdajemy sobie sprawy z danych ograniczeń, to nasze szanse na ich pokonanie są bardzo nikłe.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa, o dziwo bardzo lekka i przyjemna, spodziewałem się czegoś zgoła innego. Zdecydowanie na +. Jedyne zastrzeżenie, jakie mam to to, że zakończenie jest otwarte. Czyli jak dla mnie autor nie wiedział jak zakończyć książkę. Nie lubię takich zakończeń. "No a teraz czytelniku sam sobie wymyśl co i jak bo mi się nie chce."

Nieco słabsza niż ''Limes Inferior'', nadal jednak satysfakcjonująca i wciągająca, chętnie i lekko doczytałem końca.
Autor i jego trafna krytyka systemu w którym żył i tworzył, jest równie aktualny co dziś. Co daje tylko kolejny już dowód niezmienności ludzkiej nikczemności, skorumpowania i chęci kontroli nad innym człowiekiem.

Nowy wspaniały świat innaczej

Proszę się nie zrażać tymi szczegółowymi opisami, wprowadzeniami i wyjaśnieniami świata Paradyzji. Ocenić ją można dopiero po przeczytaniu.

Fantastyczna !!!
Powieść o manipulacji, inwigilacji, cenzurze, kłamstwie, propagandzie, mistyfikacji, pragnieniu wolności i walce z systemem.
Prawdopodobnie była to krytyka komunizmu ale dziś też jest niezwykle aktualna. Szkoda, że autor nie dożył do upadku czerwojej kurtyny.
Niesamowite ile w swoich książkach Polak przewidział.
Zajdel opisuje system ocyny obywaletli, który...

"Huh, co za toporna krytyka systemu" pomyślałem sobie z początku. Jednakże lekkość stylu, pomysły na przedstawiony świat, lekkość, a nawet dowcip, sprzedają tę powieść. Bardzo podobała mi się idea wymuszonego języka, a raczej jego drugiej warstwy.

Z posłowia wynika, że ciężko było wydać tę książkę, aż dziwię się, że w ogóle się udało, bo krytytka jest oczywista. Z...

Książka krótka, historia prosta, ale na pewno warta przeczytania, szczególnie dla fanów science-fiction socjologicznej.

3 608
    1 564