Ripley pod ziemią

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Ripley Under Ground
83-7392-088-9
literatura amerykańska

W powieści "Ripley pod ziemią" autorka przedstawia dalsze losy Toma Ripleya, zbrodniarza i manipulatora. Tom, dzięki pieniądzom rzekomo pozostawionym przez Dickiego Greenleafa, spełnił swoje marzenie, żyje teraz w luksusowej rezydencji Belle Ombre niedaleko Paryża, u boku pięknej i zamożnej żony, Heloise. Niemałe dochody czerpie też z działalności spółki Derwatt Ltd, zajmującej się sprzedażą obrazów wziętego malarza, Derwatta, i firmowanych jego nazwiskiem przyborów malarskich - tyle że Derwatt jakiś czas temu tajemniczo zaginął i obrazy maluje inny artysta, Bernard Tufts, który doskonale naśladuje jego styl. Interes rozwija się wspaniale do momentu, gdy na scenie nieoczekiwanie pojawia się amerykański biznesmen i koneser sztuki, Thomas Murchison, który podejrzewa fałszerstwo i chce nagłośnić sprawę. Tom, w obliczu zagrożenia, zdecydowany jest wszelkimi sposobami odwieść go od tego zamiaru... Na domiar złego naśladujący Derwatta Bernard przeżywa załamanie nerwowe - nie chce już dłużej brać udziału w oszukańczym procederze i grozi ujawnieniem całej prawdy. Jego również Tom będzie próbował powstrzymać...

Niewątpliwym walorem powieści jest trzymająca w napięciu, pełna zwrotów fabuła, przede wszystkim zaś znakomicie skonstruowana postać tytułowego bohatera, który mimo swych niskich, zbrodniczych instynktów nie przestaje nas fascynować, a nawet budzi pewną dozę sympatii.

Aneta Wiola | 2016-09-21
Przeczytana: lipiec 2012

Bardzo ciekawa książka, normalnie nie interesują mnie sprawy falsyfikatów i tego typu oszustwa, ale pani Highsmith nie tylko stworzyła obraz Ripley'a jako typowego fałszerza.

Przede wszystkim autorka ujęła mnie samym stylem pisania. Mogłam poznać punkt odniesienia bohatera, w ten sposób, że czytelnik mógł pojąć, co w danej chwili czuje Tom Ripley.
Oczywiście nie polubiłam głównego bohatera, według mnie był samolubny i bezwzględny. Typowy kłamca, który poplątał się we własnym życiu.
Zaskoczyło mnie, że było więcej niż jedno popełnione morderstwo, świetnie opisana bezradność sprawcy (i co dalej?).
Uważam, że RIPLEY POD ZIEMIĄ jest godne do przeczytania. Mnie miło zaskoczyła ta książka.

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2012 rok

Dalsze losy Toma Ripleya, po tej książce zarzuciłem czytanie całego cyklu. Kolejne morderstwo w wykonaniu Toma (ponad moje nerwy). Myślę, że wielbiciele pierwszej książki o Tomie Ripley'u powinni zapoznać się również z tą częścią.

Ksiądz Pistolet | 2016-09-18
Na półkach: Z biblioteki, 2016, Przeczytane