rozwiń zwiń

Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu

Okładka książki Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu
Martin Pollack Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina biografia, autobiografia, pamiętnik
271 str. 4 godz. 31 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Sulina
Tytuł oryginału:
Der tote im bunker. Bericht uber meinen Vater
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
271
Czas czytania
4 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
8389755416
Tłumacz:
Andrzej Kopacki
Inne
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
264 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1140
47

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Za mną dwie książki o ojcach napisane przez dwóch wybitnych pisarzy: Miljenko Jergovica („Ojciec”) i Martina Pollacka („Śmierć w bunkrze”). Obaj autorzy prowadzą pasjonujące literackie śledztwa, szperają w dokumentach, wpatrują się w fotografie i odwiedzają różne miejsce, aby ustalić, co właściwie przeżyli i jacy naprawdę byli ich ojcowie. Chcą rozliczyć się z ojcami oraz z całą epoką, którą reprezentowali, rozliczyć się i ostatecznie pożegnać, zamknąć ten rozdział w życiu związany z relacją z ojcem, a także – z bolesną szczerością – ujawnić różne fakty np. powiązania ojców z nazizmem, nacjonalizmem i komunizmem, ruchami, które wstrząsnęły światem w latach przedwojennych, wojennych i powojennych. W rzeczywistości relacje ojciec-syn prawie nie istniały. Doktor Jergovic, doskonały chorwacki lekarz – specjalista od białaczek, nigdy nie opowiedział o swoim życiu (np. o tym, jaką rolę pełnił w partyzantce Tity), starannie unikał głębszych rozmów i nie odpowiadał na natarczywe pytania syna. „Wszystko, co wiem, opowiedzieli mi inni” pisze Miljenko Jergovic.
Adwokat i wysoki rangą oficer SS Gerhard Bast to zbrodniarz wojenny, którego śmierć (w 1945 roku) okrywa tajemnica. Martin Pollack, jego syn, nie miał możliwości poznać ojca (był za mały, gdy ojciec zginął). Co ważniejsze – nie dotarł do prawie żadnych wspomnień rodzinnych o ojcu. Na temat przeszłości w tej rodzinie się milczało. Pollack, z dociekliwością najlepszego śledczego, ze szczątków zachowanych informacji, odtwarza historię życia ojca. Jest wobec niego bezlitosny, a jego proza jest chłodna jak relacja z procesu sądowego. Sędzią jest własny syn, który wziął w cugle własne emocje. Same fakty i dokumenty, samo śledztwo – proces dochodzenia do (przybliżonej) choćby prawdy – mówią za siebie, czuć pasję i determinację pisarza. Taka proza jest zresztą charakterystyczna dla Pollacka – podobny ton ma książka „Ojcobójca”.
Miljenko Jergovic pisze inaczej – jego książka to raczej esej, pełen refleksji, wnikliwych analiz historycznych, emocjonalnych ocen. W przeciwieństwie do większości swoich rodaków, jak twierdzi pisarz, czuje imperatyw żeby historię poznawać, analizować, rozumieć i wyciągać z niej wnioski, historię należy „odfałszować” – nie można milczeć, „żeby z tego fałszu nie powstały nowe, jeszcze potworniejsze przerzuty przeszłości”. Obie lektury to pasjonujące śledztwa, odważne, wnikliwe, odkrywcze (zwłaszcza dla takiego jak ja czytelnika, który nie jest znawcą historii).

Za mną dwie książki o ojcach napisane przez dwóch wybitnych pisarzy: Miljenko Jergovica („Ojciec”) i Martina Pollacka („Śmierć w bunkrze”). Obaj autorzy prowadzą pasjonujące literackie śledztwa, szperają w dokumentach, wpatrują się w fotografie i odwiedzają różne miejsce, aby ustalić, co właściwie przeżyli i jacy naprawdę byli ich ojcowie. Chcą rozliczyć się z ojcami oraz z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    506
  • Przeczytane
    338
  • Posiadam
    95
  • Teraz czytam
    9
  • Reportaż
    7
  • Ulubione
    6
  • 2018
    6
  • Literatura faktu
    5
  • 2014
    5
  • Historia
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu


Podobne książki

Przeczytaj także