Historia Gazy

Okładka książki Historia Gazy Jean-Pierre Filiu
Okładka książki Historia Gazy
Jean-Pierre Filiu Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Dzieje Orientu historia
historia
Dzieje Orientu
Histoire de Gaza
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2016-01-01
2016-01-01
Mariusz Borkowski
Bliski Wschód Gaza Strefa Gazy Palestyna Konflikt palestyńsko-izraelski Intifada Izraelska okupacja historia Palestyny świat arabski

Okładka książki Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem. Część trzecia 1985–2013 David B., Jean-Pierre Filiu
Najlepsi wrogo... David B., Jean-Pier...
Okładka książki Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem. Część druga: 1953–1984 David B., Jean-Pierre Filiu
Najlepsi wrogo... David B., Jean-Pier...

Dobra, spokojna i przydatna publikacja, w której Autor umiejętnie tłumaczy nam specyfikę tego tak zapalnego rejonu świata.

Filiu podchodzi do tego dość tradycyjnie, czyli zaczynamy od początku :) mamy zatem rzeczywiście historię tego regionu od czasów najdawniejszych po dziś. To jest jednak tylko tło, gdyż najważniejsze wydarzenia tj XX w. potraktowane są z o wiele większą dokładnością. Acz te wcześniejsze informacje, by dowiedzieć się np. dlaczego samo miasto jest dość ważne dla Islamu.

Potem mamy jednak to co najważniejsze, czyli wytłumaczenie skąd taki ekstremizm wśród mieszkańców, ale też różnice w stosunku do reszty samej Autonomii Palestyńskiej. Jest oczywiście także Izrael, jest więc Nakba i opresyjna polityka, ale jest też palestyński terroryzm.

Czyli poplątana historia w której strasznie trudno znaleźć dobre pokojowe rozwiązanie. I tak, za takie rzeczy powinni dawać pokojowego Nobla

"Historia Gazy" pokazuje przede wszystkim, że wiara w rozwiązanie dwupaństwowe jest w zasadzie ułudą. Izrael broni się przed nim rękami i nogami, co pokazują właśnie najnowsze dzieje palestyńskiej enklawy. Wszelkie porozumienia są torpedowane przez skręcające cały czas na prawo władze Izraela, które raczej bez noża na gardle nigdy nie zgodzą się na utworzenie niepodległej Palestyny.

Niniejsza publikacja nie tylko przedstawia więc zwłaszcza najnowsze dzieje Strefy Gazy, ale pozwala zrozumieć z jakiego powodu Palestyńczycy wybierają radykalne metody i nie liczą na pomoc ze strony społeczności międzynarodowej.

Dobrze, że mamy "Historię Gazy" po polsku. Bardzo szczegółowe losy tego skrawka Palestyny, z naciskiem na II połowę XX wieku i wiek XXI. Autor sięgał po prasę, opracowania, ale co najważniesjze także rozmawiał z żyjącymi jeszcze bohaterami wielu wydarzeń. Puenta dość smutna, bo nie widać szans na rozwiązanie problemu tego ogromnego getta. Dużo analizy polityczno-zdarzeniowej, mało o warunkach życia czy przemianach społecznych, ale poza tym wart przeczytać.

To ważna książka, zwłaszcza że niewiele jest pozycji w języku polskim, które skupiają się na historii Gazy po pierwsze w kontekście kwestii niepodległości Palestyny, po drugie - pod kątem problemów wewnętrznych, politycznych, samych władz palestyńskich. Książka pomaga zrozumieć sytuację Palestyny, a zwłaszcza położenie ludzi, którzy w tym politycznym chaosie muszą żyć.

• Sztuka - Serie - Dzieje Orientu
  • LISTA