Gault&Millau Polska. Żółty przewodnik 2017

Okładka książki Gault&Millau Polska. Żółty przewodnik 2017 praca zbiorowa
Okładka książki Gault&Millau Polska. Żółty przewodnik 2017
praca zbiorowa Wydawnictwo: kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
2016-11-01
2016-11-01

W kwestii hoteli - bezsprzecznie wynajdują dobre miejsca. Co do restauracji - bywa z tym różnie. Czasami człowiek ma wrażenie, że recenzent po prostu się schlał w trzy... polecając dane miejsce. Na szczęście podobna sytuacja to rzadkość.

Część poświęcona hotelom wydaje mi się naprawdę krótka, chyba że rzeczywiście jest tak mało ciekawych miejsc? Zdecydowanie na plus należy policzyć to, że na liście znalazły się zarówno luksusowe spa, jak i dobre gospodarstwa agroturystyczne z noclegami poniżej 100 zł.

W części dotyczącej restauracji jest podobnie, ale wybór znacznie większy. Na liście są zarówno restauracje drogie i luksusowe, jak i proste miejsca z klimatem. Widać, że premiowane są miejsca, które zwracają uwagę na dostawców i cudowne jest to, że czasem ci dostawcy są nawet wymieniani z nazwiska! Przecież dobry surowiec zasługuje na uwagę tak samo, jak jego obróbka. Zwraca uwagę, że zawsze jest informacja na temat szefa kuchni - gdzie się uczył i zdobywał doświadczenie, jak długo gotuje w danym miejscu i jaki styl kuchni lubi.

Na uwagę zasługuje też fakt, że w osobnym dziale polecane są też np. fabryki serów czy winnice, jeśli znajdują się akurat w danym rejonie.

Ogólnie: skorzystałam z poleceń różnych restauracji pięć razy, dwa razy byłam zachwycona, pozostałe razy bardzo zadowolona - czyli jest dobrze. Bez podpowiedzi bilans byłby pewnie duży gorszy. Noclegów w interesującym mnie regionie przewodnik niestety nie wymieniał.

Absolutny 'must have' dla każdego fana dobrych restauracji. Pozwala wybrać coś nietuzinkowego w dużych miastach, zaś na prowincji ratuje życie (i żołądek),pozwalając uniknąć kulinarnych pułapek.

• Kuchnia
  • Z polecenia do kupienia