I cóż, że o Szwecji

Okładka książki I cóż, że o Szwecji Natalia Kołaczek
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017

Szwecja niejedno ma imię

Dosyć przeciętna książka podająca garść faktów o Szwecji. Po przeczytaniu podobnej książki o Norwegii ta książka niewiele wniosła dla mnie nowych informacji i zrobiła to w dosyć nudnawy sposób.
Brakowało mi jakiegoś szerszego kontekstu polityczno-historycznego, abym mogła z pełnym zaangażowaniem zainteresować się Szwecją.
Książka nie jest zła, ale też nie jest dobra.

Książka nie jest zła, ale też nie jest dobra.

Książka uporządkowana, rozdziały przemyślane, przyzwoity język. Czytałam z zainteresowaniem. Książka dopracowana, sporo ciekawostek.

Bardzo fajny przewodnik po Szwedach, a nie po Szwecji.
Dużo ciekawych i praktycznych informacji dotyczących życia u naszego zamorskiego sąsiada.

Bardzo fajny przewodnik po Szwedach, a nie po Szwecji.

Ciekawa pozycja, ale Szwecja nie jest dla mnie szczególnie porywająca, więc książka raczej nie zapadnie mi w pamięć. Ot, miło z nią spędziłam czas, fajnie było tam zajrzeć na chwilkę.
Na Szwecję, tak naprawdę, lubię patrzeć jedynie oczami Jonny Jinton 🤍

Na Szwecję, tak naprawdę, lubię patrzeć jedynie oczami Jonny Jinton 🤍

Dużo ciekawostek o Szwecji, które naprawdę się pokrywają z tym, co zauważyłam, będąc na miejscu! Aktualna wiedza, wiele wyjaśnia zagwozdek jak np. temat odśnieżania najpierw chodników a potem dróg albo fascynacji ich lumpeksami choć sami mają minimalistyczny styl, albo kwestią z dolewkami kawy..

Polecam każdemu zainteresowanemu Skandynawią, Szwecją lub po prostu innymi krajami! Każdy będzie zadowolony.

Polecam każdemu zainteresowanemu Skandynawią, Szwecją lub po prostu innymi...

Cześć rozdziałów bardzo ciekawa a cześć nie bardzo, ale każdy znajdzie coś dla siebie.

Szwedów charakteryzuje spo­kój i cier­pli­wość
Szwedzi do wszystkich mówią na Ty

cie­ka­we, w szwedz­kim słowo tack zna­czy za­rów­no „dzię­ku­ję”, jak i „pro­szę”.

W ba­da­niach Eu­ro­ba­ro­me­tru aż 89% Szwe­dów twier­dzi, że zna an­giel­ski na takim po­zio­mie, by pro­wa­dzić swo­bod­ne roz­mo­wy.
Bezproblemowa rozmowa po ang

Szwedzi nie przerywają sobie podczas rozmowy.

Dom to twierdza
Bezpieczeństwo aż przesadne

Jedzą bardzo dużo ziemniakow
Prohibicja

Dzieci traktują po partnersku
Dużo udogodnień dla rodzica z niemowlakiem w wózku

Bezstresowe wychowanie

Ekologia, dobrze rozbudowane ścieżki rowerowe

We­dług naj­now­szych badań rze­czy­wi­ście je­dy­nie co piąty Szwed od­po­wia­da, że wie­rzy w Boga — to trze­ci naj­niż­szy wynik na tle in­nych kra­jów eu­ro­pej­skich.

Dzień Świętej Łucji, 13 grud­nia.
W święta BN tańczenie wokol choinki, oglądanie kaczora donalda
Wielkanoc jak święta swieckiw

Prawo dostepu do natury

Jed­nym z przy­miot­ni­ków, które na­tych­miast ko­ja­rzą mi się ze Szwe­da­mi, jest blåögd. Do­słow­nie „błę­kit­no­oki” (co w sumie zga­dza­ło­by się z wy­glą­dem ste­reo­ty­po­we­go ja­snowło­se­go, bla­de­go miesz­kań­ca Skan­dy­na­wii),ale w prze­no­śni ozna­cza też na­iw­ne­go, po­czci­we­go, ła­two­wier­ne­go. Tą ety­kie­tą aku­rat Szwe­dzi nad­zwy­czaj czę­sto ozna­cza­ją sie­bie sami, choć nie­rzad­ko ujmują to le­piej, pi­sząc o szcze­ro­ści i trzy­ma­niu się wła­snych zasad.

Nowoczesność

— Dla­cze­go Nor­weg sie­dzi w to­a­le­cie z otwar­ty­mi drzwia­mi?
— Żeby nikt mu nie za­glą­dał przez dziur­kę od klu­cza.

Szwedów charakteryzuje spo­kój i cier­pli­wość
Szwedzi do wszystkich mówią na Ty

Łatwa lekka i humorystyczna lektura. Krótki i zwięzły zbiór ciekawostek o Szwecji. Bardzo mi się to podobało. Jeśli ktoś szuka obszernego i dogłębnego przewodnika po Szwecji, to nie jest odpowiednia lektura. Jeśli szukasz historii Szwecji lub naukowej pozycji też po tę książkę nie sięgaj, żeby nie było narzekań i utyskiwań w stylu „oczekiwałam czegoś więcej”. Jest to bardzo lekka i przyjemna opowieść.

Z czym kojarzy Wam się Szwecja? 🤔

,,I cóż, że o Szwecji” to fascynująca czytelnicza podróż do najdalszych zakamarków Szwecji, pełnej lasów, jezior i łosi. Autorka opisuje w książce swoje spostrzeżenia na temat życia w tym skandynawskim kraju, a także przybliża zwyczaje, normy społeczne, przepisy prawne, wyznawane wartości czy upodobania kulinarne Szwedów. W książce w interesujący sposób przedstawione zostały także powtarzane stereotypy, utopijne wizje społeczności i wszechobecne szczęście. Bo w końcu Szwecja od lat znajduje się w czołówce krajów, w których żyją najszczęśliwsi ludzie. Jaki jest zatem przepis na to szczęście? 🤔 podpowiedzi możecie szukać w lekturze.

Książka zaskakuje, bawi i uczy. Dowiedziałam się z niej kilku ciekawych faktów - i choć część opisywanych zagadnień mnie nie zaskoczyła - dobrze spędziłam czas z lekturą. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie, pochłaniając kolejne rozdziały. Przepełniona jest ciekawostkami i anegdotkami, które sprawiają, że książkę czyta się lekko, doskonale się przy tym bawiąc. Jest to wartościowa książka, która umożliwia lepsze poznanie Szwecji i Szwedów.

,,I cóż, że o Szwecji" to naprawdę ciekawa propozycja czytelnicza dla osób, które lubią podróże i poznawanie zwyczajów innych narodów. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda życie w Szwecji ‘od środka’ serdecznie polecam sięgnąć po książkę!

A ja... chętnie do Szwecji wrócę 🚢

Z czym kojarzy Wam się Szwecja? 🤔

Nic ciekawego niestety.

Nic ciekawego niestety.

Może trochę zbyt powierzchowne, ale i tak wystarczająco ciekawe, aby nie żałować lektury.

• Skandynawia
  • Reportaż