I cóż, że o Szwecji

Nominacja w plebiscycie 2017
literatura podróżnicza
2017-03-15
dobrobyt felietony kultura literatura faktu mentalność obyczajowość państwo opiekuńcze stereotyp styl życia Szwecja Szwedzi życie codzienne
Inne

Oficjalne recenzje i

Szwecja niejedno ma imię

[ 12 ] Link do recenzji

podoba mi się każdy rozdział o czymś innym. niestety trochę,Eva brać poprawkę na wiele danych, o których się czyta. książka jest z 2017 i jednak odczuwa się brak kilku roczników, czytając lata później. :)

Podobnie jak w przypadku "Szczęśliwy jak łosoś" także "I cóż, że ze Szwecji" jest literaturą łatwą, lekką i przyjemną. Czy poważną? Bywa.

Dużo o kiszonyn śledziu, sortowaniu śmieci, wychowaniu dzieci. Wiele anegdot i przywar, z których wyłania się mniej lub bardziej prawdziwy obraz nie tylko Szwedów ale Skandynawów.

Na koniec. Książka idealna na wieczór. Szczególnie po...

Książka jest dobrym wprowadzeniem dla kogoś, kto Szwecję chce odwiedzić. Wyniosłam z niej sporo ciekawostek i to nie typowo turystycznych - bardziej socjologicznych. Miła i szybka lektura.

Bardzo przyjemna prosta książka o szwecji jej zwyczajach i życiu. Podstawowe ciekawostki które mogą dać delikatną doze inspiracji według mnie. Kilka słów szweckich można zapamiętać.

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Z jednej strony naprawdę CIEKAWY i fajnie napisany zbiór wszelkich anegdotek i ciekawostek na temat Szwecji. Z drugiej strony było KILKA rzeczy, które nieco mnie gryzły.
Po pierwsze autorka pisze mocno w nastroju „byłam - widziałam”. Oprócz statystyk, na które się powołuje, co jest jak najbardziej na PLUS, wszystko czego nie da się...

Krótki zbiór ciekawostek. Na plus łatwość i szybkość czytania, na minus wybiórczość i płytkość zagłębiania się w temat oraz lekka stronniczość autorki (fanki kraju).

Zdecydowanie wolałabym bardziej rozbudowane tematy kulturowe, geograficzne - które są baaaardzo po łebkach, a których jednak spodziewałabym się w książce o takiej tematyce.

Garść ciekawostek, bardzo zgrabnie zebrana. Czuć, że autorka jest fanką Szwecji, chociaż próbuje znaleźć jakieś jej minusy. Jest to lekka, niedługa książka - szybko ją przeczytałam, ale nie sądzę żeby została ze mną na dłużej.

Ciekawa dla kogoś, kto nigdy w Szwecji nie był. Napisana przez Polkę, czyli kogoś, kto wie, co może zainteresować Słowianina. Trochę faktów, szczypta humoru

Co my właściwie myślimy o Szwedach? Ja szczerze mówiąc przed przeczytaniem książki prawie nic nie myślałam, nie miałam wyrobionego swojego zdania ani przekonania na ich temat. Zawsze stawiałam ich na tej samej półce co Norwegów czy Duńczyków. Na pewno jest kilka takich elementów zachowań Szwedów, które można znaleźć w innych narodach skandynawskich, ale równie dobrze można...

Czegoś mi w tej książce brakuje. Może wolałabym coś reportażowego pomiędzy ciekawostkami? myślę,że tak. Niemniej czyta się dobrze,

Dyskusje

• 2018