I cóż, że o Szwecji
- Kategoria:
- literatura podróżnicza
- Seria:
- Seria Podróżnicza
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Poznańskie
- Data wydania:
- 2017-03-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-03-15
- Liczba stron:
- 248
- Czas czytania
- 4 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379766208
- Tagi:
- dobrobyt felietony kultura literatura faktu mentalność obyczajowość państwo opiekuńcze stereotyp styl życia Szwecja Szwedzi życie codzienne
- Inne
Co to jest „syndrom Bullerbyn”? Jak dogadać się z małomównym Szwedem? Czego potrzebuje do szczęścia przeciętny mieszkaniec kraju, w którym, jak mawiają złośliwcy, lato trwa jeden dzień? Czy to prawda, że król Karol XVI Gustaw w trosce o środowisko naturalne zakaże swoim krajanom używania wanien? Jak w praktyce wygląda słynne szwedzkie równouprawnienie?
Autorka odpowiada na te pytania, oprowadzając czytelnika po galerii utopijnych portretów jednego z najszczęśliwszych narodów Europy, w otoczeniu stereotypowych łatek i etykiet przypisywanych Szwedom, jak również pośród krytycznych przedstawień w krzywym zwierciadle. Wszystko po to, żeby lepiej poznać Szwecję i jej mieszkańców. Czy dzieli nas coś więcej niż Bałtyk?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Szwecja niejedno ma imię
O Szwecji podobnie jak o każdym kraju na świecie krąży w powszechnej opinii wiele informacji i mitów. W jednych z nich drzemie sporo prawdy, inne są całkowitą fikcją. Jeśli ktoś chce poznać prawdziwe oblicze Szwecji, to polecam lekturę książki Natalii Kołaczek, która ukończyła filologię skandynawską, świetnie zna język szwedzki i odwiedziła Szwecję nie jeden raz. Autorka pokazuje ten kraj dokładnie takim jakim on jest. Jako przewodniczka sprawdza się wybornie i pozwala poznać ten wycinek Skandynawii z jego wieloma walorami. Przedstawiony przez nią portret ukazuje także obraz w krzywym zwierciadle czyli pełen rys i wad. Dzięki temu mamy prawdziwe oblicze, a właściwie wiele obrazów, które się na nie nakładają.
Szwecja, z którą graniczymy przez Bałtyk, jest nieco inna niż nasza ojczyzna. Szwedzi słyną z małomówności, nie są tak wylewni jak Polacy. W ich kraju panuje zimniejszy klimat i lato trwa krócej. Stopa życiowa jest wyższa niż w wielu krajach Europy. Dzieci znają Szwecję z lektury o sympatycznych rówieśnikach z Bullerbyn. Te i jeszcze wiele tematów autorka dogłębnie rozwija w swojej książce. Pisze ciekawie, a w tekst wplata wiele atrakcyjnych szczegółów i anegdot. I to sprawia, że książka czyta się sama. Kołaczek pokazuje Szwecję współczesną, ale i wielokrotnie sięga do historii tego kraju. Opisuje wybrane zdarzenia z przeszłości i wskazuje jaki mają one wpływ na dzisiejszy obraz nadbałtyckiego kraju.
W publikacji nie brakuje informacji praktycznych i tych, które wywołają na twarzach czytelników zdziwienie. Ci, którzy sięgną po tę książkę szybciej odnajdą się w szwedzkiej rzeczywistości i będą mniej zaskoczeni specyfiką kraju, w którym mieszkają odmienni od nas kulturowo ludzie, którzy mają nieco inną od naszej mentalność i zapatrywanie na świat. Szwedzi mają swoje wady i zalety, mają swoje odmienności. Warto je poznać i przyjąć to, co jest godne uwagi. Ta lektura opisuje wnikliwie różne aspekty życia – od kultury po kulinaria, od faktów opisanych w kronikach historycznych po zwyczaje ludowe. Nie brak słów na temat systemu edukacji, podatków, sposobów obchodzenia przeróżnych świąt, ale także i osobliwości związanych z wychowaniem dzieci czy typowo szwedzkich smakołyków. Z tytułu wyłania się niezwykle barwny obraz kraju, który tylko na pozór wydaje się surowy i zimny.
Książka nie jest zbyt gruba, ale kryje w sobie wiele ciekawej treści, przez co daje się pochłonąć w jeden wieczór. Po jej lekturze wzmogło się moje zainteresowanie krajem, którym kiedyś władali królowie z dynastii Wazów. Tekst uzupełniają dość oryginalne fotografie, które świetnie dopełniają klimat lektury i rozkręcają naszą ciekawość. Po przeczytaniu tej książki rozszerzyłam poznaną tematykę w internecie i zakochałam się w Szwecji po same uszy. Jeśli chcecie bardziej poznać współczesną Europę, jeśli jesteście ciekawi jak żyją nasi sąsiedzi, jeśli lubicie ciekawe relacje z podróży do innych krajów to idealna lektura dla Was. Polecam przeczytanie jej każdemu bez względu na płeć i wiek. Biję brawo autorce za świetne wyczerpanie podjętych kwestii, za wybór zawartych informacji, za pokazanie kawałka Skandynawii z każdej strony. Z napisanych słów widać zachwyt Szwecją, czuć pasję i zainteresowanie oraz doskonale wykonaną pracę literacką. Wypada także pochwalić za przepiękną okładkę i staranne wydane. To jak, poznajecie Szwecję z Natalią Kołaczek?
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Oceny
Książka na półkach
- 1 353
- 1 076
- 197
- 44
- 39
- 36
- 29
- 24
- 23
- 20
OPINIE i DYSKUSJE
Idealna na przeczytanie w oczekiwaniu na port do Szwecji i na samym statku. Pełna ciekawostek i anegdotek w stylu ciekawostek do opowiadania na imprezie. Może trochę powielająca stereotypy, ale przez to lekko się ją czyta i łatwo wchłania przemycone fakty. Nie jest to przecież przewodnik naukowy, a bardziej zbiór pisanych z dystansem i nutką żarciku felietonów na dany temat.
Fakty i anegdoty, którymi od razu chciałam się podzielić z towarzyszem podróży:
1. Szwedzcy producenci muzyczni są mistrzami w eksportowaniu międzynarodowych hitów. O tym, że ABBA to szwedzki zespół wie chyba każdy, od najstarszych do młodszych pokoleń. Milennialsi kojarzą ze Szwecją też Avicii. Ale że szwedzkie jest The Finał Countdown? Albo Rednex ze swym mixem Cotton Eyed Joe?
2. Opowiastka głosi, że słynna czerwona farba na uroczych szwedzkich domkach (faluńska czerwień) to barwnik będący substancją pochodzącą z kopalni w Falun. Odpadow z kopalni bylo kiedyś tak dużo, że mieszkańcom nakazano kupować farbę w formie podatku, a malowanie domu tym kolorem było oznaczeniem, że podatek został już opłacony. Barwnika z Falun starczy jednak do ok. 2090 r. Szwedzki krajobraz jest chroniony przez przepisy i kiedy pomalujesz swój dom na np. nieszwedzki pomarańcz, możesz otrzymać karę.
3. Ze Szwecji pochodzi masa wynalazków - np. klucz francuski, słuchawka od telefonu. Szwecja dużo inwestuje w badania i docenia swoich wynalazców.
4. W szwedzkich kościołach możesz znaleźć kąciki dla dzieci z kolorowankami.
5. Szwecja ma dłuższą linię brzegową niż granice lądowe.
6. Szwedzi mają własną filozofię niewychylania się, bycia wystarczającym - lagom.
7. W Szwecji dużo debatuje się nad równością. Np. aktywiści zwrócili uwagę na to, z plastry mają określenie cielistych, ale są w kolorze jasnego beżu. Dyrektor komunikacji największej sieci aptek odpowiedział na zarzuty, zmieniając nazwę plastrów na beżowe, a apteki zaczęły produkować również plastry o ciemniejszych kolorach. Podobny problem dotyczy cielistej bielizny.
8. Na północy Szwecji słowo „jo”, czyli tak, w dialekcie mówi się na wdechu.
9. Na szwedzkich drogach rocznie ginie tylko kilkaset osób.
10. Szwedzi w kalendarzu orientują się określając dni z któregoś tygodnia w roku.
11. W Szwecji normą jest „śmieciowe szpiegostwo”, a za pomylenie kosza do segregacji grożą wysokie kary
12. W Szwecji do spalarni śmieci trafia ok. 1% odpadów. W Polsce ok. 80%. Szwecja ma tak mało śmieci, że kupuje je np. z UK, aby utrzymać swoje spalarnie.
13. W szwedzkim hymnie nie pada ani jedno słowo o Szwecji (a w polskim hymnie tak)
14. Szwedzka Rada Języka wprowadziła obowiązek upraszczania komunikacji urzędowej.
15. Pasy bezpieczeństwa, z których korzystamy dziś w samochodach, to dzieło szwedzkiego inżyniera Volvo
16. Szwedzkie lokale muszą posiadać specjalną licencję do tańczenia
Książka obudziła we mnie zainteresowanie Skandynawią :)
Idealna na przeczytanie w oczekiwaniu na port do Szwecji i na samym statku. Pełna ciekawostek i anegdotek w stylu ciekawostek do opowiadania na imprezie. Może trochę powielająca stereotypy, ale przez to lekko się ją czyta i łatwo wchłania przemycone fakty. Nie jest to przecież przewodnik naukowy, a bardziej zbiór pisanych z dystansem i nutką żarciku felietonów na dany...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie miałam żadnych oczekiwań wobec treści tej książki, tak że trudno się do czegoś
przyczepić. Lekka, anegdotyczna, idealna do przesłuchania w formie audiobooka. Pokuszę
się jedynie o krytykę tytułu: fatalny, sztampowy, bez pomysłu, i - jakby się zastanowić - bez sensu :d
Nie miałam żadnych oczekiwań wobec treści tej książki, tak że trudno się do czegoś
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toprzyczepić. Lekka, anegdotyczna, idealna do przesłuchania w formie audiobooka. Pokuszę
się jedynie o krytykę tytułu: fatalny, sztampowy, bez pomysłu, i - jakby się zastanowić - bez sensu :d
Dobra książka na podróż do Szwecji. Lekka, przyjemna i szybko się czyta, ale wiele tematów z niej trzeba zdecydowanie sobie poszerzyć.
Dobra książka na podróż do Szwecji. Lekka, przyjemna i szybko się czyta, ale wiele tematów z niej trzeba zdecydowanie sobie poszerzyć.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka bardziej o Szwedach niż o Szwecji, ale i tak przyjemna do słuchania i ciekawa.
Książka bardziej o Szwedach niż o Szwecji, ale i tak przyjemna do słuchania i ciekawa.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSporo ciekawostek o Szwecji i Szwedach w skondensowanej i przystępnie podanej formie. Przyjemnie się tego słuchało.
Sporo ciekawostek o Szwecji i Szwedach w skondensowanej i przystępnie podanej formie. Przyjemnie się tego słuchało.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzytałam ją będąc w Szwecji - większość spraw opisanych przez autorkę pokrywa się z moimi obserwacjami. Bardzo przystępnie napisana, szybko się czytało.
Czytałam ją będąc w Szwecji - większość spraw opisanych przez autorkę pokrywa się z moimi obserwacjami. Bardzo przystępnie napisana, szybko się czytało.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiesamowita książka!
Reportaż w którym nie ma powtórzeń, jest rzetelna wiedza i temat Szwecji poruszony z każdej strony i perspektywy. Bardzo dużo ciekawostek wyniosłam z lektury i nawet polubiłam ten kraj. Czuć, że autorka pisała z pasją, o czymś co lubi, czytało się świetnie styl bardzo przystępny i każdy rozdział o czymś innym, a dowiadujemy się o wierze Szwedów i Szwedek, świętach, aplikacjach randkowych, o tym co wynaleziono w Szwecji. Co tu dużo pisać, po prostu wiele ciekawych rzeczy, czytajcie! ❤
Niesamowita książka!
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toReportaż w którym nie ma powtórzeń, jest rzetelna wiedza i temat Szwecji poruszony z każdej strony i perspektywy. Bardzo dużo ciekawostek wyniosłam z lektury i nawet polubiłam ten kraj. Czuć, że autorka pisała z pasją, o czymś co lubi, czytało się świetnie styl bardzo przystępny i każdy rozdział o czymś innym, a dowiadujemy się o wierze Szwedów i...
Dość stereotypowe przedstawienie Szwedów, bo jest to książka raczej o społeczeństwie a nie o Szwecji. Zdecydowanie nie jest to przewodnik. I nie odbieram powyższego jako zarzut, bo jest to w lekkim tonie napisany reportaż o tym jakich zachowań możemy spodziewać się po Szwedach i czym jest to spowodowane. Jakie wychowanie odbierają Szwedzi, jakie mogą się pojawiać różnice między regionami itp. itd.
Dość stereotypowe przedstawienie Szwedów, bo jest to książka raczej o społeczeństwie a nie o Szwecji. Zdecydowanie nie jest to przewodnik. I nie odbieram powyższego jako zarzut, bo jest to w lekkim tonie napisany reportaż o tym jakich zachowań możemy spodziewać się po Szwedach i czym jest to spowodowane. Jakie wychowanie odbierają Szwedzi, jakie mogą się pojawiać różnice...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzyjemnie się czytało
Przyjemnie się czytało
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSzwedki są wysokie, zgrabne, higieniczne, zdrowe,
Ale ponoć dosyć chłodne, bo... polodowcowe.
Trzeba przyznać, atrakcyjne, zwłaszcza Szwedki młode
Ale jakbyś czuł się w domu, w którym wieje chłodem?!
Tekst pochodzi z piosenki w wykonaniu Andrzeja Rosiewicza i ma oddawać ducha szwedzkiej narodowości, I trochę w tym jest racji, a autorka przeczytanej ksiażki jeszcze to udowadnia.
Oprocz piosenki Szwecja kojarzy się z pewnym sklepem meblowym, słynnymi klopsikami, a starszemu pokoleniu czytelników z pewnością z książką Dzieci z Bullerbyn.
Niedawno zapoznałam sie takze z podobną pozycją traktującą o Norwegach i trzeba przyznać, że coś w tym jest , klimat ten sam i zachowania bardzo podobne.
Sporo tu ciekawostek, takich spoza przewodników, sporo też zaskakujących informacji. Czyta się bardzo przyjemnie i nabiera po lekturze chęci aby samemu sprawdzić jak to z tym szwedzkim chłodem jest w rzeczywistości.
Szwedki są wysokie, zgrabne, higieniczne, zdrowe,
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAle ponoć dosyć chłodne, bo... polodowcowe.
Trzeba przyznać, atrakcyjne, zwłaszcza Szwedki młode
Ale jakbyś czuł się w domu, w którym wieje chłodem?!
Tekst pochodzi z piosenki w wykonaniu Andrzeja Rosiewicza i ma oddawać ducha szwedzkiej narodowości, I trochę w tym jest racji, a autorka przeczytanej ksiażki jeszcze to...