I cóż, że o Szwecji

- Data wydania:
- 2017-03-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-03-15
- Liczba stron:
- 248
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379766208
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Poznańskie
- Tagi:
- dobrobyt felietony kultura literatura faktu mentalność obyczajowość państwo opiekuńcze stereotyp styl życia Szwecja Szwedzi życie codzienne
- Kategoria:
- literatura podróżnicza
- Data wydania:
- 2017-03-15
- Liczba stron:
- 248
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379766208
- Tagi:
- dobrobyt felietony kultura literatura faktu mentalność obyczajowość państwo opiekuńcze stereotyp styl życia Szwecja Szwedzi życie codzienne
- Inne
Co to jest „syndrom Bullerbyn”? Jak dogadać się z małomównym Szwedem? Czego potrzebuje do szczęścia przeciętny mieszkaniec kraju, w którym, jak mawiają złośliwcy, lato trwa jeden dzień? Czy to prawda, że król Karol XVI Gustaw w trosce o środowisko naturalne zakaże swoim krajanom używania wanien? Jak w praktyce wygląda słynne szwedzkie równouprawnienie?
Autorka odpowiada na te pytania, oprowadzając czytelnika po galerii utopijnych portretów jednego z najszczęśliwszych narodów Europy, w otoczeniu stereotypowych łatek i etykiet przypisywanych Szwedom, jak również pośród krytycznych przedstawień w krzywym zwierciadle. Wszystko po to, żeby lepiej poznać Szwecję i jej mieszkańców. Czy dzieli nas coś więcej niż Bałtyk?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Szwecja niejedno ma imię
O Szwecji podobnie jak o każdym kraju na świecie krąży w powszechnej opinii wiele informacji i mitów. W jednych z nich drzemie sporo prawdy, inne są całkowitą fikcją. Jeśli ktoś chce poznać prawdziwe oblicze Szwecji, to polecam lekturę książki Natalii Kołaczek, która ukończyła filologię skandynawską, świetnie zna język szwedzki i odwiedziła Szwecję nie jeden raz. Autorka pokazuje ten kraj dokładnie takim jakim on jest. Jako przewodniczka sprawdza się wybornie i pozwala poznać ten wycinek Skandynawii z jego wieloma walorami. Przedstawiony przez nią portret ukazuje także obraz w krzywym zwierciadle czyli pełen rys i wad. Dzięki temu mamy prawdziwe oblicze, a właściwie wiele obrazów, które się na nie nakładają.
Szwecja, z którą graniczymy przez Bałtyk, jest nieco inna niż nasza ojczyzna. Szwedzi słyną z małomówności, nie są tak wylewni jak Polacy. W ich kraju panuje zimniejszy klimat i lato trwa krócej. Stopa życiowa jest wyższa niż w wielu krajach Europy. Dzieci znają Szwecję z lektury o sympatycznych rówieśnikach z Bullerbyn. Te i jeszcze wiele tematów autorka dogłębnie rozwija w swojej książce. Pisze ciekawie, a w tekst wplata wiele atrakcyjnych szczegółów i anegdot. I to sprawia, że książka czyta się sama. Kołaczek pokazuje Szwecję współczesną, ale i wielokrotnie sięga do historii tego kraju. Opisuje wybrane zdarzenia z przeszłości i wskazuje jaki mają one wpływ na dzisiejszy obraz nadbałtyckiego kraju.
W publikacji nie brakuje informacji praktycznych i tych, które wywołają na twarzach czytelników zdziwienie. Ci, którzy sięgną po tę książkę szybciej odnajdą się w szwedzkiej rzeczywistości i będą mniej zaskoczeni specyfiką kraju, w którym mieszkają odmienni od nas kulturowo ludzie, którzy mają nieco inną od naszej mentalność i zapatrywanie na świat. Szwedzi mają swoje wady i zalety, mają swoje odmienności. Warto je poznać i przyjąć to, co jest godne uwagi. Ta lektura opisuje wnikliwie różne aspekty życia – od kultury po kulinaria, od faktów opisanych w kronikach historycznych po zwyczaje ludowe. Nie brak słów na temat systemu edukacji, podatków, sposobów obchodzenia przeróżnych świąt, ale także i osobliwości związanych z wychowaniem dzieci czy typowo szwedzkich smakołyków. Z tytułu wyłania się niezwykle barwny obraz kraju, który tylko na pozór wydaje się surowy i zimny.
Książka nie jest zbyt gruba, ale kryje w sobie wiele ciekawej treści, przez co daje się pochłonąć w jeden wieczór. Po jej lekturze wzmogło się moje zainteresowanie krajem, którym kiedyś władali królowie z dynastii Wazów. Tekst uzupełniają dość oryginalne fotografie, które świetnie dopełniają klimat lektury i rozkręcają naszą ciekawość. Po przeczytaniu tej książki rozszerzyłam poznaną tematykę w internecie i zakochałam się w Szwecji po same uszy. Jeśli chcecie bardziej poznać współczesną Europę, jeśli jesteście ciekawi jak żyją nasi sąsiedzi, jeśli lubicie ciekawe relacje z podróży do innych krajów to idealna lektura dla Was. Polecam przeczytanie jej każdemu bez względu na płeć i wiek. Biję brawo autorce za świetne wyczerpanie podjętych kwestii, za wybór zawartych informacji, za pokazanie kawałka Skandynawii z każdej strony. Z napisanych słów widać zachwyt Szwecją, czuć pasję i zainteresowanie oraz doskonale wykonaną pracę literacką. Wypada także pochwalić za przepiękną okładkę i staranne wydane. To jak, poznajecie Szwecję z Natalią Kołaczek?
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Popieram [ 12 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 926
- 802
- 148
- 43
- 29
- 24
- 18
- 17
- 12
- 12
Opinie [93]
podoba mi się każdy rozdział o czymś innym. niestety trochę,Eva brać poprawkę na wiele danych, o których się czyta. książka jest z 2017 i jednak odczuwa się brak kilku roczników, czytając lata później. :)
Pokaż mimo toPodobnie jak w przypadku "Szczęśliwy jak łosoś" także "I cóż, że ze Szwecji" jest literaturą łatwą, lekką i przyjemną. Czy poważną? Bywa.
więcejDużo o kiszonyn śledziu, sortowaniu śmieci, wychowaniu dzieci. Wiele anegdot i przywar, z których wyłania się mniej lub bardziej prawdziwy obraz nie tylko Szwedów ale Skandynawów.
Na koniec. Książka idealna na wieczór. Szczególnie po...
Książka jest dobrym wprowadzeniem dla kogoś, kto Szwecję chce odwiedzić. Wyniosłam z niej sporo ciekawostek i to nie typowo turystycznych - bardziej socjologicznych. Miła i szybka lektura.
Pokaż mimo toBardzo przyjemna prosta książka o szwecji jej zwyczajach i życiu. Podstawowe ciekawostki które mogą dać delikatną doze inspiracji według mnie. Kilka słów szweckich można zapamiętać.
Pokaż mimo toMam mieszane uczucia co do tej pozycji. Z jednej strony naprawdę CIEKAWY i fajnie napisany zbiór wszelkich anegdotek i ciekawostek na temat Szwecji. Z drugiej strony było KILKA rzeczy, które nieco mnie gryzły.
więcejPo pierwsze autorka pisze mocno w nastroju „byłam - widziałam”. Oprócz statystyk, na które się powołuje, co jest jak najbardziej na PLUS, wszystko czego nie da się...
Krótki zbiór ciekawostek. Na plus łatwość i szybkość czytania, na minus wybiórczość i płytkość zagłębiania się w temat oraz lekka stronniczość autorki (fanki kraju).
Pokaż mimo toZdecydowanie wolałabym bardziej rozbudowane tematy kulturowe, geograficzne - które są baaaardzo po łebkach, a których jednak spodziewałabym się w książce o takiej tematyce.
Garść ciekawostek, bardzo zgrabnie zebrana. Czuć, że autorka jest fanką Szwecji, chociaż próbuje znaleźć jakieś jej minusy. Jest to lekka, niedługa książka - szybko ją przeczytałam, ale nie sądzę żeby została ze mną na dłużej.
Pokaż mimo toCiekawa dla kogoś, kto nigdy w Szwecji nie był. Napisana przez Polkę, czyli kogoś, kto wie, co może zainteresować Słowianina. Trochę faktów, szczypta humoru
Pokaż mimo toCo my właściwie myślimy o Szwedach? Ja szczerze mówiąc przed przeczytaniem książki prawie nic nie myślałam, nie miałam wyrobionego swojego zdania ani przekonania na ich temat. Zawsze stawiałam ich na tej samej półce co Norwegów czy Duńczyków. Na pewno jest kilka takich elementów zachowań Szwedów, które można znaleźć w innych narodach skandynawskich, ale równie dobrze można...
więcejCzegoś mi w tej książce brakuje. Może wolałabym coś reportażowego pomiędzy ciekawostkami? myślę,że tak. Niemniej czyta się dobrze,
Pokaż mimo to