Budapeszt

Wydawnictwo: Muza
9788373196438

Ta książka jest jednym z największych brazylijskich sukcesów wydawniczych. Jose Costa ghostwriter, człowiek piszący na zamówienie, więc zawsze pozostający w cieniu snuje błyskotliwy i pełen ironii monolog. W swoim życiu w Rio de Janeiro jest przykładnym mężem i ojcem właśnie realizuje kolejne zamówienie: książkę, która ma uchodzić za czyjąś autobiografię.

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Szczęśliwie nie znalazłem entuzjastycznych recenzji tej chały w języku polskim, natomiast anglojęzyczni recenzenci rozpływają się w zachwytach nad nią; tylko, że ja do gustu amerykańsko-kanadyjskiego już /po 25 latach w Kanadzie/ się przyzwyczaiłem, i z reguły co ich śmieszy to mnie przysępia i vice versa. Pozorna śmieszność jakiegoś języka świadczy o infantylizmie śmiaczy, a nie moją winą jest, że anglosasi mają organiczną wadę wymowy i nie są zdolni do wyartykułowani polskich czy węgierskich słów. Pamiętam, jak kiedyś Krzysztof Kieślowski odmówił udzielenia wywiadu amerykańskiemu dziennikarzowi do czasu prawidłowego wymówienia przez niego nazwiska reżysera.
Bohaterem jest nieudacznik, oszust, którego recenzenci nazywają delikatnie ghostwriterem. Przewidywalnie, zleceniodawcy, czyli współuczestnicy oszustwa, boją się ujawnienia go i szantażu związanego z nim. I ...

Madzia | 2013-04-01
Przeczytana: 2008 rok

Krotka ale bardzo wciagajaca nowela. Szczegolnie polecam tym co spedzili troche czasu w Budapeszcie i mieli okazje poznac Wegrow blizej. Ksiazka ta daje swiadectwo temu, ze jezyka wegierskiego mozna uczyc sie latami a i tak dla dumnych ze swojego trudnego jezyka Wegrow nigdy nie bedziemy wystarcajaco dobrzy. Polecam !

osiempalcow | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Czyta się szybko i przyjemnie - może nawet za szybko - bo powieść wciąga. Główny bohater zafascynowany jest językiem węgierskim, jak wiadomo, trudnym do nauczenia, i stopniowo wsiąka w rzeczywistość obcego kraju. Trochę traci, a trochę zyskuje, a przewrotne zakończenie wydaje się mówić, że nikt nie może uciec przed swoim przeznaczeniem.

Salma | 2012-08-01

To chyba pierwsza przeczytana przeze mnie książka autorstwa Brazylijczyka. I wydaje mi się, że ma prawdziwie brazylijski charakter. Jest mocno nostalgiczna, trochę roztrzepana i nieco tajemnicza. Chociaż - mało w niej o emocjach, emocje są jakby za zasłoną, trzeba je odkrywać. Bohater jest zawieszony między dwoma krajami znajdującymi się na dwóch kontynentach, a w nich - dwie całkiem różne kobiety, obie jednak mocno niezależne. Za to Costa jest od nich bardzo zależny. Fascynacja językiem węgierskim człowieka żyjącego ze słowa staje się w książce motywem przewodnim i to dość oryginalny temat. To mi się podoba, bo przecież język wiele mówi o temperamencie narodu, społeczeństwa. Ale główny bohater jest jakiś nijaki - wydaje się, że nie wie, czego chce, że chciałby czegoś więcej, ale wcale o to nie zabiega. W końcu jest ghostwriterem, a mógłby być uznanym pisarzem, bo jego dzieła opatrzone obcymi nazwiskami zyskują uznanie. Na czym w zasadzie mu zależy? Pełno tu niedomówień. Czytasz...

Gra_ce | 2012-04-25
Przeczytana: 2008 rok

To pełna perwersyjnego wdzięku opowieść o wsiąknięciu w przypadkową teraźniejszość. Anonimowość jako stan, w którym można wejść w prawdziwy KONTAKT. Gdzieś w nieważnym do tej pory miejscu przeżyć coś ważnego z osobą bez wcześniejszego znaczenia.
Jestem pod urokiem (perwersyjnym i niewinnym).

barabarasz | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016