rozwiń zwiń

Coś o tobie i coś o mnie

Okładka książki Coś o tobie i coś o mnie Julie Buxbaum Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Coś o tobie i coś o mnie
Julie Buxbaum Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: #GOYOUNG literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
#GOYOUNG
Tell Me Three Things
Wydawnictwo Dolnośląskie
2017-02-01
2017-02-01
Data 1. wydania:
2016-04-05
dla nastolatek książki dla młodzieży literatura amerykańska nastolatka odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność uczucie
Inne

Oficjalne recenzje i

Powiedz mi o sobie trzy rzeczy

Link do recenzji

503 175 39

Czasami zdarzają się książki, które porywają od pierwszej strony, a czasami przebrnięcie przez pierwszy rozdział jest istną katorgą. "Coś o Tobie i coś o mnie" plasuje się gdzieś pomiędzy, chociaż książka nie porwała mnie od pierwszej strony, to z czasem robiło się coraz ciekawiej. Skończyło się na tym, że dzień po przeczytaniu, zaczęłam czytać od nowa i nie dlatego, że mnie jakoś bardzo zaskoczyła, ale przez to jakie emocje na mnie wywarła. Chociaż wiele książek wzbudziło we mnie silne emocje tutaj zdarzyło mi się po raz pierwszy po przeczytaniu zacząć jeszcze raz, bo nie chciałam jej od razu oddawać do biblioteki. Czytając drugi raz emocje opadły, wiedziałam czego się spodziewać, zaczęłam bardziej skupiać się na technicznych aspektach, czasami zastanawiałam się, jak by wyglądała ta powieść w oryginalnym języku, zapewne jeszcze ciekawiej. Bohaterkom książek takim jak Jessie zazdroszczę na pewno jednego - jak zaprzyjaźniają się z kimś przez Internet to zazwyczaj okazuje się, że chodzą razem do szkoły, czy mieszkają niedaleko siebie, ja mam zawsze ten problem, że kiedy kogoś poznaję (zawsze jest to ktoś z kim mam wspólnych znajomych i potwierdzoną tożsamość) okazuje się, że dzielą nas dosyć duże odległości i nie jest nam po drodze. A wracając do książki, cóż więcej mogę powiedzieć, poza tym, że:
Ta książka jest super, jest super, jest super!

To moje pierwsze 10/10 w tym roku!
Jestem w tej książce absolutnie zakochana! Oczywiście, nie była to historia bez wad, ale jak to człowiek zakochany - nie mają one dla mnie żadnego znaczenia.
Jest to zdecydowanie ciepła, przytulna historia, otulająca niczym ulubiony koc. Błyskotliwa, przepełniona uczuciami i taka... Prawdziwa.
To jedna z tych książek które wzięłam trochę przez przypadek, nic nie oczekując, a przepadałam od pierwszej strony. Zaraz po przewróceniu ostatniej kartki miałam ochotę zacząć ją jeszcze raz. Na pewno jeszcze do niej wrócę!
Ta książka wypełniona jest emocjami, realnymi bohaterami, prawdziwymi rozterkami młodych ludzi, ma w sobie klimat, piękne cytaty i momenty, które albo doprowadzą Cię do wybuchu płaczu, albo do łez.
Ja na jednej stronie ocierałam łzy, a na następnej śmiałam się na głos.
Jestem zachwycona i polecam!!!

To moje pierwsze 10/10 w tym roku!
To jedna z tych książek które wzięłam trochę...

Zaskoczyło mnie à propos tej książki to, że musiałam ją przeczytać dwa razy, żeby się do niej przekonać. Za pierwszym razem pomyślałam, że jest średnia, natomiast za drugim razem bardzo mi się spodobała. I chyba wiem, czego to jest kwestia.

Za pierwszym razem tak bardzo pochłonęło mnie rozwiązywanie zagadki - kim jest tajemniczy nieznajomy!!! Po prostu musiałam to wiedzieć i toteż całą swoją uwagę skupiłam na tym, nie doceniając niczego poza tym. A oprócz tej zagadki, książka ma wiele do zaoferowania - co odkryłam dopiero przy drugim podejściu. Czytając ją ponownie już wiedziałam kto jest tajemniczym bohaterem, co pozwoliło mi docenić wszystko inne.

Stąd też rada dla wszystkich ludzi takich jak ja - tych którzy czują, że muszą znać rozwiązanie zagadki. Spróbujcie przeczytać tę książkę spokojnie i nie skupiać się na wielkiej niewiadomej, ale na całej reszcie. Bo naprawdę warto!

A co do wielkiej niewiadomej, całkiem mnie zaskoczyło jej rozwiązanie, więc najwyraźniej, nawet jeśli się człowiek na tym skupi to i tak nie przewidzi końca. ;-)

Wróciłam do tej książki po paru latach od jej przeczytania i powiem szczerze – bawiłam się tak samo świetnie jak za pierwszym razem. Ta delikatność wylewająca się z głównej bohaterki, lekko przesiąknięta nienawiścią do otaczającego ją świata jest tak dobrze pokazana i tak bardzo się z nią utożsamiam, że mam ochotę wskoczyć do tej książki, przytulić Jessie i powiedzieć jej, że jeszcze wszystko będzie dobrze. Na szczęście nie muszę tego robić, bo znajdą się osoby, które powiedzą jej to za mnie!

Po przeprowadzce na drugie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, głównej bohaterce nie jest łatwo przystosować się do nowej szkoły, nowej rodziny i ogólnie nowego życia. Wszystko zmienia się, kiedy dostaje tajemniczego maila od K/N, który – ku jej zdziwieniu – anonimowo pomaga jej przetrwać w nowym otoczeniu. Ale czy to nie jest tyko głupi żart osób, które nie chcą jej tu widzieć?
Żeby zobaczyć, jak dziewczyna poradziła sobie w tej sytuacji, sięgnijcie po „Coś o tobie i coś o mnie”, nie zawiedziecie się!

Ach, no i ja też uwielbiam gofry!

A tu jeden z moich ulubionych cytatów ☺️

„Ja: Zamyśliłam się. Przepraszam.
Ktoś/Nikt: ach, nie rób tego więcej, bo możesz wyrządzić sobie krzywdę.”

📖🐲
Bardzo przyjemna i zdecydowanie poprawiająca nastrój. Jest to jednak na pewno trochę dojrzalsza książka niż typowa młodzieżówka i jest tu więcej głębszych problemów związanych nie tylko ze stratą kogoś bliskiego, ale także próbą wpasowania się w grupę rówieśniczą, co stoi czasem w sprzeczności z własnym indywidualizmem, akceptacją swojego ciała, strachem i wstydem związanym z pierwszym zbliżeniem, relacjami w rodzinie i w przyjaźni. Jeżeli ktoś spodziewa się samego wzdychania do szkolnego przystojniaka i gorących imprez, to przykro mi, ale czeka go zanurzenie się znacznie głębiej w przemyślenia nastolatków. Ale moim zdaniem to dobrze, bo w końcu młodzieżówka nie musi być od razu płytka i nieskłaniająca do żadnych przemyśleń. Ja właśnie cenię książki, które coś wnoszą, dając jednoczenie relaks i poczucie przyjemnie spędzonego czasu.

📖🐲

Niby proste pisadlo/romansidło dla nastolatek, w mojej bibliotece pod hasłem teen drama, ale z przesłaniem a momentami bawiące do łez. Szkoda ze autorka ma tak mały dorobek na te moment!

"Coś o tobie i coś o mnie"
Opis od wydawnictwa:
Po śmierci matki Jessie musi opuścić przyjaciół i dom w Chicago, ponieważ jej ojciec powtórnie się ożenił – z bogatą hollywoodzką producentką. Dziewczyna przeprowadza się do Los Angeles i zamieszkuje w bezosobowym pokoju gościnnym, jednym z wielu w rezydencji Rachel i jej mało sympatycznego syna Theo. Jessie jest bardzo samotna, a sytuacji nie poprawia wcale fakt, że w ekskluzywnej prywatnej szkole, pośród dzieci bogaczy, czuje się zupełnie nie na miejscu. Nie ma przyjaciół, rówieśnicy się z niej wyśmiewają. Sytuacja zmienia się, gdy Jessie otrzymuje e-mail od chłopaka podpisującego się jako Ktoś/Nikt. Kontynuuje korespondencję – najpierw mailową, później na komunikatorze. Przez pierwsze trudne tygodnie szkoły, chłopak jest dla niej jedynym przyjacielem...
Recenzja:
Poprzednia książka tej autorki pt "Gdy słowa zawodzą" bardzo mi się podobała, więc stwierdziłam że sięgnę po jej kolejną pozycję. I powiem tak: bohaterowie byli naprawdę fajnie wykreowani a całość była naprawdę fajna! Bohaterka, która jest oczytana i inteligentna, klimat Los Angeles, luksusowa szkoła i tajemnicza znajomość to połączenie, które lubię i często szukam tego w książkach. No cóż, jeśli czytacie romanse młodzieżowe w dużej ilości to nie będzie nic odkrywczego. Książka wykorzystuje motyw anonimowego pisania e maili, który bardzo mi się podoba. Dobra książka na jeden wieczór, gdy macie ochotę na lekki i przyjemny romans, ale nie jest to nic szalonego.

"Coś o tobie i coś o mnie"
Opis od wydawnictwa:

Szesnastoletnia Jessie wiodła spokojne i szczęśliwe życie z rodzicami w Chicago.
Po śmierci ukochanej mamy, świat jej się zawalił.
Pogrążona w żałobie dziewczyna dowiaduje się, że tata poślubił zamożną kobietę i muszą wyprowadzić się do słonecznej Kaliforni. Zmiana otoczenia, nowa rodzina i tęsknota za mamą powodują, że nastolatka czuje się bardzo samotna, smutna i zagubiona. Dodatkowo musi zacząć naukę w nowej, prywatnej szkole, gdzie jej rówieśnicy są bogaci, ubierają się w markowe rzeczy, oraz wyglądają jak z okładek gazet. Jessie czuje, że nie pasuje do tego miejsca i szybko staje się obiektem kpin.
Po tygodniu dostaje e-mail od anonima, który proponuje jej, że będzie jej przewodnikiem po szkole. Tajemniczy Ktoś/Nikt pomaga dziewczynie przetrwać w nowym miejscu, daje jej wsparcie i staje się jej prawdziwym przyjacielem.

Świetna książka!
Jest bardzo wciągająca i zagadkowa, chociaż kim jest Ktoś Nikt domyśliłam się już na początku. Historia opowiada jak ciężko jest się zaklimatyzować w nowym miejscu, mówi o prześladowaniu, nastoletnich intrygach, trudnych relacjach z rodzicem, przyjaźni i miłości. Łamie stereotypy i jej bohaterowie nie są ideałami, co się ceni.
Tematem przewodnim jest śmierć bliskiej osoby. Książka przedstawia bohaterów, którzy zmagają się ze stratą. Urzekło mnie, że autorka podzieliła się z czytelnikami swoimi odczuciami po śmierci mamy, dzięki temu z książki bije prawdziwość.
Bardzo dobra młodzieżówka, polecam.

Po śmierci ukochanej mamy, świat jej się zawalił.

Bardzo podoba mi się motyw dotyczący tożsamości oraz literatury angielskiej. Bardzo mnie satysfakcjonuje zakończenie i podoba mi się jak Buxbaum łamie stereotypy w opowieściach o dziewczynach z LA. Książka zdecydowanie warta przeczytania.

Coś o tobie i coś o mnie 9/10

Ta książka jest fajna. Porusza ciekawy i ważny temat, wciągając czytelników. Zainteresował mnie Ktoś/Nikt i historia Jessie. Jednak miałam wrażenie, że mimo iż czytam ,tak na prawdę nic nie ma. Bez sensu troszeczkę. Zastanawiałam się nad oceną i początkowo miała być to solidna 8 ale jednak coś mnie przekonało. Nie będę pewnie wspominał długa tą książkę, ale była to przyjemna lektura, godna polecenia

Coś o tobie i coś o mnie 9/10