Resistance

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Resistance
angielski
Marika

Ryan's relationship-phobic, preferring to live his life from one anonymous hook-up to the next. He never remembers a name, and he never goes back for more. But then he meets Jayden, the one-off who won't get out of his head, his life -- or, indeed, his bed. Ryan remains in a denial, however; he has no place in his life for emotion or feelings, despite how much difficulty he finds in keeping...

He never remembers a name, and he never goes back for more. But then he meets Jayden, the one-off who won't get out of his head, his life -- or, indeed, his bed. Ryan remains in a denial, however; he has no place in his life for emotion or feelings, despite how much difficulty he finds in keeping away from the gorgeous, confident Jayden.

It's not until Jayden gets a boyfriend, bringing their non-relationship to a sudden end, that Ryan thinks he might have been feeling something all along. Feeling a lot, actually, but it's too late. Jayden's happy with his new man, and Ryan shouldn't want to get in the way of that -- but he's selfish, and he's had an epiphany, and maybe the only way to get Jayden back is to reveal more of himself than he knows how to handle. But is it enough for Jayden to take a risk on a man who, by his own admission, has no idea how to love?

Marika | 2016-12-08
Na półkach: 🔥 Erotyka
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Ryan nie szuka komplikacji. Jest typem, który związkom mówi kategoryczne „nie” i wystarczający jest dla niego tylko seks. Pozwala sobie tylko na jednorazowe przygody. Ale wtedy poznaje Jaydena i od samego początku wie, że z nim będzie inaczej. Ten nic nie robi sobie z jego zasad, siłą wpraszając się w jego życie.
Ryan uparcie go odtrąca, ale kiedy Jayden ma dość i znajduje kogoś innego, dopiero wtedy Ryanowi otworzą się oczy i dostrzeże, że Jayden jest dla niego kimś więcej… ale czy pokona swoje opory i da sobie szansę na prawdziwe szczęście?

Właśnie czegoś takiego potrzebowałam. Lekko, słodko i przyjemnie. :) Od pierwszej chwili polubiłam Jaydena, kiedy otwarcie ignorował zasady Ryana i po prostu za wszelką cenę próbował poznać jego i jego przyjaciół, zająć jakieś miejsce w jego życiu. A Ryan… uwielbiam patrzeć na przemianę z playboya w uroczego faceta, który gdzieś zawsze tkwi, więc nie mam nic do zarzucenia. Świetna historia, świetne postacie, jedyny minus to taki, że trochę...

Na półkach