Fretum Aegeum. Rzym a wyspy egejskie od II w. p.n.e. do III w. n.e.

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Koncentracja dotychczasowych badań na klasycznej czy hellenistycznej przeszłości wysp Morza Egejskiego skłoniła autorów książki do pewnego pójścia pod prąd i „wzięcia na warsztat” rzymskiego okresu w dziejach wysp. Czytelnik znajdzie w książce wiele wątków dotychczas słabo eksponowanych zarówno w literaturze obcojęzycznej, jak i polskiej. Pierwszy rozdział został poświęcony próbie znalezienia odpowiedzi na fundamentalne pytania: do jakiej rzymskiej prowincji i od kiedy, należały poszczególne wyspy. Odpowiedź, uzyskana po żmudnych, drobiazgowych ale i pasjonujących badaniach, zaskoczy pewnie niejednego czytelnika. W rozdziale drugim na szerokim tle dramatycznych wydarzeń historycznych ukazana została działalność dwóch przedstawicieli elity niewielkiego miasta na wyspie Lesbos, czyli Mityleny. Teofanes i Potamon, bo o nich tu chodzi, dzięki pozyskaniu przyjaźni i zaufania tak słynnych rzymskich wodzów jak Pompejusz czy Cezar, byli w stanie odzyskać i utrzymać wolność dla swego miasta, w chwili, gdy wszystko wokół stawało się rzymskie. Kolejny rozdział jest swego rodzaju wprowadzeniem w mechanizmy rzymskiego arbitrażu. Czytelnik znajdzie w nim opis pierwszych rzymskich prób rozstrzygnięcia długotrwałego konfliktu między Samos a Priene. W ostatnim rozdziale pokazano sposób, w jaki autorzy łacińscy postrzegali wyspy Morza Egejskiego. Stworzyli oni dwie, z pozoru przeciwstawne, wizje: wysp bogatych oraz wysp więzień — jedne i drugie leżały daleko od Italii na niegościnnym morzu.

źródło opisu: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=8&o=267

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=8&o=267

W niniejszej pracy trzech Autorów podjęło się analizy czterech zagadnień związanych z historią Morza Egejskiego jako obszaru podporządkowanego Rzymowi. Autorem pierwszych dwóch rozdziałów jest M. Pawlak, który tą książką kontynuuje swoje badania znane z dwóch innych prac poświęconych Grekom w Cesarstwie ("Rzymski Peloponez" i "Herodes Attyk"). Pierwszy rozdział poświęcony jest funkcjonowaniu obszaru egejskiego w strukturze administracyjnej imperium, a drugi ma za temat postacie dwóch ważnych mieszkańców Mityleny: Teofanesa i Potamona, którzy jako przedstawiciele swego miasta zajmowali się stosunkami z Rzymem. Rozdział trzeci autorstwa M. Piegdonia dotyczy rzymskiego arbitrażu w sporze między Samos a Priene i dotyczy przede wszystkim funkcjonowania takiego pokojowego sposobu rozwiązywania konfliktów w świecie grecko-rzymskim. Najciekawszy moim zdaniem rozdział czwarty napisany został przez B. Kołoczka, w którym Autor przedstawił obraz Morza Egejskiego w literaturze.

Tyle tytułem...

Bartosz Peruń | 2017-11-23