Leliwici z Melsztyna i ich zamki

Wydawnictwo: Koliber
historyczna

Książka ta opowiada o dziejach jednej z najsłynniejszych rodzin możnowładczych w średniowiecznej Polsce, której rodzinnym gniazdem był zamek Melsztyn nad Dunajcem. Z nazwiskiem Melsztyńskich związane są z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Polski w XIV i XV w. Szeroko zostały tutaj ukazane nie tylko ich często dramatyczne losy i działalność polityczna, ale także poczynania gospodarcze. Leliwici z Melsztyna są bowiem założycielami miast Tarnowa, Brzeska, Książa Wielkiego, Żabna, a przez ponad sto lat byli dzierżawcami Czchowa. Wiele miejsca poświęcono ich zamkom, których w apogeum świetności rodziny posiadali szesnaście. W książce zostały także ukazane losy zamku melsztyńskiego w rękach kolejnych rodzin: Jordanów, Zborowskich, Tarłów i Lanckorońskich. Zawiera ona także kalendarium dziejów zamku oraz ponad siedemdziesiąt grafik (w większości widoków i rekonstrukcji zamków) i ponad dziewięćdziesiąt fotografii ukazujących zamki i kościoły oraz pomniki związane z losami bohaterów książki.

JanKowalski | 2016-04-10
Na półkach: Leliwici, Chcę przeczytać